Okres jesienno-zimowy to czas, w którym w szczególności powinniśmy zadbać o swoją skórę. Te pory roku bardzo niekorzystnie na nią wpływają, ponieważ mocno ją wysuszają, m.in przez niską temperaturę. Jeśli nie chodzimy regularnie do kosmetyczki, to warto zadbać o swoją skórę domowymi metodami.
Podstawą oczyszczania skóry jest tonik, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Usuwa on nadmiar sebum i zanieczyszczeń, a także pomaga zmniejszyć pory, zniwelować niedoskonałości i przywrócić skórze jej naturalne pH. Ponadto chroni ją przed atakami grzybów oraz bakterii, a co najważniejsze – można go samodzielnie zrobić w domu.
Do cery dojrzałej można polecić tonik zrobiony z pietruszki, który korzystnie wpływa na redukcję zmarszczek. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy posiekaną pietruszkę zalać przegotowaną i zimną wodą, a następnie odstawić go na 12 godzin. Po upływie tego czasu odcedza się pietruszkę, a wodę przelewa do buteleczki. Taką miksturą twarz można przecierać codziennie rano i wieczorem. Efekty jej działania będą widoczne już po tygodniu stosowania. Skóra wtedy stanie się bardziej promienista, gładka, a zmarszczki zostaną wygładzone.
Do skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej polecamy tonik z liści laurowych, który charakteryzuje się działaniem lekko złuszczającym i oczyszczającym. Jego wyprodukowanie w domowych warunkach nie jest skomplikowane, ponieważ należy zalać trzy liście laurowe gorącą wodą. Pamiętajmy, żeby go zużyć w ciągu maksymalnie trzech dni i przechowywać w lodówce.
Zdrowa skóra, która będzie odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w okresie jesienno-zimowym, powinna być odpowiednio nawilżona, natłuszczona i odżywiona. W tym celu stosuje się pół dojrzałego i obranego ze skórki awokado. Miąższ należy rozgnieść na miazgę, a następnie zmiksować z łyżką śmietany. Taką maskę nakłada się na około dwadzieścia minut na twarz, a po upływie tego czasu zmywa ciepłą wodą. Awokado charakteryzuje się silnymi właściwościami odżywiającymi i łagodzącymi, dlatego też maska z awokado świetnie sprawdza się przy oparzeniach słonecznych.
Jeśli chcemy intensywnie natłuścić skórę, to warto wyprodukować maskę z siemienia lnianego, które pomoże także odbudować jej naturalną barierę ochronną. W tym przypadku siemię lniane zalewa się szklanką wody i gotuje na małym ogniu tak długo, aż cała masa nie przyjmie postaci papki. Wtedy maskę odstawia się do ostudzenia, a następnie nakłada na twarz na około dwadzieścia minut.
Skóra, która jest odpowiednio nawodniona, staje się gładka i sprężysta, a także bardziej odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, czy niskie temperatury. Ponadto, dobrze nawilżona skóra znacznie wolniej się starzeje. Do osiągnięcia tego stanu wystarczy stworzyć domową maskę. Zmiksowanie banana z jogurtem i dwoma łyżkami miodu daje miksturę, która bardzo dobrze nawilży skórę.
Banan przede wszystkim wpływa na nawilżenie cery i jej gładkość. Jogurt odznacza się natomiast działaniem przeciwzapalnym, miód przeciwbakteryjnym, do tego świetnie nawilża. Maskę nakłada się na twarz na około dwadzieścia minut, po czym zmywa się ją letnią wodą. Regularne stosowanie sprawi, że skóra będzie doskonale nawilżona, promienna i gładka.
Jak zadbać o skórę zimą? Oto 4 najważniejsze zasady:
🖤 Nawilżaj przez natłuszczanie – Twoje kremy na dzień nie powinny…
Opublikowany przez Laboratorium Zdrowia Wtorek, 9 lutego 2021
Usuwanie martwego naskórka to kluczowa czynność, która sprawia, że skóra wygląda młodziej i jest zdrowsza. Ponadto, czynność ta pozwala lepiej wchłaniać preparaty kosmetyczne.
Peeling do złuszczania można stworzyć z cukru zmieszanego z dwoma łyżkami olejku, który jest niezbędny do tego, żeby drobinki mogły swobodnie przesuwać się po cerze. Można także użyć soli. Warto tutaj dodać, że sól doda skórze gładkości i jędrności dzięki swoim wartościom odżywczym. Peelingi z solą poleca się w szczególności osobom, których cera jest delikatna i skłonna do podrażnień.