Bieganie na bieżni czy w terenie? Co przyniesie lepsze rezultaty?
AKTYWNOŚĆTRENING

Bieganie na bieżni czy w terenie? Co przyniesie lepsze rezultaty?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bieganie cieszy się dużą popularnością wśród osób, które dbają o swoją kondycję fizyczną. Nie zawsze jednak mamy czas i ochotę na bieganie w terenie. Wtedy pomocna okazuje się bieżnia treningowa. Jakie rezultaty przynosi bieganie na bieżni?

Brak czasu, brzydka pogoda – nie zawsze możemy pobiegać w terenie. Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej jest korzystne dla zdrowia i kondycji, dlatego warto zwrócić uwagę na sprzęt fitness, który pomoże zadbać o regularne treningi, nawet wtedy, gdy nie możemy wyjść z domu. W takiej sytuacji sprawdza się bieżnia domowa. Jakie są zalety biegania na bieżni?

Bieżnie czy bieganie w terenie?

Bieżnia sportowa to świetny wybór, gdy nie mamy czasu lub ochoty na bieganie w terenie. Brak czasu, późna pora, brzydka pogoda, czy brak odpowiednich terenów do biegania w okolicy sprawiają, że rezygnujemy z treningów, przez co są one nieregularne i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie bieżni, ponieważ jest wtedy większa szansa, że uda nam się ćwiczyć regularnie. Jednak bieganie na bieżni to nie to samo, co bieganie w terenie. Trening na zewnątrz jest dużo bardziej wymagający niż trening na bieżni. Musimy zmagać się z różnorodnym terenem, pogodą, co również ma wpływ na końcowy efekt. Trenując w tym samym tempie, przez taki sam czas, w terenie spalimy więcej kalorii, niż na bieżni. 

Bieganie w terenie w większy sposób angażuje mięśnie dwugłowe nóg niż ma to miejsce w przypadku równo przesuwającej się taśmy. Bieżnia nie odwzorowuje też ukształtowania terenu, co ma znaczenie szczególnie w przypadku, gdy przygotowujemy się np. do półmaratonu. Bieganie na bieżni mniej obciąża stawy, co jest zaletą dla osób, które mają z nimi problemy, jednak osoby, które chcą biegać na zawodach, powinny poddawać organizm różnorodnym obciążeniom. Wszystko więc zależy od naszych oczekiwań co do treningu. Bieżnia jest świetnym sposobem, aby zadbać o kondycję fizyczną, i może być zamiennikiem biegania w terenie, gdy nie możemy sobie pozwolić na wyjście z domu. Sklep Sport-shop oferuje różnego rodzaju bieżnie, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie rodzaje bieżni wyróżniamy?

Bieżnie to popularne urządzenia, z których korzystamy nie tylko w siłowni, ale coraz częściej wybieramy je do domu. Najpopularniejsze są bieżnie elektryczne i magnetyczne. Czym się charakteryzują?

  • Bieżnia magnetyczna (mechaniczna) – jest to podstawowy rodzaj bieżni. Ruch taśmy, po której porusza się dana osoba, jest wywoływany wyłącznie siłą mięśni i stawianymi krokami. Sprawia to, że trening jest wymagający. Gdy biegacz się zmęczy i zwolni tempo, tempo bieżni również spada. Jest to więc odpowiedni rodzaj bieżni dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ bieganie na tego typu bieżni wymaga dużego wysiłku. 
  • Bieżnia elektryczna – jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj urządzeń zarówno w domach, jak i na siłowniach oraz w klubach fitness. Za ruch taśmy odpowiada w tym przypadku silnik, co ułatwia trening. W bieżni elektrycznej znajdziemy też różne dodatkowe funkcje. Są tu między innymi programy treningowe, które można dostosować do swojej kondycji. Możemy dobrać rodzaj treningu, prędkość i długość szybkich odcinków. Możliwe jest też wybranie treningu podbiegów, wtedy bieżnia ustawia odpowiedni kąt nachylenia. Bieżnie elektryczne zapewniają też amortyzację, dzięki czemu są przyjazne dla stawów. Choć są droższe niż urządzenia mechaniczne, jest to dużo ciekawszy wybór, który może wpłynąć pozytywnie na jakość treningów.

Bieganie cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które chcą uprawiać jakiś sport i zadbać o swoją kondycję. Choć nie należy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, bieżnia należy do sprzętów, które mogą pozytywnie wpłynąć na regularność treningów. Warto więc rozważyć zakup takiego urządzenia, a szczególną uwagę zwrócić na bieżnie elektryczne, które mają dodatkowe funkcje wspomagające treningi.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy dieta 1000 kalorii jest zdrowa i bezpieczna?
Czy dieta 1000 kalorii jest zdrowa i bezpieczna?
Dieta 1000 kalorii to idealne rozwiązanie dla kobiet prowadzących siedzący tryb życia, które chcą w krótkim czasie pozbyć się nadmiaru kilogramów. Poznaj jej główne zasady!
Naturalna tarcza przeciwko zakrzepicy. Włącz do diety kilka produktów i nie daj się groźnemu schorzeniu!
Naturalna tarcza przeciwko zakrzepicy. Włącz do diety kilka produktów i nie daj się groźnemu schorzeniu!
Zakrzepica żył to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. Jest jednak skuteczny sposób, aby jej zapobiegać - dieta bogata w kilka prozdrowotnych produktów!
W czym biegać przy niskich temperaturach?
W czym biegać przy niskich temperaturach?
Zła pogoda przeszkadza Ci w bieganiu? Nie rezygnuj z joggingu! Zobacz, w czym biegać przy niskich temperaturach.
Ostatnie wpisy