Wiele osób obawia się przejść na dietę wegańską, ponieważ nie wie, czym zastąpić mięso. Na szczęście na sklepowych półkach znaleźć można mnóstwo wartościowych, roślinnych zamienników mięsa. Oto przegląd najpopularniejszych rozwiązań.
Zaliczana jest ona do roślin strączkowych i występuje w kilku różnych odmianach. Do wyboru mamy między innymi soczewicę czerwoną, czarną oraz zieloną. Roślina ta zawiera około 30 procent łatwo przyswajalnego białka. Zawartość węglowodanów wynosi tutaj około 60 procent, a tłuszczu – 2 procent. Soczewica jest bogata w witaminy z grupy B, fosfor, magnez, potas, wapń i błonnik. Ta roślina strączkowa charakteryzuje się delikatnym smakiem. Odpowiednio przyrządzona smakuje podobnie jak mięso i daje uczucie sytości. Soczewicę przyrządzać można na wiele różnych sposobów. Na jej bazie przygotować można między innymi zupę lub sałatkę.
SOCZEWICA zazwyczaj występuje w formie zielonych lub czerwonych kuleczek, które są doskonałym źródłem żelaza i białka,…
Opublikowany przez Zdrowe jedzenie w niezdrowym świecie Sobota, 28 listopada 2020
Fasola jest rośliną, która występuje w około 400 różnych odmianach. Rośnie w różnych klimatach i jest łatwa w uprawie. Fasola zawiera około 22 procent białka, które działa zasadotwórczo. Oznacza to, że wspiera równowagę zasadowo-kwasową w naszym organizmie. Fasola jest znakomitym źródłem witamin z grupy B, wapnia, potasu oraz fosforu. Do jej zalet zaliczyć można również wysoką zawartość błonnika, który wspiera naturalną florę fizjologiczną jelit, oczyszcza organizm i chroni przed rakiem jelita grubego. W fasoli znaleźć można także lizynę, która używana jest do produkcji karnityny, która wspiera układ naczyniowo-krwionośny.
Soja zaliczana jest do roślin strączkowych, które należą do rodziny bobowatych. To roślina jednoroczna pochodząca z południowo-wschodniej części Azji. Soja zawiera zarówno duże ilości białka, jak i aminokwasów. Skutecznie zapobiega przed rozwojem osteoporozy i nowotworów, co związane jest z obecnością izoflawonów. Na bazie soi produkowany jest niezwykle popularny wśród wegan produkt – tofu, który powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego. Twarożek ten występuje w wielu różnych odmianach. Do czynienia możemy mieć z tofu naturalnym, marynowanym lub wędzonym. Jest ono bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, sole fosforu, żelaza, potasu oraz sodu, a także witaminy z grupy B. Tofu może być przygotowane na rozmaite sposoby. Może ono stanowić bazę kotletów, farszów czy zapiekanek.
Soja to odżywcza elektrownia, ponieważ zawiera dwa razy więcej białka i zdrowych tłuszczy nienasyconych niż inne ziarna….
Opublikowany przez Tydzień Weganizmu Poniedziałek, 18 maja 2020
Zawierają one około 12% białka, a dodatkowo są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, argininę, witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, miedź, magnez oraz mangan. Skutecznie wspierają układ odpornościowy oraz nerwowy. Do ich cennych właściwości zaliczyć można także regulowanie poziomu glikemii przez redukcję wchłaniania glukozy w jelitach.
Sezam zawiera podobną ilość białka co białko kurze. Jest również znakomitym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, wapnia, potasu, fosforu oraz magnezu. Sezam ma właściwości moczopędne oraz lekko przeczyszczające. Na jego bazie przyrządzić można między innymi sezamki lub chałwę.
Opublikowany przez Dietetyczna Euforia Czwartek, 22 października 2020
Stanowi źródło pełnowartościowego białka, fosforu, potasu, żelaza, magnezu oraz witamin z grupy B. Do zalet komosy ryżowej zaliczyć można to, że posiada ona niski indeks glikemiczny i jest wyrobem bezglutenowym.
To zboże pod względem ilości składników odżywczych przewyższa nawet pszenicę. Amarantus jest produktem bezglutenowym. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka, witamin z grupy B, witamin A, C i E, włókna strawnego, nienasyconych kwasów tłuszczowych i tokotrienoli. Amarantus skutecznie redukuje także poziom cholesterolu. Zawiera on aż 2 razy więcej błonnika od otrębów owsianych.
Martwi Cię 😟 zapewnienie odpowiedniej podaży białka przy komponowaniu diety wegańskiej? 🤔 To nie problem, gdy znasz…
Opublikowany przez Dietetykpro Wtorek, 27 października 2020