Jak dobrać dietę do aktywności fizycznej?
AKTYWNOŚĆDIETETYKA

Jak dobrać dietę do aktywności fizycznej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pewne rzeczy mają na Ciebie zbawienny wpływ jedynie, jeśli idą w parze z innymi. Doskonałym tego przykładem jest zdrowe odżywianie oraz uprawianie sportu. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na osiągnięciu odpowiedniej wagi, czy dbasz w ten sposób o kondycję całego organizmu – nie możesz zapominać ani o jednym, ani o drugim. Jak więc dobrać odpowiednią dietę do rodzaju i poziomu aktywności fizycznej?

Im więcej ćwiczysz, tym więcej spalasz

Wiele osób, które nie mają diety profesjonalnie dobranej do ich trybu życia, a ustalają ją samemu, zapomina o tym, jak łatwo można przyjąć… za mało istotnych składników. Przykładowo: aby otrzymać odpowiednią ilość dziennego zapotrzebowania na białko, zdrowa, średnio aktywna ruchowo osoba powinna pomnożyć swoją wagę przez dziewięć setnych. Inne są jednak wskaźniki w przypadku osób uprawiających sporty szybkościowe, wytrzymałościowe lub starających się zrzucić na wadze. Dlatego tak istotne jest, aby nie kierować się ogólnymi wskazówkami, a dokładnie przemyśleć, jaki trening planujesz i jakie ilości składników odżywczych będą Ci niezbędne.

Nie zapominaj o suplementach

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem może przerażać ilość niezbędnych obliczeń, tabelek oraz wiedzy dotyczącej tego, jak jedne składniki wpływają na inne. To nic dziwnego, że na początku możesz nie być w stanie w pełni zadbać o różnorodność diety i zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Właśnie dlatego tak istotne są suplementy – nie tylko, gdy chodzi o minerały czy witaminy, ale też wszelkiego rodzaju odżywki, jak odżywki białkowe albo bardzo popularne przedtreningówki (którą możesz zakupić na przykład na stronie https://www.activlab.pl/pl/c/Przedtreningowka/61). To znakomite wspomagacze w sytuacjach, gdy nie jesteś w stanie ustalić swojego rozkładu dnia w ten sposób, by Twoje treningi wypadały w momencie, gdy jesteś wypoczęta lub możesz później swobodnie odpocząć – przedtreningówka zapewni Ci więcej energii podczas ćwiczeń!

Indywidualne predyspozycje

Planując dietę, nie zapominaj również o tym, że Twój organizm różni się od organizmu Twojej koleżanki, więc to, co sprawdza się u niej, niekoniecznie musi zdać rezultat u Ciebie. To szczególnie istotne w sytuacjach, gdy chcesz szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę, bo komuś się to udało za pomocą dokładnie tego samego zestawu ćwiczeń i posiłków.

Od innych odróżnia Cię Twój metabolizm, poziom wody w organizmie, punktów wrażliwych (czyli miejsc, gdzie najszybciej gromadzi się u Ciebie tkanka tłuszczowa oraz słabszych partii mięśniowych, których rozwijanie jest szczególnie kłopotliwe), ale nawet takie rzeczy, jak to, jak daleko od Twojego domu znajduje się miejsce Twojej pracy, przez co nawet decydujesz się jeździć do niej na rowerze czy chodzić pieszo, możesz pokonywać krótszą trasę, niż ktoś inny! W zależności od własnych niedoborów możesz też mieć na przykład większe zapotrzebowanie na żelazo czy potas.

Przyjmuj odpowiednią ilość płynów

Nie tylko jedzenie jest istotne w Twojej diecie. Równie ważny wpływ mają napoje. Zrezygnuj z wszystkich sztucznych napojów słodzonych cukrem, szczególnie mocno gazowanych – nie są one Tobie potrzebne, a jedynie szkodzą. Nie zapominaj również o tym, że alkohol to jedynie puste kalorie, więc uwzględniaj go w swojej diecie. Odżywiając się najzdrowiej i pijąc alkohol możesz zapomnieć o rezultatach, które przyniosłyby inaczej wytrwałe treningi.

Pamiętaj o piciu dużej ilości wody – szczególnie teraz, gdy zaczynają się upały (wbrew pozorom, jej liczba nie jest uniwersalna, a zależna od Twojej wagi i trybu życia!). Kawa czy herbata odwadniają organizm, jednak spożywanie jedynie samej wody sprawi, że zostanie on wypłukany np. z potasu. Świetnym rozwiązaniem jest różnego rodzaju detox sokowy. To idealne rozwiązanie także wtedy, gdy chcesz szybko usunąć skutki złej diety, oczyścić organizm z toksyn i dostarczyć mu zastrzyk witamin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spalacz tłuszczu, Glutamina i HMB: Kluczowe suplementy wspomagające odchudzanie i budowę mięśni
Spalacz tłuszczu, Glutamina i HMB: Kluczowe suplementy wspomagające odchudzanie i budowę mięśni
Spalacz tłuszczu, glutamina i HMB to popularne suplementy, które odgrywają ważną rolę w procesie odchudzania i budowania masy mięśniowej.
Pośpiech jest złym doradcą – żelazne zasady podczas redukcji tkanki tłuszczowej
Pośpiech jest złym doradcą – żelazne zasady podczas redukcji tkanki tłuszczowej
Przestrzeganie kilku prostych zasad to klucz do skutecznej i długotrwałej redukcji tkanki tłuszczowej.
Seitan – wegański przysmak z Chin bogaty w wartości odżywcze
Seitan – wegański przysmak z Chin bogaty w wartości odżywcze
Seitan to wegański odpowiednik mięsa, który swoim smakiem i konsystencją przypomina tofu czy sojowy tempah. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować go w domu!
Ostatnie wpisy