Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wyjazdy w góry są gwarancją aktywnego spędzenia wolnego czasu, jednak wymagają przygotowania wyposażenia swojego plecaka do wyprawy tego typu. Odzież trekkingowa i górska nie bez powodu jest uważana za podstawę ekwipunku każdego miłośnika outdooru, jednak problem pojawia się w momencie wyboru odpowiednich produktów. Jak ubrać się na czas górskich wypraw, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny?
Podstawową kwestią jest rodzaj odzieży, jaka w górskich warunkach okazuje się być niezbędna. Wodoodporne spodnie turystyczne stanowią ochronę przed nagłymi opadami deszczu i szybką utratą ciepła w przypadku spadku temperatury. Z kolei podczas wchodzenia na szczyty i pokonywania przewyższeń zwykle wystarcza termoaktywna koszulka turystyczna, jednak przerwy w marszu mogą skutkować uczuciem chłodu i koniecznością założenia cieplejszej odzieży. Z tego powodu niesłabnącą popularnością cieszą się polary turystyczne, będące również dobrą „średnią” warstwą – stanowiąc izolację cieplną pomiędzy cienką koszulką i wodoodporną kurtką.
Znając już podstawowe typy odzieży górskiej, można przejść do wyboru odpowiednich produktów. Mimo że każdy z wymienionych wcześniej rodzajów ubrań znajduje się w asortymencie domowych szaf, to kluczową rolę odgrywa materiał wykorzystany przy ich produkcji. Okazuje się bowiem, że kilka warstw odzieży nie zawsze gwarantuje komfort cieplny. Kluczowe znaczenie odgrywa „oddychalność” materiałów, dzięki której możliwa jest ochrona przed wiatrem i silnymi opadami deszczu, z jednoczesnym odprowadzeniem potu na zewnątrz. Z tego powodu górska eskapada najczęściej wymaga zakupu odzieży dedykowanej tej aktywności fizycznej. Do produkcji koszulek trekkingowych wykorzystuje się z reguły włókna syntetyczne, które sprawdzają się zarówno latem, jak i podczas trekkingów jesienno-zimowych. Z kolei spodnie i kurtki wykorzystują często materiały hard-shellowe – ich rola opiera się w głównej mierze na ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Polary opierają się najczęściej na poliestrze drapanym, chociaż niektóre produkty wysokiej jakości charakteryzują się obecnością wełny merino w swoim składzie.
Charakterystyka odzieży trekkingowej może pozornie wydawać się złożona i skomplikowana. Różne rodzaje materiałów mają za zadanie zagwarantować komfort cieplny podczas całej aktywności, co w nieprzyjaznych warunkach górskich jest niezwykle trudne. Szybkie zmiany pogody, przechodzące w przeciągu kilkunastu minut drogę od upału do wietrznej aury, duża ilość wilgoci oraz efekty wysiłku fizycznego w postaci potu to mieszanka wyzwań, którym ubrania turystyczne i trekkingowe muszą sprostać. W przypadku każdego typu odzieży producenci wykorzystują różne materiały, co wpływa na gwarantowany komfort cieplny, ciężar ekwipunku oraz cenę asortymentu. Warto zatem zapoznać się z charakterystyką jej poszczególnych rodzajów i wybrać taki ekwipunek, który będzie najlepiej wpisywał się w indywidualne oczekiwania – również te finansowe – każdego fascynata górskich krajobrazów.
Zdjęcie: materiał Klienta.