Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Piłka Bosu – czy warto w nią zainwestować?
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Piłka Bosu – czy warto w nią zainwestować?

Foto: Freepik

Piłka Bosu, choć de facto piłką nie jest, ujrzała światło dzienne już w 1999 roku. Z miejsca też stała się ulubionym przedmiotem miłośników branży fitness. Obecnie cieszy się niesłabnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby miała wyjść z mody. Ponadto wykorzystywana jest również przez zawodowców, między innymi do trenowania mięśni core. Czym jest piłka Bosu i jak na niej ćwiczyć?

Czym jest piłka Bosu?

Bosu jest to przyrząd gimnastyczny, który wyglądem przypomina przeciętą na pół piłkę. Stąd też często pojawia się określenie piłka Bosu. Ma elastyczną powłokę, a jedną część stanowi stabilna i twarda podstawa, co gwarantuje, że treningi na niej są bezpieczne. Bosu wykorzystywane jest do trenowania mięśni core, czyli głębokich, które aktywują się praktycznie w każdym momencie. Przyrząd ten służy także do balansowania i efektywnie wspomaga pracę nad utrzymywaniem równowagi. Bosu wzmacnia całe ciało i jest fantastyczną alternatywą dla tradycyjnej jednostki treningowej. Dodatkowo jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można jej używać nawet w domu.

Wykorzystywanie w treningu Bosu nie tylko go urozmaica, ale także przynosi wiele innych korzyści. Wśród głównych zalet wymienić należy:

•  zwalczanie nadprogramowych kilogramów,
•  korygowanie postawy,
•  poprawę refleksu,
•  uelastycznienie kręgosłupa,
•  wypracowanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy sylwetki,
•  spalanie tłuszczu,
•  poprawianie kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej,
•  rozwijanie zmysłu równowagi,
•  wzmacnianie mięśni głębokich.

Bosu jest także doskonałym przyrządem mającym na celu przygotowanie do uprawiania sportów, które wymagają balansowania ciałem, szybkiego podejmowania trafnych decyzji i utrzymywania równowagi. Dlatego też często wykorzystywany jest w treningach narciarskich, tenisie i piłce nożnej.

Jak używać bosu?

Bosu można używać na dwa sposoby. W pierwszym ustawia się piłkę kopułą do góry. Pod ciężarem ciała zaczyna się uginać i wymusza tym samym napięcie mięśniowe pleców, nóg i brzucha. Utrzymanie równowagi jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie trzy partie ciała będą ze sobą w tym samym czasie prawidłowo współpracować.

W drugim przypadku Bosu odwraca się podstawą do góry. Balansowanie w takiej pozycji piłki wymaga większego zaangażowania ramion, co nie tylko zwiększa ich siłę, ale także pozytywnie wpływa na ich estetykę. Utrzymanie równowagi na piłce Bosu możliwe jest tylko wtedy, gdy stale napinane są różne partie mięśniowe. Trening na tym przyrządzie wymaga również dużego skupienia, dlatego podczas ćwiczeń intensywnie swoją pracę wykonuje mózg.

Jak wybrać odpowiedni model?

Klasyczne modele Bosu mają gładką powierzchnię, dlatego też, jeśli użytkownikowi zależy na stymulowaniu układu krążenia, może zdecydować się na piłkę ze specjalnymi wypustkami. Nie tylko usprawniają one przepływ krwi, ale także masują daną część ciała. Ponadto znacznie szybciej regenerują się dzięki temu mięśnie. Innym modelem wartym uwagi jest Bosu z kolcami. Na rynku dostępne są także piłki ze specjalnymi cięgnami linowymi. Znajdują się po bokach przyrządu i pozwalają urozmaicić trening przez zaangażowanie do niego mięśni ramion.

Jak napompować piłkę Bosu?

Bosu, jak zdecydowana większość piłek treningowych, musi być stale napompowana. Korzystanie z niej jest bezpieczne tylko wtedy, kiedy ma odpowiednią ilość powietrza. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Pompka zazwyczaj dołączana jest do zestawu.

Efekty ćwiczeń z piłką Bosu

Bosu jest ciekawym przyrządem treningowym, który świetnie sprawdza się jako urozmaicenie ćwiczeń. Świetnie angażuje mięśnie głębokie, dzięki czemu można wypracować silny brzuch, ramiona i plecy, a w konsekwencji zachowywać zawsze prawidłową postawę. Ponadto pomaga w efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej oraz pozwala wyćwiczyć refleks i zwinność.

#TreningDnia Bosu!

Zalety:
– wzmacnia i rzeźbi sylwetkę
– jest symulatorem ruchów charakterystycznych dla różnych…

Opublikowany przez Mobilny Trener Personalny Joanna Pucz Wtorek, 3 grudnia 2019

Artykuły

Pasjonat sportu, głównie piłki nożnej w każdej odmianie - od trawiastej po street football. W przeszłości prezenter radia o tematyce kobiecej piłki nożnej. Przez kilka lat miał okazję poznać najwybitniejsze polskie piłkarki i ich trenerów. Obecnie Content Manager w jednej z agencji marketingowych.
Mateusz Kaczmarek
Polecane wpisy
ĆWICZENIA W DOMU

Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy

Nawracające bóle kręgosłupa stają się coraz bardziej uciążliwe? Dzięki kilku domowym ćwiczeniom problemy z plecami odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
ĆWICZENIA W DOMU

Efektywne ćwiczenia na wzmocnienie nadgarstków

Wymagający trening siłowy znowu okazał się dla Twoich nadgarstków wyzwaniem nie do przejścia? Oto jak wzmocnić te często pomijany stawy – dzięki tym ćwiczeniom urazy z nimi związane raz na zawsze odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Od czego zacząć przygodę ze snowboardem?

Snowboard to sport stale zyskujący na popularności. Jak przygotować się do swojej pierwszej jazdy na snowboardzie? Podpowiadamy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *