Odpowiednie odżywianie ma olbrzymi wpływ zarówno w kontekście uzyskiwanych przez nas rezultatów, jak i w kwestii dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Co powinniśmy zatem spożywać po danym typie treningu?
Właściwy posiłek po intensywnych ćwiczeniach fizycznych to sprawa absolutnie kluczowa dla każdego, kto regularnie odwiedza siłownię. Niezwykle istotne jest, by po zakończonym treningu jak najszybciej uzupełnić niedobór glikogenu. Organizm potrzebuje konkretnych składników i jeśli mu ich nie dostarczymy, zacznie pobierać białko z mięśni, przez co cały trud włożony w ćwiczenia pójdzie na marne. Nasz posiłek powinien być zatem bogaty w chude białko oraz węglowodany (w miarę możliwości złożone). W ten sposób nie tylko wzmocnimy mięśnie, ale również przyspieszymy proces ich regeneracji, co niewątpliwie korzystnie wpłynie na efekty.
Oczywiście potreningowe dania będą się od siebie różnić w zależności od rodzaju czy intensywności wykonywanych ćwiczeń. Po tzw. treningu cardio powinniśmy sięgnąć po nieco inne produkty, niż choćby po klasycznej „siłówce”. Na początek przyjrzyjmy się właśnie wspomnianym treningom cardio, do których zaliczają się bieganie, ćwiczenia na stepperze bądź orbitreku, jazda na rowerze, pływanie, czy też wiosłowanie. Charakteryzują się one dużą intensywnością, wobec czego musimy zadbać o to, by potreningowa porcja zawierała przede wszystkim węglowodany (w tym przypadku najlepiej proste) oraz szybko wchłaniające się białko. Znakomicie sprawdzą się w tej roli wszelkie jogurty, ser biały lub omlet z owocami, czy kanapka z chleba razowego z piersią indyka. Należy przy tym pamiętać, by takie pełnowartościowe danie spożyć maksymalnie do 30 minut po zakończeniu treningu.
Jeśli natomiast nie mamy czasu na natychmiastowe przygotowanie posiłku, za świetne zamienniki posłużą nam banan, baton energetyczny lub zwykła odżywka białkowa. Na tym jednak nie kończy się nasz potreningowy zestaw. W ciągu około dwóch godzin od zjedzenia banana, czy też wypicia odżywki, powinniśmy przygotować sobie nieco bardziej obfity posiłek, bogaty w białko, tłuszcze oraz węglowodany złożone. Doskonałym wyborem będzie na przykład chuda ryba z ryżem albo kurczak z makaronem razowym, które w akompaniamencie warzyw pozwolą naszym mięśniom udać się na zasłużony odpoczynek po intensywnym wysiłku.
Z kolei po odbyciu treningu siłowego, bardziej niż na węglowodanach (odgrywających notabene kluczową rolę w zestawie po cardio), należy skupić się na dostarczeniu organizmowi białka w odpowiednich ilościach. W tym przypadku również obowiązuje uniwersalna „zasada 30 minut”. Przyswojone na czas składniki pozwolą nam nie tylko na odbudowę glikogenu, lecz także zapobiegną procesowi rozpadu mięśni (tzw. katabolizm), który redukuje czynione przez nas postępy. Miłośnicy prostoty mogą więc sięgnąć po zwykłą kanapkę z serem twarogowym lub twarożek z rzodkiewką i pieczywem, zaś tych, którzy mają ochotę na coś bardziej wyszukanego, powinien zadowolić pudding chia z bananem i jogurtem naturalnym albo pancakes z owocami. Po dwóch godzinach – podobnie jak przy treningu cardio – zaleca się spożycie większego posiłku. Ponownie na pierwszy plan wysuwa się kurczak, tym razem w towarzystwie kaszy jaglanej i surówki.
Dopiero odpowiednio zbilansowana dieta sprawi, że godziny ciężkich ćwiczeń przyniosą satysfakcjonujące rezultaty. Nie lekceważmy zatem znaczenia posiłku potreningowego!