Doskonała na włosy, skórę, sen czy układ oddechowy. Czarnuszka to bohaterka, z którą koniecznie warto się poznać.
Czarnuszka to zbawienna roślina znana już starożytnym. Nie bez przyczyny nazywano ją „złotem faraonów” i słusznie traktowano jako panaceum na ogrom problemów zdrowotnych. Przywędrowała do nas z Azji Zachodniej i Europy Południowo-Wschodniej. Rozpoznamy ją po białych lub niebieskich kwiatach, intensywnym korzennym zapachu oraz lekko gorzkawym smaku.
Ta roślina pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Można nakładać ją na skórę twarzy, włosy, dodawać do sałatek, a także przyjmować doustnie. Najlepsze efekty będzie jednak miała w formie oleju.
Jest przydatna w chorobach dróg oddechowych: pomaga zwalczyć katar sienny, skraca czas zapalenia oskrzeli, przynosi ulgę w szczególnie przewlekłych bólach głowy i zatok. Z powodzeniem użyją jej astmatycy, alergicy, a także osoby o niskiej odporności. Aplikowana doustnie będzie wspierać pracę wątroby i obniżać cholesterol. Badania wykazują także, że można stosować ją w celu zapobiegania choroby wrzodowej.
Czarnuszka działa niesamowicie na skórę i włosy. Przede wszystkim łagodzi podrażnienia skóry, wzmacnia ją oraz wspomaga szybsze gojenie ran. Działa kojąco na trądzik, liszaj czy atopowe zapalenie skóry. Jej skuteczność widać także w terapiach wzmacniających włosy lub zapobiegających ich wypadaniu. Warto stosować olej z tej rośliny w aromaterapii – to wycisza, działa antystresowo oraz jest przydatne w likwidowaniu zaburzeń snu.
Należy pamiętać, że czarnuszka jest w stu procentach naturalną substancją. W niektórych przypadkach jest jednak niewskazana. Ze względu na przeciwskurczowe działanie czarnuszki nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci poniżej 3 roku życia. Pamiętaj, że czarnuszka nałożona na skórę głowy lub włosy nie będzie niebezpieczna.
Warto wiedzieć, że smak i zapach czarnuszki są bardzo intensywne. Mogą przez to podrażniać nadwrażliwy układ pokarmowy i prowadzić do wzdęć lub nudności. Olej z czarnuszki wywołuje niewielkie obniżenie ciśnienia krwi, zatem może powodować senność. Powinny uważać na nią także osoby z niskim ciśnieniem.
Możesz kupić ją w aptekach, sklepach zielarskich a także łatwo zamówić w Internecie (najlepiej kupić olej tłoczony na zimno). Pamiętaj o stosowaniu oleju do dwóch razy dziennie. Zacznij od małych dawek (na przykład pół łyżeczki), a jeśli nie będziesz w stanie znieść smaku czarnuszki, spróbuj dawkować ją razem z łyżeczką miodu.
Nie podgrzewaj czarnuszki, bo jej najlepsze właściwości dostarczysz sobie na zimno. Koniecznie przechowuj ją w lodówce przed i po otwarciu.
Zdj. główne: 1195798/pixabay.com