Skutki uboczne leków – które medykamenty powodują nadwagę?
SUPLEMENTACJA

Skutki uboczne leków – które medykamenty powodują nadwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom, przyczynami nadwagi i otyłości nie są wyłącznie nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Prowadzić może do nich również przyjmowanie niektórych leków. Które z dostępnych na rynku medykamentów mogą wywoływać taki efekt?

Sterydy

Wiele osób zażywających sterydy boryka się z nadwagą. Z czym jest to związane? W sytuacji, w której glikokortykosteroidy podawane są w dawkach zastępczych pacjentom borykającym się z niedoczynnością kory nadnerczy, skutkiem tego może być przybieranie na wadze. W tym przypadku jest to efekt pożądany – choroba ta objawia się bowiem nadmiernym chudnięciem, co stanowi skutek braku uczucia głodu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, astmę oskrzelową czy toczeń. Tego typu dolegliwości wymagają podawania wysokich dawek sterydów o właściwościach przeciwzapalnych, co prowadzi do wzrostu masy ciała. Tkanka tłuszczowa gromadzi się wówczas w okolicy twarzy, karku oraz brzucha. Należy tutaj także zdawać sobie sprawę z tego, że szereg schorzeń, które leczy się przy pomocy sterydów, prowadzi do spadku sprawności. Brak aktywności fizycznej może prowadzić do nadwagi.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy

Choroby tarczycy mają znaczący wpływ na wahania masy ciała. Osoby cierpiące na jej niedoczynność tyją, a te, które borykają się z nadczynnością – chudną. W pierwszym przypadku pacjentom podaje się hormon – tyroksynę, który ma za zadanie przyspieszać przemianę materii. Przy wyrównanej niedoczynności tarczycy wystarczy unikać nadmiernego przejadania się i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. A co, jeżeli chodzi o nadczynność tarczycy? Do czynienia mamy tutaj z bardzo szybką przemianą materii, co prowadzi do chudnięcia. Aby uregulować ten proces, stosuje się leki, które mogą prowadzić do tycia. Związane jest to z tym że pacjenci przyzwyczajeni są do tego, że jeszcze do niedawna mogli jeść więcej, bez obaw o swoją wagę.

Terapie hormonalne

Jaka jest zależność pomiędzy stosowaniem hormonów a tyciem? Dostępne obecnie w aptekach tabletki antykoncepcyjne zawierają tak niskie dawki estrogenów, że nie powinny mieć one wpływu na wzrost wagi. Znajdujące się tam progestageny wykazują działanie nasenne i obniżające nastrój. Aby poprawić sobie humor, wiele kobiet sięga po niezdrowe przekąski, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzić może do nadwagi.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku terapii hormonalnej. U kobiet w okresie menopauzy, dochodzi do spadku stężenia estrogenów we krwi. Dzięki leczeniu hormonami możliwe staje się uzupełnienie ich niedoborów. Poprawie ulega wówczas gospodarka glukozą i insuliną, co prowadzi do utraty wagi. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest zwiększenie aktywności fizycznej lub zredukowanie kaloryczności posiłków. Związane jest to z tym, że wraz z wiekiem organizm zużywa znacznie mniej energii. Podobnie jak w opisanych powyżej przypadkach, do nadwagi prowadzi nie lek, lecz nadmierna ilość spożywanych kalorii.

Tycie a terapie hormonalne.

W nowoczesnych tabletkach antykoncepcyjnych dawki estrogenów są tak niskie, że ich stężenie…

Opublikowany przez Dr med. Monika Stołyhwo-Gofron Odżywianie,metabolizm,zdrowie Niedziela, 14 czerwca 2015

Alergie

Osoby borykające się z alergią muszą przyjmować leki przeciwhistaminowe. Czy mogą one prowadzić do nadwagi? Preparaty tego typu redukują skutki wydzielania histaminy, wpływając na funkcjonowanie podwzgórza, ośrodkowego układu nerwowego oraz układu łaknienia, prowadząc do wzrostu uczucia głodu.

Leki na cukrzycę

Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 szczególną uwagę powinny zwracać na utrzymywanie właściwej masy ciała. Im jest ona wyższa, tym większe zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Na początkowym etapie tej choroby, do czynienia mamy z bardzo wysokim poziomem tego hormonu. Podawane pacjentowi leki mogą zwiększać jej wydzielanie lub poprawiać jej funkcjonowanie. W pierwszym przypadku skutkiem tego może być tycie.

Preparaty antydepresyjne

Znacząca większość leków wykorzystywanych w leczeniu depresji nie przyczynia się do wzrostu wagi. Tycie związane jest tutaj z tym że część pacjentów podczas epizodów tej choroby boryka się ze zwiększonym łaknieniem, co jest reakcją ich organizmu na silny stres.

Wiem, dodaje tu zdjęcia samych sukcesow ale nie jest to reguła niestety. Tak jak mówię każdy jest inny a do tego…

Opublikowany przez Dietetyk Monika Wróbel Czwartek, 6 sierpnia 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zarządzanie procesami może przyczynić się do poprawy efektywności Twojej firmy!
Zarządzanie procesami może przyczynić się do poprawy efektywności Twojej firmy!
Odkryj, jak skuteczne zarządzanie procesami może zwiększyć efektywność i produktywność Twojego przedsiębiorstwa. Wskazówki i strategie z praktycznym podejściem dla menedżerów i liderów biznesu.
Trening cardio w domowych warunkach – jak go skutecznie przeprowadzić?
Trening cardio w domowych warunkach – jak go skutecznie przeprowadzić?
Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do swojego planu treningowego nowych ćwiczeń? Dowiedz się, dlaczego warto rozpocząć treningi cardio i jak w łatwy sposób poprawić wydolność swojego organizmu!
Fit koktajl dla wielbicieli kawy. Proffee nowym trendem TikToka!
Fit koktajl dla wielbicieli kawy. Proffee nowym trendem TikToka!
TikTokiem zawładnął właśnie nowy trend kulinarny. Sprawdź, czym jest proffee i jak je przygotować w domowych warunkach!
Ostatnie wpisy