DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Przyprawy i zioła na wzmocnienie serca – jak stosować i w jakich ilościach aby sprzyjały zdrowiu serca i naczyń krwionośnych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Uważa się, że serce jest najważniejszym, centralnym narządem całego organizmu. To ono wprawia w ruch krew krążącą po naczyniach krwionośnych, co powoduje dotlenienie, ukrwienie i odżywienie wszystkich komórek ustroju. Choroby sercowo-naczyniowe znajdują się w czołówce przyczyn zgonów w dzisiejszych czasach. W dużej mierze wpływa na to współczesny styl życia. Aby zadbać o kondycję serca i poprawić jego wytrzymałość, warto na każdym etapie życia dbać o zdrową dietę. Korzystnie działają m.in. przyprawy i zioła.

Przyprawy na wzmocnienie serca

Wiele przypraw wpływa pozytywnie na serce i układ krążenia. W pierwszej kolejności warto wyróżnić cynamon mający zdolność regulacji poziomu glukozy oraz stężenia cholesterolu we krwi. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. W pewnym stopniu może obniżać ciśnienie krwi, dlatego jest wskazany osobom z nadciśnieniem. Utrzymaniu dobrej kondycji mięśnia sercowego sprzyja także czosnek – zarówno granulowany, jak i świeżo sprasowany. Posiada w składzie allicynę i ajoen, czyli związki o silnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. Spożywany regularnie może skutecznie obniżać ciśnienie krwi oraz likwidować obrzęki obwodowe, zmniejszając ryzyko udaru mózgu czy zawału serca.

Udowodniono, że korzystnie na układ sercowo-naczyniowy wpływają ostre przyprawy, takie jak chili, pieprz czarny czy pieprz cayenne. Wspomagają bowiem ogólny metabolizm, poprawiają krążenie krwi i przyczyniają się do usuwania krążących po ustroju toksyn. Mogą nawet spowalniać odkładanie się złogów tłuszczowych w światłach naczyń, przeciwdziałają więc miażdżycy. Niezwykle dużą popularnością w kardiologii cieszą się imbir oraz kurkuma. Imbir przyczynia się do utrzymania wysokiej elastyczności ścian serca i naczyń tętniczych, zaś kurkuma obniża stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze. 

Zioła na wzmocnienie serca

Zioła także mogą być przyprawami. Wszystko zależy od tego, jak ich użyjemy. W celach poprawy zdrowia można sięgać po nie w wersji suszonej (jako przyprawy dodawane do potraw) bądź jako napary do picia. Podczas gotowania warto sięgać po kolendrę, która nie tylko nada daniom charakterystyczny aromat i posmak, ale również wesprze nasze zdrowie. Omawiając zioła, chętniej wykorzystujemy je w formie naparów i herbatek. Przykładem jest miłorząb japoński, który udrażnia i uelastycznia naczynia krwionośne, zmniejsza stany zapalne i tym samym poprawia krążenie. Szybko maleje uczucie zimnych rąk i stóp, a serce staje się lepiej dotlenione. 

Do ziół o działaniu kardioprotekcyjnym zaliczamy również serdecznik pospolity, krwawnik pospolity czy głóg. Wszystkie rozszerzają naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi, obniżają ciśnienie tętnicze oraz wzmacniają mięsień sercowy. Udowodniono, że mogą nawet wspierać terapię wielu chorób sercowo-naczyniowych w początkowych fazach, np. chorobę wieńcową. Serdecznik pospolity zaleca się szczególnie osobom starszym, którzy cierpią na problemy z sercem na tle nerwicowym. 

Jak stosować przyprawy i zioła?

Aby uzyskać oczekiwany efekt i rzeczywiście korzystnie wpłynąć na kondycję serca, należy przestrzegać zasady regularności. Jednorazowe spożycie czosnku, dodanie pół łyżeczki kurkumy do zupy raz na miesiąc czy okazjonalne wypicie filiżanki naparu nie będzie miało spektakularnych rezultatów dla naszego zdrowia. Najlepiej jest wybrać ulubione przyprawy i zioła, a następnie dodawać je podczas gotowania każdego dnia. Zaleca się dodanie przynajmniej pół łyżeczki pojedynczego produktu. W przypadku naparów ziołowych sytuacja wygląda nieco inaczej – zaleca się przerwy między kuracjami, np. co 21 dni codziennego wypijania filiżanki. Należy także szczegółowo ocenić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania.

Suplementy na mocne serce

Regularność w stosowaniu ziół i przypraw często jest uciążliwa, nawet jeśli lubimy gotować. Właśnie z tego względu wiele osób preferuje rozwiązanie prostsze i szybsze, jakim jest przyjmowanie suplementów diety. Na ogół preparaty na wzmocnienie serca posiadają w składzie wyciągi roślinne i ziołowe lub związki aktywne pozyskane z cennych przypraw. Ich przyjmowanie jest bezpieczne i skuteczne, a po suplement można sięgnąć o dowolnej porze dnia, nawet bez konieczności wstawania z łóżka. Pamiętajmy jednak, że jedynie zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna zapewnią wzmocnienie serca. Suplementy diety mają być traktowane jako uzupełnienie diety.

Zdjęcia: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Monohydrat kreatyny a suplementacja sportowca – właściwości, skutki uboczne i dawkowanie
Monohydrat kreatyny a suplementacja sportowca – właściwości, skutki uboczne i dawkowanie
Regularnie ćwiczysz na siłowni, ale zaczynasz odczuwać spadki kondycji? A może brakuje Ci energii podczas sesji treningowej i nie wiesz, co z tym zrobić?
Jak radzić sobie z objawami fobii społecznej?
Jak radzić sobie z objawami fobii społecznej?
Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z lękiem przed interakcjami społecznymi. Poznaj techniki radzenia sobie z objawami fobii społecznej i popraw jakość swojego życia.
Na co zwrócić uwagę przy zmianie diety w wakacje?
Na co zwrócić uwagę przy zmianie diety w wakacje?
Nieodpowiednie żywienie w czasie wakacji może wiązać się z nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego. Na co zwracać uwagę wybierając jedzenie w trakcie urlopu?
Ostatnie wpisy