Co należy wiedzieć o diecie sokowej?
DIETETYKAODCHUDZANIE

Co należy wiedzieć o diecie sokowej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szukasz kuracji oczyszczającej, która da Ci pozytywne efekty? Sprawdź, dlaczego detoks przy pomocy soków zyskuje coraz większą popularność, dla kogo jest rekomendowany i jak się do niego odpowiednio przygotować.

Nadmiar spożywanego jedzenia lub braki potrzebnych składników w pożywieniu mogą powodować zachwianie procesów metabolicznych, co skutkuje odkładaniem się substancji, które powinny zostać wydalone. Aby pozbyć się toksyn z organizmu, należy zadbać o to, żeby w naszej codziennej diecie znalazły się produkty wspomagające oczyszczanie, takie jak czosnek, cytryna, buraki, zielona herbata czy kurkuma. Raz lub dwa razy do roku można także zastosować kurację oczyszczającą w postaci diety sokowej. 

Na czym polega detoks za pomocą soków? 

Dieta sokowa to dieta oczyszczająca, która polega na zastąpieniu stałych posiłków sokami owocowo-warzywnymi. Celem detoksu za pomocą soków nie powinno być odchudzanie, ale pozbycie się toksyn z organizmu, odciążenie układu trawiennego i przywrócenie pełnej harmonii oraz dobrego samopoczucia. Należy pamiętać o tym, że kuracja sokowa nie powinna być stosowana zbyt długo, zwykle zalecane jest, żeby trwała od trzech do pięciu dni. Soki stosowane w diecie powinny być odpowiednio zbilansowane kalorycznie i dostosowane do prowadzonego przez Ciebie trybu życia. Aby kuracja przyniosła pozytywne efekty, nie należy stosować soków słodzonych ani pasteryzowanych. 

Efekty diety sokowej

Kuracja sokowa to szybki i naturalny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Detoksykacja pozwala na pozbycie się nadmiaru wody, a tym samym zmniejszenie obrzęków i opuchlizny. Dieta sokowa umożliwia również uzupełnienie niedoborów, ponieważ owoce i warzywa to naturalne źródła witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Częstymi skutkami kuracji są poprawa stanu włosów i paznokci oraz utrata kilogramów.

Jak przygotować organizm do takiej diety?

Przede wszystkim z diety sokowej mogą skorzystać osoby dorosłe, które nie mają zaleconej odgórnie innej diety i nie są uczulone na któryś ze składników w niej zawartych. Duża porcja witamin i minerałów sprawdzi się także dla sportowców, którzy przygotowują się do sezonu oraz osób, które na co dzień żyją w dużym stresie, przez co zmagają się z niedoborem niektórych składników. Należy pamiętać o tym, że wszystkie formy kuracji oczyszczających wymagają również odpowiedniego przygotowania psychicznego.

Warto przystąpić do detoksu w momencie, kiedy można pozwolić sobie na pewne ograniczenie obowiązków i zwolnienie tempa w pracy. Dni oczyszczania powinny być w miarę możliwości spokojne, warto też wtedy zmniejszyć aktywność fizyczną i zadbać o odpoczynek. Podczas kuracji sokowej nie należy się przeciążać, duże znaczenie w procesie oczyszczania ma także regularny sen. Nie powinno się również drastycznie zmieniać nawyków żywieniowych.

Już na kilka dni przed przystąpieniem do kuracji oczyszczającej należy stopniowo zmniejszać kaloryczność posiłków oraz wykluczyć z diety produkty słodkie, tłuste i wysoko przetworzone. Przeciwwskazaniami do stosowania diety są choroby przewlekłe, zaburzenia tolerancji węglowodanów, m.in. cukrzyca) oraz nadciśnienie tętnicze, które jest leczone farmakologicznie. Kuracji sokowej nie rekomenduje się także kobietom w ciąży i w czasie karmienia piersią. Wszelkie wątpliwości dotyczące diety sokowej należy skonsultować z dietetykiem.

Zdj. główne: Jugoslocos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Automatyzacja i optymalizacja procesów biznesowych dzięki systemowi JobRouter: przegląd korzyści i możliwości
Automatyzacja i optymalizacja procesów biznesowych dzięki systemowi JobRouter: przegląd korzyści i możliwości
Zapraszamy do odkrycia wszelkich możliwości systemu JobRouter - narzędzia kluczowego dla optymalizacji i automatyzacji procesów w Twojej firmie. Poczuj różnicę w efektywności swojego biznesu.
Ćwiczenia aerobowe – vademecum wiedzy dla początkujących
Ćwiczenia aerobowe – vademecum wiedzy dla początkujących
Trening aerobowy ma wiele korzyści - pozwala kontrolować prawidłową masę ciała, a także przynosi wiele frajdy. O czym powinni pamiętać początkujący pasjonaci wysiłku fizycznego?
Fit słodycze, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym
Fit słodycze, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym
Jeśli kochasz słodkości, wcale nie musisz całkowicie rezygnować z nich na diecie. Spróbuj jedynie zamienić wysokokaloryczne desery na fit przekąski!
Ostatnie wpisy