Co to jest piłka nożna ?
AKTYWNOŚĆ

Co to jest piłka nożna ?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Piłka nożna to sport, który jest bardzo często uprawiany hobbistycznie. Zazwyczaj słyszymy, że sport ten jest przeznaczony dla chłopców, czy mężczyzn. Jednak świat się  zmienia. W obecnym świecie coraz liczniej spotykane są kluby sportowe posiadające również zajęcia skierowane dla dziewczyn, a później już dojrzałych kobiet. Płeć ta z roku na rok staje się coraz bardziej obecna w telewizji, w postaci turniejów piłkarskich, gdzie obecna jest wyłącznie płeć żeńska.

Jakie boisko…

Do gry w piłkę nożną przeznaczone jest pole w kształcie prostokąta, pokryte trawą, inaczej też zwana murawą. Szerokość boiska to od 45 do 90 metrów, natomiast jego długość powinna wynosić od 90 do 120 metrów.

Oczywiście pewnie każdy już wie z mediów i nie tylko, że boisko takie jest wyposażone w linie, które są w kolorze białym. Oczywiście każda ma swoją nazwę oraz znaczenie. Na przykład dwie linie najkrótsze, to linie końcowe. A linie pomiędzy słupkami bramek, to linie bramkowe. Linie najdłuższe noszą nazwę bocznych. To tylko niektóre…

Bramka

Bramki na boisku są dwie. Jedna bramka należy do jednej drużyny. Krawędzi słupków bramki wynoszą 7,32 m, natomiast krawędź poprzeczki dolnej od podłoża to 2,44 m.

Piłka

Do tego sportu niezbędna jest piłka. Okrągła piłka. Jej obwód nie powinien być mniejszy niż 68 cm, oraz nie większy niż 70 cm. Masa takiej piłki nie powinna przekraczać ani 410 g w dół, ani 450g w górę. Ważne jest też ciśnienie powietrza w piłce. To od tego zależy między innymi komfort gry. A powinno ono wynosić od 0,6 do 1,1 atmosfery.

Piłkarze

Na boisku znajduje się po 11 zawodników z każdej drużyny wraz z piłkarzem. Jednocześnie mogą rywalizować ze sobą dwie drużyny. Piłkarze walczą o to, aby jak najwięcej goli, czyli piłek w bramce umieścić u przeciwników. Piłkarze na boisku mają swoje nazwy i funkcje. Dodatkowo każda z drużyn może w razie kontuzji i nieszczęśliwych wypadków posiadać maksymalnie 7 zawodników rezerwowych.

Stroje

Każda drużyna posiada swoje stroje klubowe z imionami i nazwiskami danego piłkarza, oraz niepowtarzalny numer. Odmiennie ubrani są tylko bramkarze. Stroje bramkarskie się wyróżniają.

Zwykły piłkarz oprócz koszulki i spodenek powinien posiadać getry piłkarskie oraz buty. Pod getrami piłkarze mają golenie, które chronią kolana przed urazami. Natomiast buty piłkarskie noszą miano korków.

Bramkarz

Najczęściej występują stroje bramkarskie z nadrukiem. Z logo własnej drużyny, czy nawet sponsora.

Odzież bramkarska cechuje się tym, że posiada stroje bramkarskie wyposażone w ochraniacze wszelkiego rodzaju. Do takich należą m.in rękawice, które mają chronić nadgarstki broniącego. Dodatkowo taka osoba posiada specjalne opaski kompresyjne na kolana. Spodenki stanowiące stroje bramkarskie powinny zawierać majtki chroniące miejsce intymne. Koszulka natomiast nie powinna krępować ruchów broniącego. Bardzo dobrej jakości stroje bramkarskie znajdziemy na stronie: https://futbolsport.pl/bramkarstwo/odziez. Znajdziecie tam zestawy bramkarskie w dogodnej cenie, a co najważniejsze dobrej jakości. Są to oczywiście stroje bramkarskie oryginalne, m.in znanych marek na całym świecie.

Na koniec trochę o karach

Do takowych kar należą żółta i czerwona kartka. Żółta stanowi upomnienie, jednak czerwona stanowi wyeliminowanie danego piłkarza z gry na jakiś czas z turniejów piłkarskich. Drużyna wtedy musi wybrać zastępcę.

Zdjęcie główne: Thomas SererHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta z Instagrama – kulinarni influencerzy kształtują polskie podniebienia
Dieta z Instagrama – kulinarni influencerzy kształtują polskie podniebienia
Szukając inspiracji kulinarnych, warto zajrzeć na instagramowe profile popularnych polskich blogerów kulinarnych. Poznaj tych najpopularniejszych!
Dlaczego warto stosować jabłczan kreatyny?
Dlaczego warto stosować jabłczan kreatyny?
Jabłczan kreatyny zaraz obok monohydratu kreatyny to najpopularniejsza forma kreatyny. Jak wiadomo, kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, dlatego jest szczególnie chętnie stosowana przez wszystkie osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, jak również ćwiczące siłowo.
Talia osy – jakie ćwiczenia pomagają uzyskać idealne wcięcie w talii?
Talia osy – jakie ćwiczenia pomagają uzyskać idealne wcięcie w talii?
Popracuj nad wyglądem swojej sylwetki i zadbaj o kobiece kształty! Ten zestaw ćwiczeń może okazać się bardzo pomocny podczas domowego treningu.
Ostatnie wpisy