Guma do ćwiczeń – jaką taśmę wybrać do treningu?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Guma do ćwiczeń – jaką taśmę wybrać do treningu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wykorzystywanie do treningów akcesoriów sportowych pozwala na urozmaicenie ćwiczeń. Mogą z nich korzystać zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy, którzy znajdują się na początku aktywnej ścieżki życia.

Gumy treningowe – co to takiego?

Można się zdziwić – niby kawałek zwykłej (pozornie) gumy, a pozwala w ciekawy sposób urozmaicić trening. Gumy do ćwiczeń powszechnie używane są na siłowniach i podczas domowych aktywności fizycznych. Chcesz poprawić kondycję? A może zależy Ci na wzmocnieniu mięśni i starannym wyrzeźbieniu sylwetki? Różnorodność modeli gum treningowych dostępnych na rynku, pozwalają na wybór odpowiedniego modelu zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem aktywnego treningu cardio, czy większą wagę przykładasz do ćwiczeń siłowych – z gumami treningowymi zwiększysz zakres swoich możliwości.

Patrząc na gumy do ćwiczeń, wiele osób nie widzi w nich nic niezwykłego. Tanie, niepozorne taśmy. Nawet do końca nie wiadomo, jak ich używać. Ćwiczenia z gumami są jednak bardzo proste i mogą znacznie podnieść efektywność jednostki treningowej. Przy ich pomocy możesz wytrenować większość partii mięśni. Bez problemu znajdziesz je w sklepach sportowych – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.

Zastanawiasz się może, co sprawia, że coraz więcej osób z chęcią sięga po te akcesoria treningowe? Oto kilka zalet tego rozwiązania:

•  są tanie,
•  urozmaicają trening,
•  wzmacniają mięśnie,
•  wykorzystywane są w trakcie rehabilitacji.
•  są uniwersalne – przydają się zarówno w treningu fitness, jak i podczas ćwiczeń siłowych.

Warto wiedzieć, że poszczególne modele gum treningowych różnią się od siebie oporem. Jeżeli do tej pory aktywność fizyczna nie była Twoją mocną stroną, wybierz na początek gumy z małym oporem. W przypadku gdy postawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko, to nie tylko szybko zniechęcisz się do regularnego treningu, ale możesz też nabawić się kontuzji. Zawsze zaczynaj od najłatwiejszych ćwiczeń. Z biegiem czasu zorientujesz się, jak rozwija się Twoja sprawność i zaczniesz sięgać po gumy, które stawiają większy opór i pozwalają na bardziej zaawansowany trening. Nie zapominaj także o rozgrzewce przed ćwiczeniami!

Różne rodzaje taśm do ćwiczeń

Jeden rzut oka na gumy treningowe wystarczy, aby zorientować się, że na półkach sklepowych (lub na siłowni) dostępne są gumy o niezwykle zróżnicowanej kolorystyce. Dzięki temu można odróżnić od siebie poszczególne modele. Musisz pamiętać, że producenci różnie oznaczają skalę trudności. Niektórzy jako kolor oznaczający gumy o największym oporze wybrali czarny, a inni fioletowy. Niestety nie jest tak, jak w przypadku oznaczenia tras narciarskich, gdzie kolorystyka dotycząca trudności została ujednolicona.

Po czym zatem poznać opór taśmy? Najlepiej wziąć taśmę do ręki i spróbować ją naciągnąć. Przy wyborze gumy treningowej możesz też kierować się zasadą, że im guma będzie grubsza i szersza, tym większy będzie stawiała opór. I odwrotnie – cieńsze i węższe taśmy zdecydowanie prościej będzie naciągnąć. To właśnie na taśmy o takich właściwościach powinni decydować się osoby początkujące.

Taśmy do ćwiczeń – uniwersalny trening dla każdego miłośnika sportu

Kto może ćwiczyć z taśmami? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta – każdy! Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy aktywność fizyczną podejmujesz sporadycznie, gumy będą doskonałym urozmaiceniem treningu. Lubisz biegać, a może jesteś pasjonatem kolarstwa? Twoją miłością są sporty sylwetkowe, a może umawiasz się regularnie z kumplami na mecz piłki nożnej? W każdym przypadku włączenie do planu treningowego sesji z wykorzystaniem taśm przyniesie wiele korzyści. Wzmocnisz dzięki nim wybrane partie mięśni. Kupując taśmy treningowe, zwróć uwagę na jakość ich wykonania. Dobrej jakości są taśmy lateksowe – choć nieco droższe, to dają pewność, że wytrzymają wiele treningów i nie uszkodzą się zbyt szybko. Sprawdź też jej opór. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dasz radę z nimi swobodnie ćwiczyć!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Body pump – ćwicz ze sztangą w rytmie hitów!
Body pump – ćwicz ze sztangą w rytmie hitów!
Dynamiczna muzyka, różnorodne zestawy ćwiczeń oraz indywidualnie dopasowane obciążenie to fitness w nowoczesnym wydaniu. Poznaj body pump!
Jak przyspieszyć trawienie?
Jak przyspieszyć trawienie?
Szybkie i efektywne trawienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety wiele osób ma problemy z niestrawnością, co sprawia, że po posiłku nie czują się najlepiej. Jakie są skuteczne sposoby na przyspieszenie trawienia? Jak poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego?
Czym zastąpić mięso? Produkty roślinne bogate w białko
Czym zastąpić mięso? Produkty roślinne bogate w białko
Osoby planujące przejść na dietę wegańską mają do wyboru mnóstwo produktów roślinnych bogatych w białko. Sprawdź, które z nich mogą skutecznie zastąpić mięso.
Ostatnie wpisy