Monodiety – czy ograniczanie jadłospisu do niewielu składników ma sens?
DIETETYKAFAKTY I MITY

Monodiety – czy ograniczanie jadłospisu do niewielu składników ma sens?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Monodieta to coraz popularniejszy sposób na odchudzanie i osiągnięcie wymarzonej formy. Tego typu metoda polega na jedzeniu wyłącznie kilku lub kilkunastu określonych produktów występujących w różnych postaciach. Twórcy monodiet bazują głównie na odchudzających właściwościach konkretnych składników. Czym jest zatem słynna monodieta i czy jej stosowanie ma sens?

Co to jest monodieta?

Monodieta nazywana jest inaczej dietą jednoskładnikową. Polega na jedzeniu tylko jednego produktu lub określonej grupy produktów, które mają zazwyczaj właściwości odchudzające.

Dobrym przykładem może być dieta grejpfrutowa. Do każdego posiłku lub w ramach przekąski należy jeść grejpfrut lub pić sok z niego. Owoc ten wpływa na regulację poziomu cukru we krwi i znacznie przyspiesza metabolizm. Stąd też założenie, że spożywanie prawie wyłącznie grejpfruta wpłynie zbawiennie na organizm i pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Należy jednak pamiętać, że zdrowe produkty zachowują swoje cenne właściwości jedynie w ściśle określonych proporcjach. W nadmiarze mogą bardziej szkodzić niż przynieść jakikolwiek pożytek. Wspomniany grejpfrut zaburza wchłanianie wielu leków przez organizm. Monodiety mają jeden ogromny minus. Otóż wykluczają bardzo dużo produktów, przez co nawet ich krótkotrwałe stosowanie prowadzi do poważnych niedoborów cennych substancji odżywczych, jak białko i tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz wielu jego narządów. Monodietę stosuje się zazwyczaj przez okres 1-2 tygodni, a następnie wraca do normalnego trybu żywieniowego.

Najpopularniejsze przykłady monodiety

Monodiety są niezwykle popularne ze względu na swoje niskie koszty. W wielu programach telewizyjnych można zobaczyć, że od czasu do czasu pojawia się na ich temat wzmianka. Niestety ludzie zbyt ochoczo podchodzą do monodiet i bez odpowiedniej wiedzy doprowadzają swój organizm praktycznie do tragicznego stanu. Szybkie efekty w ciągu dwóch tygodni zachęcają do tego, aby kontynuować ją dalej i niestety prowadzi to do poważnych niedoborów witamin, minerałów i wszystkich najważniejszych makroskładników. Do najpopularniejszych jednoskładnikowych diet należą:

•  dieta ogórkowa – ogórki są głównym składnikiem posiłków, w których dozwolone jest jeszcze chude mięso, nabiał, pieczywo pełnoziarniste, ale w niewielkich ilościach, oraz inne warzywa i owoce;

•  dieta kapuściana – głównym składnikiem jest kapusta, a najlepiej zupa kapuściana wraz z chudym mięsem oraz warzywami i owocami jako dodatki;

•  dieta bananowa – w tym przypadku dieta może trwać kilka dni, tydzień albo miesiąc. Banany w tej monodiecie spożywa się jako główny posiłek i towarzyszy im przy tym mleko. Dodatkiem mogą być płatki owsiane oraz owoce w formie przekąsek;

•  dieta ryżowa – w tym przypadku dozwolony jest wyłącznie brązowy ryż z dodatkiem ziół. Ponadto należy pić duże ilości wody i naparów ziołowych.

Czy to dietetyczna pułapka?

Należy pamiętać o tym, że organizm traktuje monodietę niczym głodówkę. Deficyt kaloryczny jest bardzo szybko interpretowany, jako negatywne zjawisko, ponieważ nie dostarcza podstawowych składników odżywczych takich jak białko i tłuszcze. Uruchamiane są więc mechanizmy ratunkowe, mające na celu zapobiec nadmiernej utracie tkanki tłuszczowej. Metabolizm zwalnia, a wszystkie zjedzone produkty trawią się wolniej.

Trzeba więc pamiętać, że zadowalające efekty już w pierwszych dniach stosowania monodiety nie są spowodowane spalaniem tkanki tłuszczowej, a utratą w znacznej części wody i masy mięśniowej. Jest to oczywiście niepożądane zjawisko, które doprowadza do osłabienia organizmu. Po kilku dniach od stosowania monodiety, płyny w organizmie się uzupełniają, a waga wraca do normy i tutaj zaborczość niektórych osób powoduje, że znów zaczynają spożywać posiłki jednoskładnikowe. Błędne koło się zatacza, a organizm po raz kolejny zaczyna być niszczony nieprawidłowym tokiem odżywiania.

Koniec z monodietą 🥗

Unikaj tzw. monodiet i diet oczyszczających
Monodiety, czyli diety jednoskładnikowe, są…

Opublikowany przez Naukowo Dla Zdrowia Poniedziałek, 14 grudnia 2020

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać etui silikonowe do swojego tableta, adekwatne do naszych potrzeb?
Jak wybrać etui silikonowe do swojego tableta, adekwatne do naszych potrzeb?
Dowiedz się, jak dobrze wybrać etui silikonowe do swojego tabletu. Nasz przewodnik ci pomoże znaleźć idealny pokrowiec, który zapewni ochronę i styl.
Jak udoskonalić technikę wykonywania pompek? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn!
Jak udoskonalić technikę wykonywania pompek? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn!
Na myśl o pompkach dostajesz gęsiej skórki? A może pomimo intensywnych ćwiczeń nie zauważasz efektów? Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc!
Żelazo w diecie – kto powinien zwiększyć, a kto obniżyć jego podaż?
Żelazo w diecie – kto powinien zwiększyć, a kto obniżyć jego podaż?
Dowiedz się, dlaczego żelazo jest niezbędnym składnikiem w codziennej diecie i sprawdź, jak zadbać o jego prawidłowy poziom!
Ostatnie wpisy