Najczęstsze kontuzje podczas uprawiania sportu
ZDROWIE

Najczęstsze kontuzje podczas uprawiania sportu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oprócz codziennej pogoni za pieniądzem i realizacją zawodowych celów, należy nam się także odrobina relaksu i rekreacji. Po ciężkim dniu w pracy bardzo często decydujemy się na uprawianie ulubionego sportu, który pobudzi nie tylko ciało, ale i umysł. Czy chcesz się dowiedzieć jakie kontuzje zagrażają Ci podczas codziennych treningów? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Wiele osób doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że delikatny trening po ciężkim dniu w pracy potrafi pobudzić nas do działania na resztę dnia. Siedzący tryb pracy oraz stresujące warunki nie są obojętne dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Kontuzje dotykają także początkujących sportowców

Czasami wystarczy trzydzieści minut dziennie, aby zmienić swoje samopoczucie nie do poznania, poprawiając krążenie i zmuszając nasz umysł do lepszego działania. Niestety żaden sport nie jest w stu procentach bezpieczny. Zawsze istnieje ryzyko rozmaitych kontuzji.

Powinniśmy rozdzielić dwa kluczowe etapy, kiedy może pójść coś nie tak. Jednym z nich jest wczesny etap, kiedy decydujemy się na uprawianie danego sportu. Wszystko to za sprawą niewielkiej wiedzy na temat techniki wykonywania danych ćwiczeń oraz nieprzystosowania naszego ciała do nieznanego mu wysiłku. Wszelkiego rodzaju naciągnięcia, nadmierne zakwasy, czy też naderwania, to bardzo częste kontuzje stawiających swoje pierwsze kroki w danej dyscyplinie sportowej.

Chęć osiągnięcia w krótkim czasie zadowalających wyników jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Niestety niektórych etapów rozwoju nie da się przeskoczyć. Należy mozolnie trenować, nie zapominając o zbawiennym dla regeneracji śnie.

Regeneracja zmniejsza ryzyko kontuzji

Niestety bez niego nie zdołamy się wystarczająco zregenerować, a także nie przyswoimy zdobytych umiejętności. Oprócz samej pamięci mózgowej jest tak zwana pamięć mięśniowa, a raczej pamięć do podświadomego realizowania wyuczonych ruchów. To dzięki temu zjawisku możemy reagować na różnego rodzaju bodźce dużo szybciej niż inni.

Przykładem może być boks, który wymaga od sportowców pozornie prostych ruchów. Przecież lewy, prawy prosty to dziecinada. Dołączmy lewy, prawy sierp, to także łatwizna. Zejście z ciosu, unik. Pula ruchów jest naprawdę niewielka. Chodzi jednak o odpowiedni czas reakcji, połączony z techniką.

Akcesoria sportowe zabezpieczą Cię przed kontuzją

Często mordercze treningi sprawiają, że stajemy się mniej uważni, a zarazem bardziej podatni na ciosy. W takiej sytuacji, podczas sparingu warto zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie naszej głowy. Niezwykle ważnym wyposażeniem podczas uprawiania takiego sportu są kaski bokserskie. Nie ma przecież nic cenniejszego niż nasza głowa. Nikt z nas z pewnością nie chce skończyć jak zawodowi bokserzy na emeryturze. Taka forma zabezpiecza nas przed rozmaitymi rozcięciami łuków brwiowych, czy uszkodzeniu szczęki.

Oczywiście sporty, które uprawiamy, to nie tylko boks. Bardzo popularne są zajęcia na siłowni, które od lat wiodą prym w aktywności fizycznej Polaków. Pamiętajmy jednak, aby wykonywać wszystkie ćwiczenia z głową. Z pewnością znajdzie się na miejscu ktoś, kto doradzi nam odpowiedni zestaw ćwiczeń, oraz obciążenie na start.

Pomimo cennych rad, które uzyskamy, nie będzie to recepta na uniknięcie rozmaitych kontuzji. Zapalenie ścięgien, czy problemy ze stawami, to częsty efekt przetrenowania. Pamiętajmy, jak ważna jest regeneracja oraz zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych. W innym wypadku będzie to droga donikąd, gdzie nasz organizm będzie nadmiernie eksploatowany, a my nie zobaczymy szybko oczekiwanych efektów ciężkiej pracy.

Musimy wspomnieć także o wszelkiego rodzaju sportach ekstremalnych. Niestety w ich przypadku, mamy do czynienia z dużo poważniejszymi kontuzjami. Bez względu czy mówimy o downhillu, jeździe na desce, czy wspinaczce górskiej, tutaj wspólnym mianownikiem będą poważne złamania oraz pochodne urazy związane z niekontrolowanymi upadkami. Niestety taki jest koszt cudownie rozlewającej się po żyłach adrenaliny, która owładnęła już niejednego wielbiciela takich sportów.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zdołał ukazać najczęstsze kontuzje występujące w różnego typu sportach, a także jak im skutecznie przeciwdziałać.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jedz do syta i chudnij! Z domowymi przepisami Darii Ładochy zdrowe odżywianie to czysta przyjemność
Jedz do syta i chudnij! Z domowymi przepisami Darii Ładochy zdrowe odżywianie to czysta przyjemność
Zastanawiasz się, co zrobić, aby przygotowywane w domu posiłki dietetyczne były jednocześnie smaczne i sycące? Wypróbuj najnowszych przepisów Darii Ładochy z programu „Dzień dobry TVN”!
Jak przygotować się do letnich praktyk medycznych – kluczowe kroki i znaczenie ubezpieczenia
Jak przygotować się do letnich praktyk medycznych – kluczowe kroki i znaczenie ubezpieczenia
Poradnik na temat przygotowywania się do letnich praktyk medycznych, podkreślający role ubezpieczenia. Dowiedz się, jakie są kluczowe kroki i dlaczego jest tak ważny ten aspekt.
Tradycje picia kawy w różnych zakątkach Europy
Tradycje picia kawy w różnych zakątkach Europy
Picie kawy w wielu miejscach przyjmuje formę rytuału i wiąże się często z przestrzeganiem kilku niepiśmiennych zasad.
Ostatnie wpisy