Olej z czarnuszki – naturalny suplement, który pomaga złagodzić mnóstwo dolegliwości i chorób.
SUPLEMENTACJA

Olej z czarnuszki – naturalny suplement, który pomaga złagodzić mnóstwo dolegliwości i chorób.

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Doskonała na włosy, skórę, sen czy układ oddechowy. Czarnuszka to bohaterka, z którą koniecznie warto się poznać.

Czarnuszka to zbawienna roślina znana już starożytnym. Nie bez przyczyny nazywano ją „złotem faraonów” i słusznie traktowano jako panaceum na ogrom problemów zdrowotnych. Przywędrowała do nas z Azji Zachodniej i Europy Południowo-Wschodniej. Rozpoznamy ją po białych lub niebieskich kwiatach, intensywnym korzennym zapachu oraz lekko gorzkawym smaku.

Cudowne właściwości czarnuszki

Ta roślina pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Można nakładać ją na skórę twarzy, włosy, dodawać do sałatek, a także przyjmować doustnie. Najlepsze efekty będzie jednak miała w formie oleju.

Jest przydatna w chorobach dróg oddechowych: pomaga zwalczyć katar sienny, skraca czas zapalenia oskrzeli, przynosi ulgę w szczególnie przewlekłych bólach głowy i zatok. Z powodzeniem użyją jej astmatycy, alergicy, a także osoby o niskiej odporności. Aplikowana doustnie będzie wspierać pracę wątroby i obniżać cholesterol. Badania wykazują także, że można stosować ją w celu zapobiegania choroby wrzodowej.  

Czarnuszka działa niesamowicie na skórę i włosy. Przede wszystkim łagodzi podrażnienia skóry, wzmacnia ją oraz wspomaga szybsze gojenie ran. Działa kojąco na trądzik, liszaj czy atopowe zapalenie skóry. Jej skuteczność widać także w terapiach wzmacniających włosy lub zapobiegających ich wypadaniu. Warto stosować olej z tej rośliny w aromaterapii – to wycisza, działa antystresowo oraz jest przydatne w likwidowaniu zaburzeń snu. 

Komu czarnuszka może nie służyć?

Należy pamiętać, że czarnuszka jest w stu procentach naturalną substancją. W niektórych przypadkach jest jednak niewskazana. Ze względu na przeciwskurczowe działanie czarnuszki nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci poniżej 3 roku życia. Pamiętaj, że czarnuszka nałożona na skórę głowy lub włosy nie będzie niebezpieczna.

Warto wiedzieć, że smak i zapach czarnuszki są bardzo intensywne. Mogą przez to podrażniać nadwrażliwy układ pokarmowy i prowadzić do wzdęć lub nudności. Olej z czarnuszki wywołuje niewielkie obniżenie ciśnienia krwi, zatem może powodować senność. Powinny uważać na nią także osoby z niskim ciśnieniem.

Zacznij przygodę z czarnuszką!

Możesz kupić ją w aptekach, sklepach zielarskich a także łatwo zamówić w Internecie (najlepiej kupić olej tłoczony na zimno). Pamiętaj o stosowaniu oleju do dwóch razy dziennie. Zacznij od małych dawek (na przykład pół łyżeczki), a jeśli nie będziesz w stanie znieść smaku czarnuszki, spróbuj dawkować ją razem z łyżeczką miodu.

Nie podgrzewaj czarnuszki, bo jej najlepsze właściwości dostarczysz sobie na zimno. Koniecznie przechowuj ją w lodówce przed i po otwarciu.

Zdj. główne: 1195798/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką dietę stosować w trakcie trwania chemioterapii?
Jaką dietę stosować w trakcie trwania chemioterapii?
Prawidłowe żywienie podczas leczenia onkologicznego, w tym chemioterapii, potrafi być nie lada wyzwaniem. Powikłania terapii (w tym biegunka, nudności czy zaparcia), a także sama choroba nie sprzyjają prowadzeniu zróżnicowanej, właściwie zbilansowanej diety, co zwiększa ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych.
Na co wpływa regularna aktywność fizyczna?
Na co wpływa regularna aktywność fizyczna?
Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest zdrowa, ale co tak naprawdę dają nam ćwiczenia? Zobacz, jaki wpływ na Twój organizm ma regularne uprawianie sportu.
Guma do ćwiczeń – jaką taśmę wybrać do treningu?
Guma do ćwiczeń – jaką taśmę wybrać do treningu?
Szukasz ciekawego pomysłu na trening w domu? Wypróbuj gumy do ćwiczeń! Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model!
Ostatnie wpisy