Co świadczy o złej kondycji włosów?
DLA CIAŁAWELLNESS

Co świadczy o złej kondycji włosów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękne i zdrowe włosy to coś, o czym marzy wiele z nas. Jednak czasami mimo wielu zabiegów pielęgnacyjnych, pasma są suche i zniszczone. Dowiedz się, co może być powodem słabej kondycji włosów oraz jak o nie prawidłowo zadbać.

Kondycja włosów a zdrowie

Bardzo często jest tak, że słaba kondycja włosów jest objawem dolegliwości zdrowotnych oraz niedoborów witamin i minerałów. Jeśli więc Twoje włosy są wyjątkowo łamliwe, suche i wypadają, to najprawdopodobniej brakuje Ci mikro i makroelementów, a w szczególności pierwiastków takich jak żelazo, siarka, magnez oraz witaminy z grupy B. W takiej sytuacji warto sięgnąć po naturalne suplementy na zdrowe włosy. Dużą zmianą na plus może być także zmiana diety. Aby zadbać o piękne włosy, warto do swojego jadłospisu wprowadzić  między innymi czarną porzeczkę, jagody, maliny, owoce cytrusowe, paprykę, jarmuż, szpinak, jajka, orzechy, nasiona roślin oleistych, zielone warzywa oraz pieczywo pełnoziarniste.

Jeśli jednak kondycja Twoich włosów Cię niepokoi, a suplementy nie działają, warto zrobić badania. Słabe i kruche, a przede wszystkim wyjątkowo mocno wypadające włosy mogą być jednym z pierwszych objawów cukrzycy, anemii, nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz zespołu policystycznych jajników.

Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja

Każde włosy są inne, a co za tym idzie, każda z nas powinna mieć swoją indywidualną rutynę pielęgnacyjną. Czasami zdarza się tak, że wybieramy niewłaściwe kosmetyki dla naszych włosów i dlatego ich kondycja słabnie. Jak więc prawidłowo wybrać produkty do pielęgnacji?

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate są gładkie i nie mają tendencji do puszenia się, jednak są zazwyczaj cienkie oraz bez objętości. Mimo że ich posiadaczki nie mają problemu z łamliwymi końcami ani suchymi pasmami, to ich pielęgnacja może okazać się sporym wyzwaniem. W przypadku takich włosów bardzo łatwo o ich obciążenie, co prowadzi do „oklapnięcia” fryzury oraz przetłuszczania się skóry głowy. Jeśli więc masz takie właśnie włosy, to przede wszystkim postaw na produkty  o delikatnym składzie i lekkiej formule. W przypadku włosów niskoporowatych lepiej postawić na kosmetyczny minimalizm i nie stosować zbyt wielu produktów podczas jednego mycia.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate są z zasady dość dobrze nawilżone i często określa się je jako włosy normalne i raczej bezproblemowe. Charakteryzują się one jednak rozchylonymi łuskami, dlatego też warto wybierać kosmetyki, które pomogą w ich regeneracji i odbudowie. Jeśli o to nie zadbasz, Twoje włosy będą wyglądały na suche i zniszczone. Świetnie w pielęgnacji sprawdzą się między innymi produkty z dodatkiem kreatyny oraz jedwabiu. Zbawienne może okazać się także olejowanie włosów takimi olejami jak olej migdałowy, arganowy, makadamia, z orzechów laskowych lub z pestek śliwki, winogron.

Włosy wysokoporowate

Najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji są włosy wysokoporowate. Mają one sporą tendencję do rozdwojonych końcówek i przesuszania się. Często są to włosy zniszczone na przykład stylizacjami oraz koloryzacją. Bardzo często się puszą się i trudno je rozczesać. Są więc to włosy wyjątkowo trudne do okiełznania, jednak nie jest to niewykonalne. Najważniejsze jest ich dogłębne nawilżenie i odbudowa, a najlepiej w tym przypadku sprawdzą się produkty bogate w proteiny wielkocząsteczkowe oraz różnego rodzaju oleje niewnikające, na przykład olej lniany, konopny, słonecznikowy, z pestek dyni, z pestek malin, z wiesiołka, z pestek winogron. W wygładzeniu włosów wysokoporowatych pomóc może także masło shea.

Zdj.główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie powinny być buty do biegania?
Jakie powinny być buty do biegania?
Buty do biegania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego biegacza, bez względu na poziom zaawansowania. Odpowiednio dobrane buty mogą zapewnić nie tylko wygodę, ale także ochronę przed kontuzjami oraz poprawić nasze osiągi podczas treningów. W tym artykule dowiesz się, jakie powinny być buty do biegania oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
4 powody, dla których warto suplementować siarkę organiczną (MSM)
4 powody, dla których warto suplementować siarkę organiczną (MSM)
Siarka organiczna – czy rzeczywiście warto ją suplementować? Te 4 argumenty mówią same za siebie!
Dieta keto – na czym ona polega?
Dieta keto – na czym ona polega?
Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania polegający na wzroście spożycia tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu podaży węglowodanów. Jakie są jej zalety?
Ostatnie wpisy