Feedfit > INNE > Z czego słynie kawa?
INNE

Z czego słynie kawa?

Artykuł sponsorowany

Kawa to napój, od którego większość z nas rozpoczyna swój dzień. Jednak mimo to mało kto zna jej historię oraz wie o niej coś więcej. Przedstawiamy więc kilka interesujących ciekawostek na temat naparu kawowego oraz przybliżamy historię tego najpopularniejszego napoju na świecie.

Krótka historia kawy

Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością jesteś miłośnikiem kawy. Czy jednak wiesz, że kawa pochodzi z Etiopii, a jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od Kaffy – miasta i regionu w tym kraju? Kawy ziarniste były uprawiane w tym regionie już 2000 lat temu, jednak napar przygotowany z ziaren kawowca odkryto najprawdopodobniej ok. XVIII – XIV w. w Jemenie. Następnie kawa wyszła poza plemiona arabskie za sprawą Beduinów podróżujących po całym Półwyspie Arabskim. Pierwszą kawiarnię otworzono w 1554 roku w Stambule. Natomiast pierwsze miejsce serwujące kawę w Europie pojawiło się w Anglii. Jeśli zaś chodzi o pojawienie się kawy w Polsce, to miało to miejsce w XVII wieku. Pierwsze polskie kawiarnie w pełnym tego słowa znaczeniu otwarto w Gdańsku, jednak początkowo było to miejsce bardzo elitarne, a nawet egzotyczne.

Co ciekawe, na temat historii kawy krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że kawę zaczęto przygotowywać dlatego, że jeden z pasterzy zauważył, iż zwierzęta, które zjadły ziarna kawowca, zaczęły być bardziej aktywne. 

Ciekawostki o kawie

Kawa, choć znana wszystkim, wciąż skrywa wiele tajemnic. Przygotowaliśmy więc kilka najbardziej zaskakujących ciekawostek o kawie.

  • Kawa jest owocem. Mimo że najczęściej mówimy o ziarnach kawy, to w pierwotnej wersji jest ona właśnie owocem. Okrągłe, soczyste owoce kawowca z wyglądu przypominają duże wiśnie, choć tak naprawdę są to jagody.
  • Kawa może mieć działanie prozdrowotne. Jest ona bowiem źródłem witamin takich jak B2 i B5, a także niacyny, potas, magnezu i manganu. Dodatkowo, wbrew wielu mitom, rozsądne ilości kawy wcale nie działają odwadniająco, a napar kawowy ma właściwości antyoksydacyjne.
  • Najdroższa kawa na świecie warta jest około 100 złotych za filiżankę. Jest to kawa Kopi Luwak, a jej ziarna wydobywane są z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada starannie wyselekcjonowane ziarenka kawowca.
  • Choć możemy wymienić kilka najpopularniejszych regionów, w których uprawiana jest kawa, to z rzeczywistości jest ich ponad 70!

Zdjęcie główne: pexels.com/Alari Tammsalu

Na co dzień studentka komunikacji wizerunkowej i public relations, w wolnych chwilach miłośniczka sportu. Tańcem i akrobatyką fascynuje się od dziecka, a od niedawna w jej życiu zawitała także joga. Pasjonatka zdrowego stylu życia i kuchni roślinnej.

Polecane wpisy

INNE

Gadżety reklamowe a budowanie lojalności klientów - jak to działa?

Gadżety reklamowe jako kluczowy element strategii budowania lojalności klientów. Sprawdź dlaczego warto je stosować.
Czytaj więcej
INNE

Wyjeżdżasz na wakacje? Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym

Po burzliwym okresie pandemii, kiedy to swobodne przemieszczanie się do innych krajów było znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe, przyszedł wreszcie czas, aby ponownie spakować walizki i wyruszyć w podróż.
Czytaj więcej
INNE

Jak stworzyć atrakcyjny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci

Do stworzenia idealnego placu zabaw niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz doświadczeni fachowcy, którzy zagwarantują jego prawidłowy montaż.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *