Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Na cukrzycę z roku na rok choruje coraz więcej osób. Zyskując miano choroby cywilizacyjnej, sieje spustoszenie także wśród dzieci i młodzieży. Zdaniem WHO, uznaje się ją za epidemię XXI wieku. Wyjątkowo trudna do wykrycia, wpływająca na naszą codzienność, a nawet bezpośrednio zagrażająca życiu. Jak żyć z cukrzycą? Czy da się ją wyleczyć?
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, w której, ze względu na nieprawidłowo pracującą trzustkę, ilość insuliny jest niewystarczająca lub nie jest odpowiednio przetwarzana przez komórki ciała człowieka. Takie zaburzenie bardzo często jest przyczyną m.in.
Leczenie tej choroby jest bardzo istotne i wymagające stałej dyscypliny. Powinno być dokładnie zaplanowane i zaordynowane przez lekarza prowadzącego. Niezwykle istotna jest dokładność w przyjmowaniu leków i umiejętne ich dawkowanie oraz zmiana nawyków żywieniowych, które będą odpowiednio wspierać leczenie cukrzycy.
Leczenie powinno także rozpocząć się od edukacji chorego, który musi nauczyć się samodzielnie dostosowywać leki do wielu nakładających się czynników.
Leczenie cukrzycy w zależności od jej rodzaju może przebiegać bardzo różnie. Przykładowo, leczenie cukrzycy typu 1 odbywa się zazwyczaj za pomocą insulinoterapii. Niezbędnym elementem leczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta. Chory powinien przestrzegać spożywania posiłków o regularnych porach oraz o podobnej kaloryczności, a także zachować odpowiednie proporcje składników pokarmowych.
Przy leczeniu cukrzycy typu 2 kluczowa w trakcie leczenia jest zmiana trybu życia, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej. Tak samo jak w przypadku cukrzycy typu 1, niezwykle ważne są regularne i zbilansowane posiłki. Czasami koniecznie może się okazać przyjmowanie leków doustnych lub nawet wdrożenie leczenia insuliną.
W przypadku schorzenia jakim jest cukrzyca, wyjątkowo trafne jest spostrzeżenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ponieważ jest nieuleczalna, warto dołożyć wszelkich starań by uniknąć ryzyka zachorowania:
Zdjęcie główne: materiał od klienta