Jak dobrać ochraniacze na zęby?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ochraniacze na zęby należą do obowiązkowych akcesoriów sportowych, przede wszystkim w sztukach walki. Dzięki nim można się uchronić przed bolesnymi urazami zębów, a także przed przygryzieniem języka. Dostępne są jednak różne rodzaje ochraniaczy tego typu. W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?

Ochraniacze na zęby – najważniejsze funkcje

W sportach kontaktowych, w tym w sztukach walki, na urazy narażona jest między innymi szczęka i zęby. Z tego względu wśród akcesoriów ochronnych jednymi z najważniejszych są ochraniacze na zęby. Mają za zadanie zabezpieczać nie tylko zęby przed ich złamaniem czy ukruszeniem, ale i język przed jego przegryzieniem. Ochraniacz ma również za zadanie wyeliminować stykanie się górnej i dolnej szczęki.

Jakiekolwiek urazy związane z zębami i językiem oznaczają sporo bólu, a do tego nierzadko kosztowne leczenie. Poza rękawicami są to więc najważniejsze elementy ochronne, które należy wybrać niezależnie od rodzaju uprawianego sportu kontaktowego. Skorzystają z nich zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Ochraniacz na szczękę – pojedynczy czy podwójny?

Wśród dostępnych modeli ochraniaczy na szczękę znaleźć można pojedyncze i podwójne. Najczęściej wybierane są szczęki bokserskie pojedyncze, które zabezpieczają tylko górną szczękę. Zapewniają duży komfort podczas treningów, a także sparingów, jednocześnie odpowiedni stopień ochrony.

Modele podwójne chronią górną i dolną szczękę. Gwarantują zatem maksymalne zabezpieczenie, ale ze względu na to, że wypełniają w znacznym stopniu usta, mogą być o wiele mniej komfortowe w użytkowaniu. Na takie rozwiązania stawiają najczęściej profesjonaliści. Zawodowcy, którzy często podejmują sparingi i niejednokrotnie stają na arenie walk po to, by zdobyć jak najlepsze wyniki.

Które wybrać ostatecznie? Dla początkujących i osób, które trenują amatorsko szczęka pojedyncza będzie wystarczająco odpowiednim rozwiązaniem.

Szczęka bokserska – budowa, która ma znaczenie

Szczęki bokserskie wykonywane są z silikonu lub oferują warstwę żelową. W pierwszej opcji można liczyć na dobre dopasowanie, choć formowanie jest nieco trudniejsze i wymaga więcej czasu. Tak zbudowane szczęki mają jedną warstwę i nie posiadają żadnych dodatkowych elementów.

Wśród zaawansowanych produktów przeznaczonych głównie dla profesjonalistów znajdują się szczęki żelowe. Tu najczęściej dostępne są dwie lub nawet trzy warstwy, z których główną rolę odgrywa właśnie warstwa żelowa. To ona odpowiada za szybkie i bardzo dokładne formowanie, jest zatem chętnie wybierana przez zawodowców. Żelowa warstwa decyduje o najlepszym stopniu amortyzacji podczas uderzeń. Konstrukcja tego typu zapewnia ponadto duży komfort użytkowania, zarówno w trakcie treningów, jak i sparingów.

Warto również wiedzieć, że w najlepszych szczękach, o wysokim stopniu ochrony, dostępne są kanaliki oddechowe. Ich zadaniem jest zagwarantowanie łatwiejszego oddychania w trakcie sparingów czy walk podejmowanych na zawodach.

Szczęka na zęby – ochraniacze protetyczne

Do wyboru są także wykonywane na zamówienie ochraniacze na zęby protetyczne. Na takie rozwiązanie decydują się profesjonaliści. Nie tylko ze względu na cenę, lecz przede wszystkim na możliwość idealnego dopasowania do kształtu szczęki. Tak precyzyjnie wykonane szczęki bokserskie odpowiadają za najlepszą ochronę w trakcie treningów i walk.

Szczęka bokserska – właściwe dopasowanie

Kluczem do sukcesu jest nie tylko odpowiedni dobór modelu szczęki bokserskiej, ale i jej dopasowanie. Za duża szczęka będzie częściej i łatwiej wypadać, co z pewnością nie wpłynie na komfortowy i efektywny trening. Ochraniacz nie może być zatem ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny, bo nie zagwarantuje należytej ochrony zębów i języka.

Ochraniacz na zęby dla początkujących

Ochraniacz na szczękę dla osób początkujących może być zarówno pojedynczy, jak i podwójny. Choć ten drugi jest mniej wygodny w trakcie użytkowania, to pozwala lepiej chronić szczęki, zęby i język. Pierwsze zetknięcie ze sportami kontaktowymi oznacza bowiem najczęściej znacznie więcej ciosów przyjmowanych na głowę. Dopiero z czasem amatorsko trenująca osoba wyrabia sobie odpowiednie nawyki, uczy się techniki i uników. Na późniejszym etapie można zatem zrezygnować z podwójnej szczęki na rzecz pojedynczej, by ułatwić sobie oddychanie.

Na rynku dostępnych jest sporo producentów oferujących akcesoria sportowe, w tym szczęki bokserskie. Postaw na sprawdzone produkty, np. z oferty Bushido-Sport. Ćwicz z zachowaniem komfortu oraz korzystając z należytej ochrony newralgicznych punktów. 

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?
Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?
Artykuł przedstawia wpływ aktywności fizycznej na nasz stan psychiczny, omawiając korzyści, które możemy zyskać z regularnej gimnastyki dla ciała i umysłu.
Zioła na cholesterol – naturalne wsparcie dla Twojego zdrowia
Zioła na cholesterol – naturalne wsparcie dla Twojego zdrowia
: Zioła na cholesterol - naturalne wsparcie dla Twojego serca! Poznaj moc natury i obniżaj poziom cholesterolu w sposób przyjemny i skuteczny.
Takiego wydarzenia jeszcze nie było! FIWE Fitness Trade Show i Go Active Show łączą siły
Takiego wydarzenia jeszcze nie było! FIWE Fitness Trade Show i Go Active Show łączą siły
Branża fitness jest inna niż wszystkie, ponieważ łączy nie tylko przedsiębiorców, ale i pasjonatów. Jej święto powinno więc być wyjątkowe. Tak będzie w tym roku. FIWE Fitness Trade Show i Go Active Show łączą siły, tworząc największe targi fitness w Europie środkowo-wschodniej.
Ostatnie wpisy