Terapia u ortoptysty – kiedy z niej skorzystać, jakich efektów możemy się spodziewać
ZDROWIE

Terapia u ortoptysty – kiedy z niej skorzystać, jakich efektów możemy się spodziewać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Terapia u ortoptysty może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy nasz problem ze wzrokiem nie wymaga bardzo inwazyjnego leczenia. Ortoptyści to specjaliści, którzy pracują z osobami w różnym wieku – zarówno z dziećmi, jak i ludźmi dorosłymi. Specjaliści ci mogą leczyć przy pomocy umiejętnie dobranych, bezinwazyjnych ćwiczeń. O czym powinniśmy wiedzieć zanim udamy się do ortoptysty?

Kim są ortoptyści?

Mianem ortoptystów określamy specjalistów, którzy zajmują się bezinwazyjnym leczeniem problemów ze wzrokiem. Zakres obowiązków ortoptysty znacząco różni się od kompetencji lekarza okulisty (specjaliści ci często współpracują ze sobą), choć absolwenci ortoptystyki są przygotowani do wykonywania podstawowych zabiegów i badań okulistycznych.

Żeby zostać ortoptystą należy ukończyć dwuletnią szkołę policealną na kierunku ortoptystyka. Kształcenie w tym kierunku już od 1979 roku oferuje Medyczne Studium Zawodowe nr 1 w Krakowie. W tej chwili ortoptyści mogą kształcić się na uczelniach państwowych i prywatnych na terenie całego kraju. Studium oferuje naukę w trybie dziennym, zaocznym i wieczorowym. W programie zajęć są obowiązkowe praktyki zawodowe.

Absolwenci ortoptystyki świadczą  swoje usługi w gabinetach ortoptycznych, przychodniach, szpitalach, gabinetach okulistycznych, poradniach patofizjologii widzenia, zakładach optycznych, żłobkach i przedszkolach dla dzieci dotkniętych problemem zeza i niedowidzenia. Część z nich decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej i założenie własnego gabinetu lub dojazdy do klientów. 

Jakie są kompetencje ortoptysty?

Osoba, która ukończyla studium na kierunku ortoptystyka jest przygotowana do badania ostrości widzenia, badania obuocznego, badania równowagi sensorycznej oczu, wykrywania wad refrakcji, wykrywania zeza. Od ortoptysty możemy oczekiwać pomocy w doborze soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych i pryzmatów.

Kiedy należy udać się do ortoptysty?

Jedyna poprawna odpowiedź na pytanie, kiedy udać się do ortoptysty brzmi: im szybciej tym lepiej. Dotyczy to szczególnie dzieci . Jeżeli zauważymy u naszego dziecka niepokojące sygnały świadczące o tym, że może mieć ono problemy ze wzrokiem, nie należy czekać i naiwnie liczyć, że problem sam się rozwiąże. Niestety dziecko często nie jest w stanie powiedzieć nam, że nie widzi prawidłowo. Niewykryte problemy ze wzrokiem mogą negatywnie zaważyć na jego dalszym rozwoju.

Należy czuć si zaalarmowanym, gdy widzimy, że nasze dziecko siada bardzo blisko telewizora, przykłada książkę lub gazetę bardzo blisko twarzy, często przeciera oczy, przechyla głowę na bok, pisze bardzo niewyraźnie. Na wizytę u ortoptysty warto jest się zdecydować także profilaktycznie. Nie jest ona wyjątkowo kosztowna, a korzyści, które możemy dzięki niej osiągnąć są trudne do przecenienia.

Jeżeli masz jakiekolwiek obawy o wzrok swojego dziecka, koniecznie skonsultuj je z lekarzem (Polecamy ortoptyk dziecięcy w warszawie)

Na wizytę u ortoptysty powinniśmy udać się niezwłocznie, gdy jesteśmy po operacji chirurgicznej w obrębie narządu wzroku. Specjalista ten pomoże nam w sprawnej rehabilitacji. 

Jakie cechy powinien dobry ortoptysta?

Choć studium na kierunku ortoptystyka może ukończyć każdy, nie wszyscy sprawdzą się w tym zawodzie. Najlepsi ortoptyści posiadają nie tylko kompetencje medyczne, ale również wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Specjalista ten musi nawiązać kontakt z osobami w każdym wieku (w tym również z bardzo małymi dziećmi), wywodzącymi się z różnych środowisk, posiadających rozmaity poziom wykształcenia. Praca ortoptysty to przede wszystkim praca z ludźmi, dlatego ważna jest w niej wysoka kultura osobista i ponadprzeciętna odporność na stres.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne porady dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania – jak wybrać akumulator adekwatny do swoich potrzeb
Praktyczne porady dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania – jak wybrać akumulator adekwatny do swoich potrzeb
Dowiedz się, jak dobór odpowiedniego akumulatora do Twojego samochodu może zwiększyć jego wydajność. Praktyczne wskazówki szczegółowo opisane dla różnych poziomów zaawansowania.
Jakie powinny być buty do biegania?
Jakie powinny być buty do biegania?
Buty do biegania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego biegacza, bez względu na poziom zaawansowania. Odpowiednio dobrane buty mogą zapewnić nie tylko wygodę, ale także ochronę przed kontuzjami oraz poprawić nasze osiągi podczas treningów. W tym artykule dowiesz się, jakie powinny być buty do biegania oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
Dieta bogatoresztkowa – poznaj jej zasady!
Dieta bogatoresztkowa – poznaj jej zasady!
Dieta bogatoresztkowa to ciekawy sposób żywienia rekomendowany zwłaszcza osobom borykającym się z zaparciami. Poznaj jej zasady i sprawdź, czy będzie idealna także dla Ciebie!
Tagi
Ostatnie wpisy