Organizm sportowca a odżywki białkowe – jak wpływają na efekty treningów?
SUPLEMENTACJA

Organizm sportowca a odżywki białkowe – jak wpływają na efekty treningów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osiągnięcie zadowalających efektów w ramach ćwiczeń na siłowni nie zawsze jest proste. Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety to podstawa. Co zrobić w sytuacji, kiedy takie zestawienie nie generuje efektywnego przyrostu masy mięśniowej? Możesz wykorzystać polecane odżywki białkowe. Dowiedz się więcej, w jaki sposób możesz zadbać o swoją wymarzoną sylwetkę.

Przyjmowanie suplementów diety powinno być uzależnione od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Zależy Ci na maksymalnym przyśpieszeniu wzrostu masy mięśniowej? Za ten proces odpowiada przede wszystkim białko. To niezbędny element budulcowy dla tkanki mięśniowej. Jeśli Twoja codzienna dieta nie dostarcza wystarczających ilości tego składnika do organizmu, efekty ćwiczeń będą raczej wymierne.

Białko w suplementach diety – jaką ma funkcję?

Białko jest podstawowym elementem budulcowym wszystkich narządów w organizmie człowieka. Substancja zawiera się w składzie hormonów, enzymów, a nawet przeciwciał. Aby usprawnić proces przemiany materii w organizmie, warto zadbać o odpowiednią dawkę dzienną białka. Podstawowe białka są tworzone przez aminokwasy. Są wysoce istotne
w dwóch aspektach:

  • przyśpieszenie przyrostu masy mięśniowej i budowania tej tkanki,
  • usprawnienie procesu regeneracyjnego zniszczonych włókien mięśniowych,
    np. w wyniku pojawiających się zakwasów potreningowych.

Utrata białka u sportowców jest znacznie szybsza niż w przypadku osoby dorosłej, która nie trenuje. Jeśli zaliczasz się do grupy osób aktywnych fizycznie, zadbaj o zdrowe żywienie i suplementację. Możesz wykorzystać sprawdzone odżywki białkowe. 

Rodzaje odżywek białkowych – jakie są dostępne na rynku?

Suplementy w postaci odżywek białkowych możemy podzielić na te szybko wchłanialne
i wolno wchłanialne. Odmiany najchętniej wybierane przez sportowców w celu usprawnienia procesu regeneracji tkanek i zwiększenia przyrostu czystej masy mięśniowej to:

  1. Kazeina – to naturalne źródło białka, które znajduje się w mleku. Substancja działa antykatabolicznie i zapobiega rozpadowi tkanek mięśni. Warto dodać, że kazeina micelarna jest powolni wchłaniania przez organizm.
  2. Białko serwatkowe – powstaje po ścięciu mleka i pozyskuje się je poprzez mikrofiltrację i wymianę jonową. Doskonale wspomaga regenerację potreningową
    i składa się w ponad 50% z aminokwasów egzogennych. Odżywki tego typu dobrze wspomagają układ odpornościowy i pobudzają wzrost tkanek mięśniowych.
  3. WPC – koncentraty białek serwatkowych, które podnoszą w organizmie poziom glutationu. To świetny przeciwutleniacz oraz antyoksydant. Ten typ odżywek zawiera idealne proporcje aminokwasów i peptydów.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj suplementacji białkiem, sprawdź preparaty dostępne na rynku.

Kto może przyjmować białkowe suplementy diety?

Suplementacja organizmu białkiem jest wskazana u osób, które potrzebują dodatkowego źródła tej substancji lub chcą uzupełnić zdrową i zbilansowaną dietę. Odżywki białkowe może stosować każdy, kto wykazuje niedobory białka w diecie lub chce osiągnąć widoczne efekty w trakcie budowania masy mięśniowej.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać zapachy do stworzenia wyjątkowego klimatu w salonie?
Jak wykorzystać zapachy do stworzenia wyjątkowego klimatu w salonie?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatopić swój salon w wyjątkowym klimacie, który zaskoczy i oczaruje każdego gościa? Odpowiedzią jest dopracowanie zapachowego aspektu wnętrza. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać zapachy, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę w salonie.
Co robić, aby uniknąć trądziku po treningu? Skorzystaj z tych kilku rad!
Co robić, aby uniknąć trądziku po treningu? Skorzystaj z tych kilku rad!
Aktywność fizyczna to twoje hobby, ale po każdym treningu dokucza ci trądzik? Dzięki tym 6 wskazówkom pożegnasz wypryski raz na zawsze!
Jak zapobiegać bezdechowi sennemu?
Jak zapobiegać bezdechowi sennemu?
Czym charakteryzuje się obturacyjny bezdech senny i jak sobie z nim radzić?
Ostatnie wpisy