Witamina C to jeden ze składników odżywczych, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdzie szukać tego mikroelementu?
Kwas askorbinowy, powszechnie nazywany również witaminą C, to substancja, która bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Oprócz dobrze znanego wzmocnienia układu odpornościowego witamina C poprawia pracę układu krążeniowego, zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia się skóry i jest świetnym przeciwutleniaczem. Najnowsze badania nad mikroelementem pokazują także, że może mieć działanie przeciwnowotworowe. Kwas askorbinowy nie jest wytwarzany przez organizm, dlatego należy go regularnie dostarczać, szczególnie w codziennej diecie. Planując dietę bogatą w witaminę C, warto także wiedzieć, że jest to substancja łatwo przyswajalna i długo utrzymująca się w organizmie, a jej korzystne działanie jest najlepsze, gdy pochodzi z naturalnych produktów, a nie syntetycznych suplementów. Zatem z jakich produktów warto korzystać, by regularnie utrzymywać wysoki poziom kwasu askorbinowego w organizmie?
Jak pokazały badania, krzew dzikiej róży to najlepsze źródło witaminy C. Garść tego produktu ma w sobie równowartość kwasu askorbinowego znajdującego się w 34 cytrynach. Świeże owoce dzikiej róży świetnie sprawdzają się jako dodatek do mięs czy główny składnik dżemów lub konfitur. Za to susz krzewu to idealny dodatek każdego naparu ziołowego.
Kolejnym produktem bogatym w witaminę C jest rokitnik. Surowe owoce nie są jadalne, jednak można z nich przygotować smaczne soki, galaretki czy dżemy. W 100 gramach rokitnika znajduje się około 1100 miligramów kwasu askorbinowego.
Choć powszechnie uznaje się, że owocem najbogatszym w witaminę C jest cytryna, to badania pokazały, że największą zawartość kwasu askorbinowego można znaleźć w czarnej porzeczce. Co ciekawe, poziom tej substancji zmienia się wraz z porą roku, gdyż latem w czarnej porzeczce znajduje się dwa raz więcej witaminy C niż zimą. W ich przypadku największą zawartość przyswajalnego kwasu askorbinowego można uzyskać z owocu zerwanego prosto z krzaka.
100 gramów świeżo pokrojonej natki pietruszki odpowiada zawartości witaminy C w około 4 cytrynach. Co ciekawe, już jedna stołowa łyżka może wypełnić połowę dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy.
Wśród warzyw najbogatszym w witaminę C produktem jest czerwona papryka. Badania pokazują, że w 100 gramach papryki znajduje się niemal 150 miligramów kwasu askorbinowego. Dodatkowo czerwona papryka świetnie sprawdza się w diecie osób zmagających się z nadciśnieniem czy chorobami układu krążeniowego. Znaczące ilości kwasu można także znaleźć w zielonej papryce, jednak są one o połowę mniejsze niż w czerwonej.
Doskonałym źródłem witaminy są również zioła. To właśnie napary przygotowane na ich bazie stanowią dobry dodatek do codziennego jadłospisu i idealną alternatywę do kawy czy smakowych herbat. W 200 gramach pokrzywy znajduję się około 600 miligramów kwasu askorbinowego.
Zdj. główne: Kathryn Aleksa/unsplash.com