Trening TBC – jakie efekty dają ćwiczenia Total Body Conditioning?
AKTYWNOŚĆTRENING

Trening TBC – jakie efekty dają ćwiczenia Total Body Conditioning?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na rozpiskach treningowych można zobaczyć coraz więcej tajemniczych skrótów określających różne rodzaje jednostek treningowych. Spośród wielu z nich wyróżnić można między innymi trening TBC. Co to jest i jakie efekty daje?

Co to jest trening TBC?

Trening Total Body Conditioning to odmiana bardzo dobrze znanego aerobiku, który składa się ze standardowych ćwiczeń aerobowych podnoszących tętno oraz ćwiczeń mających na celu wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić mięśnie. W rytm szybkiej muzyki wykonuje się ćwiczenia aerobowe, do których wykorzystuje się gumy, hantle i inne przyrządy. TBC ma za zadanie wyszczuplić ciało i jednocześnie je wzmocnić. Dlatego też ten trening wybiera zdecydowana większość kobiet. Jego atutem jest to, że poprawia kondycję fizyczną, ujędrnia ciało i pomaga zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Co istotne, wszystkie te procesy zachodzą podczas jednej i tej samej jednostki treningowej.

Jak przebiega trening TBC?

Zajęcia Total Body Conditioning zaczynają się od rozgrzewki, która trwa około 10 minut. Następnie wykonuje się ćwiczenia kondycyjne, a później wzmacniające na każdą partię ciała, czyli:

•  brzuch,
•  ramiona,
•  pośladki,
•  nogi.

Na końcu niezbędne jest wykonanie krótkiej sesji stretchingu, który ma na celu przyspieszyć regenerację mięśni i spowodować, że będą one bardziej elastyczne. To z kolei przełoży się na ich większy zakres ruchu, co da większe możliwości do rozrostu tkanki mięśniowej. Cały trening trwa zazwyczaj około godziny.

Często w zajęciach TBC wykonuje się brzuszki, pompki, przysiady, wypady, unoszenia ramion oraz stepy. Tajemnica skuteczności tego rodzaju treningu zawarta jest w wielokrotnym powtarzaniu ćwiczeń w rytm muzyki. Są one na tyle proste, że bez problemu można je wykonywać nawet w domu, a niezbędne akcesoria są powszechnie dostępne. Można również przybory do ćwiczeń zastąpić butelkami z wodą lub trenować bez dodatkowego obciążenia.

Jakie efekty daje trening Total Body Conditioning?

Total Body Conditioning to trening, który rozwija całe ciało. Jest on nastawiony na równomierny rozwój wszystkich partii ciała, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywania dodatkowych jednostek treningowych mających na celu poprawienie estetyki sylwetki. Zajęcia TBC pozwalają przede wszystkim wyrzeźbić ciało i podkreślić każdy mięsień.

Dodatkowo TBC wpływa na poprawę kondycji fizycznej oraz przyspiesza metabolizm, co wiąże się z redukcją tkanki tłuszczowe i masy ciała. Podczas jednej jednostki treningowej można spalić nawet 600 kcal! Total Body Conditioning poprawia też koordynację ruchową. Istotne jest to, że nie obciąża on stawów, ponieważ nie ma w nim zbyt wielu podskoków, czy też ćwiczeń typowo siłowych opierających się na wyciskaniach.

🏋🏻‍♂️Total body conditioning, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia pracę nad całym ciałem. Oprócz dynamicznego spalania…

Opublikowany przez Fitmania Gym&Fitness Kłobuck&Krzepice Czwartek, 15 listopada 2018

Dla kogo jest przeznaczony TBC?

Trening Total Body Conditioning to dosyć uniwersalny zestaw ćwiczeń, który każdy będzie w stanie bez problemu wykonać. Bez względu na wiek czy zaawansowanie treningowe, ćwiczenia można wykonywać praktycznie wszędzie. Nie ma potrzeby stosowania nowoczesnego i skomplikowanego sprzętu treningowego. Bardzo często decydują się na niego starsze osoby, które uwielbiają dbać o swoją kondycję fizyczną. Ważne jest odpowiednie dopasowanie obciążeń do własnych możliwości, aby nie nabawić się kontuzji. Wielu trenerów dzieli jednak taki trening na grupy wiekowe i stopnie zaawansowania, aby przebiegał on jak najbezpieczniej i dawał jak najlepsze efekty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*