Skuteczne sposoby na odstresowanie
DLA UMYSŁUWELLNESS

Skuteczne sposoby na odstresowanie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy człowiek zna uczucie stresu – tym bardziej w obecnych czasach, gdy tempo życia jest niezwykle szybkie. Nieustanna pogoń za sukcesem sprawia, że sami wywieramy na siebie niepotrzebną presję, która w efekcie powoduje stres. A ten, jak wiadomo, jest bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia. Na szczęście jest kilka metod, dzięki którym można bardzo szybko się z nim uporać.

Uprawianie sportu

Regularne uprawianie sportu to jeden z najlepszych sposobów, który pozwala na skuteczne pozbycie się stresu. W trakcie wysiłku fizycznego w organizmie człowieka wyzwalane są endorfiny, które są inaczej nazywane hormonem szczęścia. Poprawiają one nastrój i oddziałują na organizm jak naturalne środki przeciwbólowe.

Ponadto skutecznie obniża się poziom kortyzolu, który odpowiedzialny jest między innymi za brak humoru, złe samopoczucie, otyłość i wiele innych chorób oraz dolegliwości. Aktywność fizyczna wpływa również na podniesienie samooceny, nie wspominając już o korzystnym wpływie na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Sztuka oddychania

Coraz częściej na Zachodzie poruszany jest temat medytacji i prawidłowego oddychania, które nazywane jest świadomym. Jeszcze niedawno zjawisko nie było poruszane w rozmowach, chociażby z tego powodu, że mało kto zwracał uwagę na to, jak wykonuje podstawową i niezbędną do życia czynność. Dziś jednak świadomość ludzi oraz nieustannie rozwijająca się nauka pokazuje, że w większości przypadków ludzie nie potrafią prawidłowo oddychać.

Uważne oddychanie pozwala wprowadzić do organizmu znacznie więcej tlenu oraz odświeżyć go. Dzięki temu możemy się w skuteczny sposób odstresować, poprawić pamięć, koncentrację i zdolności analitycznego, twórczego myślenia.

🌊Oddech ujjayi to metoda oddychania, z którą spotkałam się już kilka lat temu i od samego początku lubiłam wsłuchiwać…

Opublikowany przez jakmedytowac.pl – Medytacja i rozwój duchowy Niedziela, 24 maja 2020

Muzyka na stres

Muzyka relaksacyjna ma dobroczynny wpływ na wiele schorzeń, z którymi musi mierzyć się nasze społeczeństwo. Badania pokazują, że odpowiednio dobrana muzyka potrafi wpływać na obniżenie ciśnienia tętniczego, uspokaja i obniża poziom hormonu stresu we krwi. U niektórych osób potrafi ona nawet złagodzić ból!

Serce zdecydowanie wolniej bije wtedy, gdy słuchamy muzyki klasycznej lub relaksacyjnej. Lepiej działają utwory słuchane na żywo, niż te z płyt czy kompaktów.

Relaksujący masaż

W wielu sytuacjach stresowych lub kiedy się złościmy, nasze mięśnie się naprężają i spinają. W efekcie pojawia się ucisk na zakończeniach nerwowych. Chroniczne napięcia mięśni niekorzystnie wpływają na przepływ krwi oraz odżywienie wszystkich tkanek w organizmie. Stres jest uznawany za przyczynę wielu dolegliwości:

•  bólu kręgosłupa,
•  migreny,
•  chorób psychosomatycznych,
•  podwyższonego ciśnienia krwi.

Jedną z najlepszych metod na osiągnięcie wewnętrznego spokoju jest masaż. Jego działanie opiera się bowiem na rozluźnianiu mięśni i tworzeniu kanałów energetycznych. Odprężenie mięśni odzwierciedla się w wyciszeniu umysłu, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi.

Kawa z przyjaciółmi

Mało jest osób na świecie, które potrafią wyobrazić sobie dzień bez przynajmniej jednej filiżanki kawy. Kofeina, która jest w niej zawarta, pobudza organizm i umysł, dzięki czemu jesteśmy w stanie w szybszym tempie funkcjonować na pełnych obrotach od samego rana. Należy jednak pamiętać, że jej nadmiar może również powodować zwiększone wydzielanie się hormonu stresu. Dlatego też istotne jest to, aby spożywać zarówno herbatę, która zawiera teinę, jak i kawę z umiarem. Jeśli pojawiają się sytuacje, kiedy jesteśmy zdenerwowani lub rozdrażnieni bez powodu, to spróbujmy ograniczyć ich spożycie.

Można także połączyć dwa sposoby na odstresowanie się i wybrać się na małą czarną z przyjaciółmi lub rodziną. Można wtedy omówić ważne kwestie życiowe, czy też problemy, jakie nas dręczą. Dzięki temu zejdzie z nas napięcie i będziemy mogli się odprężyć i odstresować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta dla dziecka w trakcie biegunki – co można podawać, a czego unikać?
Dieta dla dziecka w trakcie biegunki – co można podawać, a czego unikać?
Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego. Warto więc wiedzieć, jak się zachowywać, kiedy nasze dziecko traci duże ilości wody i często odmawia jedzenia.
Najczęstsze kontuzje podczas uprawiania sportu
Najczęstsze kontuzje podczas uprawiania sportu
Czy chcesz się dowiedzieć jakie kontuzje zagrażają Ci podczas codziennych treningów? Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Zdrowa dieta musi być droga? Ewa Chodakowska obala popularny mit!
Zdrowa dieta musi być droga? Ewa Chodakowska obala popularny mit!
Jeśli myślisz, że nie stać Cię na zdrowe odżywianie, to jesteś w błędzie! Ewa Chodakowska pokazuje, jak można połączyć skuteczną dietę fit z niskimi wydatkami!
Ostatnie wpisy