Feedfit > AKTYWNOŚĆ > TRENING > Trenerzy z TikToka – czy warto im ufać?
AKTYWNOŚĆSOCIALFITTRENING

Trenerzy z TikToka – czy warto im ufać?

Foto: Freepik

TikTok to aplikacja, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Profile zakładają tam między innymi różni trenerzy personalni. Czy można im zaufać?

Czy trenerzy z TikToka są godni zaufania?

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez portal money.co.uk we współpracy z trenerem osobistym – Maikenem Brustadem, aż ¼ porad fitnessowych, jakie można znaleźć na TikToku, jest nieprawidłowa. Obejmowały one analizę treści dotyczących fitnessu oraz ich ocenę na bazie zalecanych technik i formularzy. Badania pokazały także, że aż 80% pokazywanych ćwiczeń wykonywanych z użyciem kettlebells były wykonywane złą techniką.

Błędy, na które wskazywał wspomniany powyżej trener obejmowały: zginanie pleców w czasie martwego ciągu, zbyt wysokie utrzymywanie klatki piersiowej w czasie skoku, lądowanie na palcach w czasie robienia przysiadów czy nieumieszczanie łokci pod ramionami podczas wykonywania deski. Aż 57% ćwiczeń prezentowanych przez trenerów z TikToka jest wykonywanych w sposób niewłaściwy. Najwięcej błędów obejmuje ćwiczenia z kettlebells, martwy ciąg, wiosłowanie w podporze przodem, deskę (plank), wypady, burpees, deskę boczną, przysiady, unoszenie nóg oraz pompki.

Nowy raport wykazał, że jedna czwarta porad w zakresie fitness na TikTok jest nieprawidłowa!

Opublikowany przez Zdrowie i Medycyna Wprost Piątek, 12 lutego 2021

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia to sekret udanego treningu i sprawdzony sposób na to, aby uniknąć kontuzji. Poniżej prezentujemy garść praktycznych wskazówek, które mogą się okazać niezwykle pomocne podczas kolejnej wizyty na siłowni.

Martwy ciąg

Martwy ciąg to proste ćwiczenie, które z powodzeniem wykonywać można nie tylko na siłowni, lecz również w domowym zaciszu. W jego trakcie pobudzamy całe ciało. Martwy grzbiet umożliwia nam podnoszenie ciężkich przedmiotów z ziemi, bez narażania kręgosłupa. To także sprawdzony sposób na wzmocnienie mięśni grzbietu. Martwy ciąg polega na podnoszeniu dopasowanego do indywidualnych możliwości danej osoby, aż do momentu wyprostowania.

Ćwiczenie to może być wykonywane na kilka różnych sposobów. Do czynienia możemy mieć między innymi z tak zwanym rzymskim martwym ciągiem, którego cechą charakterystyczną jest to, że w jego trakcie kolana są prawie proste. Martwy ciąg sumo cechuje się trzymaniem rąk na sztandze pomiędzy nogami oraz szerokim rozstawieniem stóp. Do czynienia mamy tu z mniejszym udziałem mięśni grzbietu niż w przypadku klasycznej wersji ćwiczenia. Intensywniej pracują tu natomiast mięśnie czworogłowe oraz przywodziciele uda. Ostatnim rodzajem martwego ciągu jest rumuński. Jest on zbliżony do martwego ciągu na prostych nogach, z tą różnicą, że sztanga dotyka tu ciała. Osoba ćwicząca angażuje głównie mięśnie pośladków.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby martwy ciąg wykonywały osoby początkujące. O czym powinny one pamiętać? Ćwiczenia najlepiej zacząć od samego gryfu i stopniowo zwiększać ciężar. Podchodzimy do sztangi w taki sposób, by piszczele jej dotykały. Stojąc w pozycji wyprostowanej, ściągamy łopatki, wypychamy biodra do tyłu i obniżamy pozycję. Następnie chwytamy gryf i wstajemy. W momencie, w którym sztanga znajdować będzie się na wysokości kolan, prostujemy plecy. Niezwykle ważne jest tutaj to, aby cały ruch zamknął się w stawie biodrowym. Na koniec stajemy prosto.

Deska / Plank

Plank (inna nazwa tego ćwiczenia to deska) angażuje mięśnie głębokie brzucha oraz wzmacnia mięśnie ramion, kręgosłupa oraz nóg. Ćwiczenie to jedynie z pozoru wydaje się proste.

Jak prawidłowo wykonywać plank? Klękamy na podłodze, opieramy się na przedramionach i zginamy ręce w łokciach pod kątem prostym w taki sposób, aby barki znajdowały się pod łokciami. Opieramy się na palcach stóp, unosimy tułów i napinamy mięśnie brzucha. Nie wyginamy odcinka lędźwiowego i nie unosimy pośladków. Pięty, biodra oraz ramiona powinny znajdować się w jednej linii.

Artykuły

Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
Justyna Zajdel
Polecane wpisy
TRENING

Nieregularność, która zabija efekty. W jaki sposób wpływa na mięśnie długa przerwa od treningów?

Nieregularność w treningach nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Sprawdź, co dzieje się z Twoim ciałem podczas przerwy od ćwiczeń!
Czytaj więcej
SOCIALFIT

Popularne hashtagi żywnościowe – które z nich warto sprawdzić podczas poszukiwań inspiracji kulinarnych na Instagramie?

Czy tagi na Instagramie jeszcze działają? Sprawdź, jak łatwo za ich pomocą wyszukać interesujące Cię posty o jedzeniu.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Od czego zacząć przygodę ze snowboardem?

Snowboard to sport stale zyskujący na popularności. Jak przygotować się do swojej pierwszej jazdy na snowboardzie? Podpowiadamy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *