Dlaczego warto uprawiać jogę?
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Dlaczego warto uprawiać jogę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aktywność fizyczna jest niezbędna w każdym wieku. Osoba ćwicząca systematycznie ma większą wydolność, znacznie lepsze samopoczucie i jakość snu. Jeśli masz ochotę rozwinąć gibkość i elastyczność, zacznij uprawiać jogę. Jej tradycja sięga setek lat, a mimo to praktyka jogi wciąż znajduje wielu nowych entuzjastów. W artykule prezentujemy zalety, jakie wiążą się z jej regularnym treningiem.

Joga nie wymaga dużych nakładów finansowych ani specjalistycznego sprzętu

Joga to sport przystępny cenowo, do którego nie potrzeba wiele. Tak naprawdę osobie początkującej do treningu wystarczy tylko porządna mata z antypoślizgową powierzchnią. Warto wybrać model, który będzie odporny na ścieranie i zagwarantuje dobrą amortyzację stawów podczas ćwiczeń. Niektórzy zaczynają uprawiać jogę bez maty, ale dla zdrowia lepiej sprawdzi się elastyczny model, który zapewni izolację od twardego i zimnego podłoża. Wybierając matę, warto nie skupiać się jedynie na jej walorach estetycznych, ale upewnić się, że się nie podwija, zapewnia stabilność i jest dopasowana do wzrostu osoby ćwiczącej. Osoby bardziej zaawansowane korzystają podczas ćwiczeń też z innych akcesoriów, takich jak np. pasek do jogi, kostka z pianki czy specjalne koło. Szeroki wybór mat gwarantujących amortyzację, a także innych artykułów do jogi oferuje elektrohome.

Sport uniwersalny

Jogę możesz uprawiać w domu, korzystając z dostępnych w Internecie tutoriali albo zapisać się na zajęcia grupowe na siłowni czy w szkole jogi. Trening może odbywać się także w plenerze. Latem ma miejsce wiele inicjatyw, podczas których warsztaty jogi odbywają się w miejskich parkach. Jest to sport, który może uprawiać każdy, niezależnie od płci czy wieku. Regularne uprawianie sportu sprzyja kształtowaniu lepszych nawyków, łatwiejszej codziennej organizacji i osiąganiu celów.

Obniżenie poziomu stresu

Joga polega na przyjmowaniu pozycji, zwanych asanami, co jest połączone z różnymi technikami oddechowymi i medytacją. Osoby, które nigdy nie trenowały jogi, nie powinny bać się skomplikowanych pozycji. Na początku najważniejsze jest skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu, korekcji postawy i stabilizacji. Ćwiczenia pozwalają odprężyć się po ciężkim dniu w pracy, poprawić koncentrację i zredukować stres. Można je połączyć z różnymi technikami mindfulness.

Złagodzenie bólu pleców

Joga pozwala na utrzymanie ruchomości stawów, opóźnienie procesów starzenia i zniwelowanie dolegliwości bólowych. To doskonały sport dla osób, które cały dzień pracują przy biurku i mają problemy z kręgosłupem. Jeśli będziesz systematycznie uprawiać jogę, unikniesz bólów pleców lub znacznie je zmniejszysz. Dzięki odpowiednio wykonywanym ćwiczeniom rozluźnisz się, zadbasz o to, żeby utrzymywać prawidłową postawę ciała i zapewnisz sobie lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Wiele osób, które regularnie uprawia jogę, deklaruje, że to pomogło im w zmianie nawyków żywieniowych i utrzymaniu prawidłowej wagi.

Wzmocnienie układu odpornościowego

Regularna praktyka jogi ma także korzystny wpływ na serce. Pozwala obniżyć ciśnienie i zwiększyć przepływ krwi. Dzięki technikom relaksacyjnym stosowanym w jodze zmniejsza się poziom kortyzolu, zwanego potocznie hormonem stresu. Przewlekle utrzymujący się w organizmie nadmiar kortyzolu może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego warto znaleźć zdrowy sposób na rozładowanie stresu. Joga dobrze się do tego nadaje – często mówi się, że jest to trening zarówno dla duszy, jak i ciała.

Zdjęcie główne: Carl Barcelo/unspalsh.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o dietę na co dzień?
Jak dbać o dietę na co dzień?
Codzienna dieta jest kluczem do zachowania zdrowia, a także skutecznym sposobem, żeby schudnąć. Przekonaj się, jak ją zbilansować, żeby nie zrobić sobie krzywdy.
Pięć alternatyw dla jogi, o których warto wiedzieć
Pięć alternatyw dla jogi, o których warto wiedzieć
Jeśli szukasz alternatyw dla jogi, które pomogą Ci utrzymać odpowiednią równowagę psychofizyczną, sprawdź nasze propozycje!
Jakie korzyści płyną z posiadania kamerki do auta?
Jakie korzyści płyną z posiadania kamerki do auta?
Kamerka do auta: bezpieczne nagrania i ochrona na drodze. Wybierz niezawodne rozwiązanie dla kierowców.
Ostatnie wpisy