Jakie badania warto robić cyklicznie?
ZDROWIE

Jakie badania warto robić cyklicznie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, pamiętać należy o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Jakiego rodzaju badania zaliczają się do tej kategorii? Jakich informacji na temat naszego organizmu mogą nam one dostarczyć?

Badania profilaktyczne – co to takiego?

Mianem badań profilaktycznych określa się bezpłatne badania zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu. Zaleca się wykonywanie ich średnio raz do roku. Do kategorii tej zaliczają się między innymi badania krwi i moczu. Stanowią one formę profilaktyki zdrowotnej, pomagając zapobiec rozwojowi szeregu różnych chorób i dostarczając cennych informacji o stanie naszego zdrowia. Badania ogólne wykonuje się w celu dokonania oceny ogólnego stanu zdrowia lub wykrycia rozmaitych nieprawidłowości.

Morfologia

To jedno z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych. Morfologia pozwala określić, w jakiej kondycji znajduje się aktualnie organizm pacjenta. Badanie sprawdza poziom elementów morfotycznych we krwi – ich kształt czy objętość. Jakiego rodzaju informacji dostarczają wyniki morfologii? Pozwalają one między innymi ocenić, czy mamy do czynienia z niedokrwistością lub, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny. W jaki sposób przeprowadza się tego typu badanie? Do tego celu w zupełności wystarczająca jest niewielka ilość krwi. Badanie wykonuje się na czczo, po upływie do 12 godzin od ostatniego posiłku.



Badanie ogólne moczu

To kolejne z popularnych badań podstawowych oraz jedne z najczęściej przeprowadzanych badań laboratoryjnych. Zaleca się wykonywanie go nie rzadziej niż co około 2-3 lata. W czasie badania określa się parametry moczu, takie jak kolor, odczyn czy pH. Niezwykle istotne jest tutaj także to, czy nie znajduje się w nim glukoza, białko, czerwone lub białe krwinki, ciała ketonowe, barwniki żółciowe lub bakterie i czy ich zawartość nie przekracza normy. Jakiekolwiek odchylenie od normy pozwala ustalić kierunek kolejnych badań czy stworzyć plan leczenia.

Badanie ogólne moczu pozwala na wykrycie chorób dróg moczowych czy nerek oraz powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym lub otyłością. Wiarygodność uzyskanego wyniku uzależniona jest tutaj od tego, czy pacjent w sposób prawidłowy przygotuje próbkę moczu. Oddać należy go do specjalnego, sterylnego pojemnika, który jest dostępny w aptekach. Przed pobraniem próbki należy dokładnie umyć okolice intymne. Badaniu poddawany jest mocz z tak zwanego środkowego strumienia. W pierwszej kolejności oddaje się niewielką jego ilość do muszli klozetowej. Do pojemnika pobiera się natomiast mocz z dalszego strumienia.

Badanie glukozy

Poziom glukozy badać powinny między innymi kobiety w ciąży. W ich przypadku wykonuje się doustny test obciążenia glukozą. W przypadku pozostałych pacjentów badanie przeprowadza się na czczo, przy pomocy specjalnego aparatu oraz paska, na którym umieszcza się kroplę krwi. O regularnym badaniu poziomu glukozy pamiętać powinny w szczególności osoby, w przypadku których do czynienia mamy z nasilonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy. Badanie to wykonywać powinni także pacjenci z nadwagą oraz otyłością, nadciśnieniem tętniczym, chorobą sercowo-naczyniową oraz zespołem policystycznych jajników.

Próby wątrobowe

To badania profilaktyczne, które pozwalają dokonać oceny funkcjonowania wątroby. Opierają się one o oznaczenie aktywności poszczególnych enzymów, które wskazują na kondycję tego narządu. Próby wątrobowe umożliwiają wczesną diagnostykę ostrych i przewlekłych chorób wątroby oraz stanu jej uszkodzenia. W jaki sposób przygotować się do tego badania? Pacjent musi być na czczo, a przez 24 godziny przed nim nie może on spożywać alkoholu (wpłynąć mogłoby to na zaburzenie wyników).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Proste ćwiczenia domowe dla osób bez kondycji
Proste ćwiczenia domowe dla osób bez kondycji
Rozpocznij domowy trening już dziś i zaplanuj swoją własną serię prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie całego ciała!
Jaka odżywka na redukcje?
Jaka odżywka na redukcje?
Redukcja dla wielu sportowców może okazać się wyjątkowo trudnym procesem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Na samym początku warto poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odżywki białkowej, która ułatwi utratę tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującej masy mięśniowej.
Seitan – wegański przysmak z Chin bogaty w wartości odżywcze
Seitan – wegański przysmak z Chin bogaty w wartości odżywcze
Seitan to wegański odpowiednik mięsa, który swoim smakiem i konsystencją przypomina tofu czy sojowy tempah. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować go w domu!
Ostatnie wpisy