Na sklepowych półkach można się spotkać z różnego rodzaju wyrobami medycznymi. Do wyboru mamy między innymi leki oraz suplementy diety. Jednak mało kto wie, czym właściwie różnią się od siebie. Czy suplement jest w stanie zastąpić lekarstwo?
Zgodnie z definicją, mianem leku określa się substancję lub połączenie kilku substancji, które są prezentowane jako produkty posiadające właściwości będące w stanie zapobiegać lub leczyć choroby, są podawane w celu postawienia trafnej diagnozy, poprawiają, przywracają lub modyfikują funkcje organizmu poprzez działanie farmakologiczne, metaboliczne czy immunologiczne. Leki podzielić można na te wydawane na albo bez recepty. To, co charakteryzuje tego typu wyroby, to czas oraz pracochłonny sposób wprowadzania ich na rynek. Muszą one zostać między innymi zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dostępne na polskim rynku leki są monitorowane przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. W sytuacji, w której stwierdzi ona jakiekolwiek nieprawidłowości, może wycofać dany preparat z rynku.
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z lekiem? Na jego opakowaniu powinien się znajdować zwrot „produkt leczniczy” i numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Dodatkowo, w jego wnętrzu umieszczona musi być ulotka zawierająca wszystkie niezbędne informacje na temat wskazań, przeciwwskazań, sposobu stosowania oraz skutków ubocznych. Co ważne, leku nie może reklamować żadna osoba znana czy z wykształceniem medycznym lub naukowiec. W mediach znaleźć można wyłącznie reklamy produktów leczniczych bez recepty.
Wiemy już czym jest lek. A co należy rozumieć pod pojęciem suplementu diety? Jest to produkt składający się z różnego rodzaju substancji odżywczych, które stanowią uzupełnienie diety. W skład suplementu diety wchodzić mogą między innymi witaminy oraz minerały. Może on mieć postać tabletek, kapsułek, płynu lub proszku. W suplement diety można się zaopatrzyć zarówno w aptece, jak i w drogerii połączonej z apteką. Zgodnie z obowiązującym na terenie Unii Europejskiej prawem, suplementów diety nie powinno się traktować jako leków. W naszym kraju, za dopuszczanie ich do obrotu odpowiada Główny Inspektor Sanitarny oraz podlegające mu urzędy. Tym, co wyróżnia suplement diety jest to, że nie ma on na celu leczenia chorób. Tego typu wyrób jest przeznaczony dla osób zdrowych. Na ulotce suplementu diety nie znajdziemy wskazań odnośnie jego stosowania.
Wyrobów tego typu nigdy nie powinno się stosować wymiennie. Związane jest to z tym, że mają one zupełnie inne przeznaczenie. Suplementy diety mogą być z powodzeniem przyjmowane przez każdą osobę. W ich przypadku nie trzeba martwić się o poważne komplikacje. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku lekarstw, które nie powinny być stosowane bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Wynika to z tego, że są one stworzone z myślą o konkretnych schorzeniach.
Jak podczas wizyty w aptece odróżnić od siebie lek oraz suplement diety? Na opakowaniu pierwszego z nich (z boku lub z tyłu) powinien się znajdować numer właściwy dla pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, informacja na temat tego, że jest to lek dostępny bez recepty lub wydawany na receptę, a także informacja o konieczności zapoznania się z ulotką.
Natomiast jeżeli chodzi o suplement diety, na jego opakowaniu nie znajdziemy numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Umieszczone musi być tam oznaczenie wskazujące na to, że mamy do czynienia z produktem, który nie jest lekiem. Zwrot „suplement diety” powinien się znajdować obok nazwy preparatu. Dodatkowo, musi być tam umieszczona informacja na temat tego, że służy on do uzupełniania diety i nie może być jej zamiennikiem.