Feedfit > DIETETYKA > Najbardziej efektywne modele żywieniowe 2021. Dieta śródziemnomorska nowym trendem!
DIETETYKA

Najbardziej efektywne modele żywieniowe 2021. Dieta śródziemnomorska nowym trendem!

Foto: Freepik

Nowy rok to czas nowych wyzwań, a jednym z najczęściej podejmowanych jest właśnie zmiana sposobu odżywiania na zdrowszy. Przejście na dietę, a następnie podtrzymanie właściwych nawyków, nie należy jednak do najłatwiejszych, szczególnie gdy nowy jadłospis nie przynosi błyskawicznych efektów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej zestawieniu najbardziej efektywnych modeli żywieniowych, opublikowanemu przez U.S. News & World Report.

Redaktorzy amerykańskiego magazynu po raz kolejny postanowili przeanalizować kilkadziesiąt modeli żywieniowych w celu wyłonienia tych najskuteczniejszych. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na końcową ocenę były łatwość zastosowania diety, krótkotrwały okres oczekiwania na rezultat w połączeniu z efektywnością zrzucania kilogramów oraz szansa na długotrwałe utrzymanie dobrych nawyków.

W rankingu zostało uwzględnionych blisko 40 różnych modeli żywieniowych, które podczas przydzielania punktów podzielono na szczegółowe kategorie. W ten sposób zespół ekspertów był w stanie wyselekcjonować najbardziej efektywną dietę prozdrowotną, odchudzającą, przeznaczoną dla diabetyków, czy wskazaną dla osób przywiązujących dużą wagę do kondycji serca. Sprawdźmy zatem, które spośród poddanych analizie jadłospisów wypadły najlepiej.

Dieta śródziemnomorska

Absolutny hit nadchodzących miesięcy. Dieta śródziemnomorska, która znalazła się w tym roku na samym szczycie rankingu U.S. News & World Report, jest oparta przede wszystkim na owocach, warzywach, prozdrowotnych tłuszczach zawartych w oliwie z oliwek i rybach. Zakłada też umiarkowane spożycie białego mięsa, produktów mlecznych i jaj, natomiast potrawy z mięsa czerwonego powinny zostać ograniczone do absolutnego minimum.

Dieta śródziemnomorska ma doskonały wpływ na zdrowie oraz prawidłową pracę serca, a dodatkowo okazuje się nieoceniona w kontekście niełatwej walki z cukrzycą.

Dieta DASH

Coraz popularniejsza będzie stawać się także dieta DASH (ang. Dietary Approach to Stop Hypertension). To jadłospis, w którym kluczową rolę również ogrywają owoce i warzywa, jednak ich spożycie powinno mieścić się w konkretnym przedziale 400-1000g na dobę oraz być rozłożone na przynajmniej 4-5 posiłków. Istotną rolę odgrywają też ryby, co czyni DASH bardzo podobną do śródziemnomorskiej.

Efektem stosowania tego modelu żywieniowego będzie zdrowe serce oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Z powodzeniem sięgnąć mogą po nią zarówno ci, którym zależy na schudnięciu, jak i osoby chcące mocniej zadbać o własne zdrowie.

Fleksitarianizm

Fleksitarianizm został uznany za najlepszą dietą odchudzającą na 2021 rok, zaś w kategorii optymalnej diety dla cukrzyków dzieli tytuł ze śródziemnomorską. Bywa również określany mianem semiwegetarianizmu i ta nazwa wcale nie jest przypadkowa, bowiem podstawy tego modelu żywienia leżą właśnie w diecie wegetariańskiej – z tą różnicą, że raz na jakiś czas na talerzu pojawia się mięso. To kompromis, który będzie miał dobry wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko naturalne.

Announcing: U.S. News names the Best Diets for 2021. These diets are easy to follow and nutritious — as well as effective for weight loss.

Opublikowany przez U.S. News and World Report Poniedziałek, 4 stycznia 2021

Artykuły

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.
Piotr Bernacik
Polecane wpisy
DIETETYKA

Jak dbać o dietę?

Chcesz zadbać o prawidłowe odżywianie? Doradzamy, jak możesz zrobić ku temu kroki.
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Co jeść, będąc na bezglutenowej diecie?

Myślisz, że dieta bezglutenowa to same ograniczenia? Udowadniamy się, że bez glutenu można jeść zdrowo i smacznie!
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Zdrowe odżywianie bez monotonii - pomysły

Szukasz kulinarnych inspiracji? Przeczytaj, jakie zmiany warto wprowadzić do codziennego jadłospisu, żeby był bardziej urozmaicony.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *