Migrena to obecnie jedna z najpowszechniejszych dolegliwości bólowych. Według statystyk prawie 10% społeczeństwa szuka profesjonalnej pomocy w zwalczaniu bólu głowy! Skąd bierze się ta przypadłość i jakie domowe sposoby pomagają uśmierzyć ból?
Ból głowy to sygnał od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Przewlekle występująca migrena może być spowodowana problemami neurologicznymi lub psychicznymi. Nagły i silny atak bólu głowy może wiązać się ze stresem czy niewystarczającą ilością snu. Odpowiednia diagnoza zależy od rodzaju i miejsca, w którym odczuwalny jest ból. Dlatego przed konsultacją lekarską warto sprawdzić, jakie są rodzaje bólów głowy i samodzielnie określić, gdzie znajduje się jego źródło.
Bóle głowy można podzielić na samoistne i wtórne. Pierwsze z nich nie są wywołane żadną chorobą i mogą mieć związek z nieprawidłowym wydzielaniem neuroprzekaźników przez mózg. Do takich zaliczana jest migrena. Grupa wtórnych bólów to dolegliwości wynikające z różnych chorób, najczęściej o podłożu naczyniowym lub neurologicznym. Klasyfikując ból głowy, można także wyróżnić klasterowy ból głowy, który charakteryzuje się jednostronnym atakiem w obrębie nerwu trójdzielnego (nerwu czuciowego twarz). Ten rodzaj bólu jest samoistny, a jego dodatkowe symptomy to objawy wegetatywne na przykład: ucisk w klatce piersiowej, zwężone źrenice, suchość w ustach, drapanie w gardle czy kołatanie serca.
Pośród rodzajów znajdują się także napięciowe bóle głowy, które najczęściej dotykają kobiety w wieku 25-35 lat. Bóle mogą występować nieregularnie i mieć różny czas trwania. Badacze zajmujący się tą dolegliwością doszukują się jej przyczyny w trzech głównych czynnikach: biologicznym, fizjologicznym i najbardziej istotnym psychologiczno-społecznym. Choć wyróżnia się rodzaje i typy bólów głowy, to najlepszym sposobem na jego sklasyfikowanie jest określenie miejsca, w którym występuje.
Wyróżnia się kilka podstawowych miejsc, które najczęściej są ośrodkiem dolegliwości. Pierwszym z nich jest przód głowy w okolicach czoła. Ten obszar jest bardzo charakterystyczny dla migreny lub napięciowego bólu głowy. Charakterystycznym objawem jest uczucie pulsowania, światłowstręt i duża intensywność odczuwanego napięcia. Migrenowy ból w okolicach czoła może utrzymywać się od 4 do nawet 27 godzin i nasilać się podczas wysiłku.
Drugim miejscem występowania bólu są skronie, które również wiążą się z migreną i napięciowym bólem głowy, które należą do grupy samoistnych dolegliwości. Wtórnymi przyczynami mogą być urazy szyi, zakażenia bakteryjne lub choroby naczyń krwionośnych. Odmienne przyczyny mogą za to powodować ból zlokalizowany z tyłu głowy. Najczęstszą przyczyną tego typu ucisku może być nadciśnienie lub przeciążenie kręgosłupa szyjnego. Niewykluczonym czynnikiem generującym dolegliwości w tym miejscu czaszki jest guz mózgu w części potylicznej. Ostatnim z miejsc występowania bólu głowy jest prawa lub lewa część głowy. Jednostronny ból może wynikać z napięcia i przeciążenia barku lub być objawem klasterowego bólu głowy.
Do najpopularniejszych czynników wpływających na ból głowy zalicza się:
• stres,
• przemęczenie,
• zapalenie zatok lub ucha,
• chorobę zębów lub dziąseł,
• alergia,
• nadciśnienie,
• zwyrodnienie kręgosłupa,
• zapalenie opon mózgowych,
• palenie papierosów,
• nadużywanie alkoholu.
Powszechną metodą są środki przeciwbólowe, jednak w dłuższej perspektywie mogą okazać się szkodliwe dla żołądka, dlatego warto korzystać z mniej inwazyjnych sposobów. Pomocnymi technikami są ćwiczenia relaksacyjne, medytacja czy joga. Domowym sposobem na złagodzenie objawów bólu jest także gorąca kąpiel, zimny okład czy masaż głowy. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc przy jego wykonaniu, ale można go także zastosować samodzielnie. Masaż należy rozpocząć od twarzy, przechodząc do skroni, boków głowy i karku. Koliste, powolne i niezbyt silne ruchy powinny pomóc uśmierzyć ból i pobudzić krążenie. Do popularnych metod radzenia sobie z migreną należy także akupresura, nie tylko głowy, ale także odcinka szyjnego oraz całego kręgosłupa i pośladków, która zrelaksuje spięte mięśnie i
Foto wyróżniające: Freepik