Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zima dla wielu osób jest najbardziej wyczekiwanym okresem w ciągu roku. Śnieg i niska temperatura sprzyjają zimowej aktywności fizycznej, której nie można praktykować podczas lata.
Oprócz sporej dawki rozrywki i przyjemności, jaką dostarcza aktywność na powietrzu, sport to także sprzymierzeniec diety redukcyjnej. Zimowe sporty spalają znacznie więcej kalorii niż te uprawiane latem oraz skutecznie poprawiają koordynację ruchową. Jakie sporty zimowe spalają najwięcej kalorii i jak się do nich należycie przygotować?
Aktywność fizyczna uprawiana przy minusowych temperaturach rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim, należy wyposażyć się w buty górskie i trekkingowe, które chronią przed działaniem mrozu, wilgoci i silnego wiatru. Ponadto, stabilizują nogę i gwarantują wysoki komfort podczas pieszych wędrówek. Kolejnym ważnym elementem garderoby jest wodoodporna kurtka, zapewniająca ciepło nawet przy skrajnie niskich temperaturach. Nie należy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu głowy. Sprawdzą się czapki i opaski wykonane z ciepłych materiałów takich jak wełna, włókna akrylowe i polar. Na działanie zimna narażone są szczególnie dłonie, więc grube, wygodne rękawiczki są absolutną koniecznością, jeśli mamy w planach przebywać godzinami na minusowych temperaturach. Planując wysiłek fizyczny na stoku, obowiązkowe jest zabezpieczenie głowy wysokiej jakości kaskiem, chroniącym przed ewentualnymi urazami powstałymi podczas upadku. Niezbędne jest także założenie na oczy gogli o odpowiednim kolorze szkieł i wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.
Wybierając się na stok lub wielogodzinną pieszą wędrówkę w górach, oprócz ciepłego odzienia potrzebne jest wysokoenergetyczne pożywienie, które możemy zabrać ze sobą w plecaku. Zapotrzebowanie na energię podczas wykonywania sportów zimowych może wzrosnąć nawet dwukrotnie, biorąc pod uwagę kaloryczność codziennej diety. Jakie produkty szczególnie warto wziąć ze sobą? Przede wszystkim, jedzenie powinno być bogate w zdrowe, nienasycone tłuszcze i węglowodany złożone, które nasycą i nie będą powodowały skoków insuliny. Sprawdzą się kanapki na bazie pełnoziarnistych bułek z dodatkiem białka, na przykład sera bądź wędliny. Kolejną dobrą propozycją są wysokogatunkowe kabanosy, stanowiące źródło tłuszczu i białka. Jako szybką przekąskę sprawdzają się orzechy i batony o prostych składach, których podstawą są daktyle, bakalie i owoce. Nie wolno zapominać o nawodnieniu, które jest niezbędne do zachowania prawidłowych funkcji organizmu.
Od tego, ile kalorii spali się podczas aktywności zimowej, zależy przede wszystkim intensywność treningu. Najwięcej kalorii spala się podczas biegów narciarskich i górskich wędrówek na nartach. Aktywność ta pozwala wydatkować nawet 900 kalorii w ciągu godziny intensywnego wysiłku. Spacery po górach to także doskonała forma aktywności, która dostarcza wielu wrażeń i jest świetną formą relaksu. Aby trening był bezpieczny, należy chronić się przed poślizgnięciem na oblodzonych terenach. Raczki – e-horyzont stworzone są z wysokiej jakości ocynkowanej stali i są niezwykle poręczne, więc możemy spakować je do plecaka i skorzystać z nich na trudniejszych odcinkach.
Jazda na łyżwach pozwala spalić nawet 400 kalorii, a co więcej, świetnie wysmukla sylwetkę oraz wzmacnia mięśnie nóg. Warto zaznaczyć, że nawet jazda na sankach czy zabawa na śniegu pozwala spalić nadprogramowe kalorie. Wspinanie się ze sankami pod górę spala aż 500 kalorii w ciągu godziny! Podczas wszystkich aktywności zimowych ciało wydatkuje więcej kalorii niż aktywność letnia. Dzieje się tak, bo ciało zmuszone jest do ogrzewania się, a śnieg powoduje dodatkowy opór, powodujący większy wydatek energetyczny.
Każda aktywność jest sprzymierzeńcem odchudzania, więc warto korzystać z uroków mroźnej zimy i dostarczyć sobie należytą dawkę ruchu, która poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie całego ciała, szczególnie nóg, pośladków oraz rąk.
Zdj. główne: materiał od klienta