Jak udoskonalić technikę wykonywania pompek? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn!
AKTYWNOŚĆTRENING

Jak udoskonalić technikę wykonywania pompek? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pompki to podręcznikowe i niezwykle skuteczne ćwiczenie, które powinno znaleźć się w zestawie treningowym każdego miłośnika aktywności fizycznej. Prawidłowe wykonanie tej niewinnej aktywności nie jest  jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. W jaki sposób możemy poprawić swoją technikę?

Obok podciągania to właśnie rozmaite warianty pompek stanowią najbardziej efektywne ćwiczenie z własnym ciężarem. Dzięki nim możemy znacząco wzmocnić ramiona oraz klatkę piersiową, a także poprawić koordynację i ogólną sprawność. Pompki to również świetna praktyka przed wszelkiego rodzaju ćwiczeniami siłowymi.

Pomimo ogromnej popularności, którą od lat cieszy się ta na pozór prosta aktywność, wiele osób – często nieświadomie – ma problemy z opanowaniem podstaw technicznych. W efekcie pompki stają się nieprzyjemną częścią treningu, a ich wykonywanie nie przynosi zamierzonych efektów. Najlepszą receptą na wypracowanie odpowiedniej techniki jest naturalnie regularna praktyka. Dzięki kilku prostym wskazówkom prosto od specjalistów, pompki w mgnieniu oka nie tylko staną się naszym ulubionym ćwiczeniem, ale również nareszcie zaczną działać!

1. Zacznij od ciężarków!

Nawet jeśli jesteśmy w stanie mniej lub bardziej poprawnie wykonać kilka prostych pompek, to na pewno nie zaszkodzi wzmocnienie siły ramion i klatki piersiowej przy pomocy ćwiczeń z lekkimi ciężarkami na ławeczce treningowej, krześle czy nawet podłodze. Najbardziej polecaną wersją jest trening na ławce, która pozwala na pełny zakres ruchów. 

Dzięki regularnym ćwiczeniom z małymi hantlami bardziej intensywna praca mięśni będzie dla nas czymś całkowicie naturalnym, co stanowi z kolei klucz podczas przygotowań do właściwego robienia pompek. Pamiętajmy – czasem lepiej zrobić jeden krok w tył, by następnie wykonać dwa milowe kroki w przód!

2. Prostsze alternatywy 

Przed rozpoczęciem przygody z pełnymi pompkami warto perfekcyjnie opanować kilka nieco mniej skomplikowanych technicznie i siłowo wariantów. Trzeba przyznać, że w tym przypadku mamy naprawdę szerokie pole do popisu – możemy na przykład oprzeć kolana o ławkę treningową lub krzesło czy spróbować wykonać pompki przy ścianie. Możemy także przetestować rozmaite zmiany nacisku na mięśnie w zależności od zmiany kąta nachylenia ciała. 

Wachlarz możliwości zdecydowanie robi wrażenie, a w sieci aż roi się od tutoriali na temat prostszych alternatyw dla klasycznych pompek.

3. Regularność i regeneracja

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w kontekście jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych kluczowe znaczenie ma nie teoria, a praktyka. Jeśli realnie myślimy o osiąganiu satysfakcjonujących nas rezultatów musimy pamiętać o regularnych treningach. Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć – innej drogi nie ma. Niezależnie od tego, czy zapiszemy się na siłownię czy – jak coraz więcej osób – wybierzemy treningi w zaciszu domowego ogniska, 3–4 sesje w tygodniu to minimum, by wypracować odpowiednią technikę wykonywania pompek.

W obliczu intensywnych treningów nie możemy zapominać o właściwej regeneracji. To uniwersalna porada znajdująca odzwierciedlenie w każdej dyscyplinie sportowej. Musimy mieć na uwadze, że nasz organizm poza aktywnością fizyczną potrzebuje również relaksu. W dzień wolny od treningu starajmy się zatem nie narzucać wysokiego tempa, a zamiast tego spędzić czas z najbliższymi na spokojnym spacerze lub przeczytać dobrą książkę na kanapie!

Zdj. główne: bruce mars/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Idealny trenażer do treningów
Idealny trenażer do treningów
WAHOO to firma, która od wielu lat znana jest w kręgach kolarskich. Chociażby z tego względu, że w ich ofercie znaleźć można trenażery.
Roller do masażu – jaki wybrać i jak go umiejętnie wykorzystać?
Roller do masażu – jaki wybrać i jak go umiejętnie wykorzystać?
Jak skutecznie rozluźnić napięte mięśnie i pozbyć się dolegliwości bólowych? Wystarczy sięgnąć po roller do masażu!
Najbardziej efektywne modele żywieniowe 2021. Dieta śródziemnomorska nowym trendem!
Najbardziej efektywne modele żywieniowe 2021. Dieta śródziemnomorska nowym trendem!
Zastanawiasz się, która dieta przynosi najlepsze efekty? Oto najnowszy ranking najskuteczniejszych modeli żywieniowych opracowany przez U.S. News & World Report!
Ostatnie wpisy