Sushi może być nie tylko doskonałym, bo przecież zdrowym, pomysłem na urozmaicenie diety – to także bardzo ciekawa zabawa, zwłaszcza dla par. Sprawdź, jak je przyrządzić!
Jednym z powszechnych składników wszystkich rodzajów sushi – z wyjątkiem sashimi, które składa się z samodzielnego kawałka cienko pokrojonej surowej ryby lub mięsa – jest ryż. Jest przygotowywany z octem i innymi przyprawami, aby zachować jego kształt. Sushi występuje w różnych formach, w tym: maki (roladki z ryżem, wodorostami i różnymi nadzieniami), nigri (ryż z nałożoną na niego surową rybą) oraz temaki (w którym nori jest używane jako wrap i wypełnione ryżem oraz rybą i/lub warzywami).
Jeśli nie jadłeś sushi, tracisz nie tylko pyszne jedzenie, ale także jego wartości odżywcze. A jeżeli jesteś już miłośnikiem sushi, pewnie chętnie się dowiesz, dlaczego jest dla Ciebie dobre.
Dla fanów ryb sushi to świetny sposób na dostarczenie chudych porcji białka. Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, możesz cieszyć się sushi zrobionym z białek roślinnych, takich jak tofu, aby zaspokoić zalecane dzienne spożycie pokarmów białkowych.
Tłuste ryby, takie jak łosoś i makrela, które są powszechnymi składnikami sushi, zawierają EPA (kwas eikozapentaenowy), DHA (kwas dokozaheksaenowy) i kwasy omega-3, które są niezbędne dla zdrowia serca. American Heart Association zaleca spożywanie co najmniej dwóch porcji gotowanej ryby o wadze 3,5 uncji tygodniowo, w szczególności tłustych ryb, takich jak łosoś.
Ryby zawierają również więcej witaminy D i witaminy B12 niż inne pokarmy i są źródłem niezbędnych minerałów, w tym selenu, cynku i jodu.
Ogólnie rzecz biorąc, jeden kawałek bułki maki dostarcza od 20 cal do 28 cal, w zależności od nadzienia. Na przykład kawałek warzywnego maki (20 g) ma 20 cal, a kawałek tuńczyka (30 g) ma 29 cal. Kawałek nigiri z łososiem (35 g) dostarcza 37 cal, a kawałek sashimi z łososia (1 uncja) dostarcza 36 cal.
Bułki domowe lub specjalne składają się z większej liczby składników i sosów. Nieuchronnie będą miały więcej kalorii, sodu i tłuszczu niż tradycyjna rolka sushi.
Na początek będziemy potrzebowali grubych liści wodorostów. Posmaruj wodorosty warstwą zawczasu przygotowanego ryżu do sushi i delikatnie spłaszcz łopatką do ryżu. Teraz możesz już dodać kawałek łososia (zalecamy ½ funta). Dodatkową kwestią jest pytanie: jak odpowiednio pokroić rybę? Najpierw przetnij filet wzdłuż, a następnie przekrój ten kawałek na pół przez środek, aby uzyskać mały pasek. Umieść wybrane składniki na ryżu np.: łososia, awokado i serek. Zwiń mocno za pomocą bambusowej maty (warto się w nią wyposażyć, a koszt jest niewielki – od 5 zł do 10 zł).
Zdj. główne: Riccardo Bergamini/unsplash.com