Uczulenie na słońce – przyczyny i objawy
ZDROWIE

Uczulenie na słońce – przyczyny i objawy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Uczulenie na słońce zazwyczaj dotyczy osób podatnych na oparzenia słoneczne i z jasną karnację. Alergia występuje w postaci zaczerwienienia i grudek, które bywają bolesne. W takim przypadku zaleca się stosowanie leków antyhistaminowych i odpowiedniej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Co warto wiedzieć o tej alergii? Jakie objawy najczęściej występują?

Uczulenie na słońce – przyczyny

Okazuje się, że jednoznaczne przyczyny uczulenia na słońce nie są do końca znane. Przykre reakcje skórne powstają w reakcji układu immunologicznego na promieniowanie słoneczne. Ponadto, alergia może wiązać się z działaniem czynników fotouczulających, perfum, niektórych pokarmów lub kosmetyków. Alergiczne zmiany na skórze tworzą się po kontakcie z alergenem, który wykazuje nasilone działanie pod wpływem słońca. W komórkach skóry powstają wolne rodniki, osłabiające reakcję obronną skóry. Bardzo ważne jest to, aby przez cały rok chronić skórę przed słońcem, stosując odpowiednie filtry UV!

Uczulenie na słońce – objawy

Jakie objawy daje uczulenie na słońce? Warto wiedzieć, że ten problem dotyka niewielką liczbę osób. Narażone mogą być kobiety o jasnej karnacji, które mieszkają w krajach z nasilonym promieniowaniem słonecznych w lecie i wiosną. Z kolei mieszańcy miejsc, w których intensywne promieniowanie słoneczne ma miejsce przez większość czasu, zazwyczaj mają naturalną tolerancję słoneczną.

Uczulenie na słońce prowadzi do zmian skórnych, które zauważamy na dłoniach, szyi, ramionach, podudziach, czy też klatce piersiowej. Niekiedy dochodzi także do dolegliwości ogólnych. Najczęstszymi objawami są tutaj:

  • Drobna i piekąca wysypka
  • Pokrzywka słoneczna (czerwone wykwity na skórze)
  • Płaskie pęcherzyki z treścią surowiczą
  • Zaczerwienienie skóry
  • Silne swędzenie
  • Dreszcze, bóle głowy
  • Kiepskie samopoczucie
  • Nudności, świszczący oddech

Co ciekawe, objawy alergii zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku godzin od kąpieli słonecznych. Czasami reakcja organizmu jest opóźniona i pojawia się po dwóch dniach. Utrzymuje się przez kilka godzin lub dłużej, a następnie znika, bez pozostawiania śladów.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jak zapobiegać objawom uczulenia na słońce? Ogromne znaczenie mają działania profilaktyczne, które uchronią nas przed problemami. W słoneczne dni unikajmy przebywania na słońcu w godzinach najmocniejszego nasłonecznienia. Gdy już musimy wyjść na zewnątrz, załóżmy okulary przeciwsłoneczne i czapkę z daszkiem lub kapelusz. Poza tym konieczne jest regularne stosowanie filtrów UV, dobranych do naszych potrzeb. Na rynku istnieje wiele produktów tego typu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wysoką ochronę zapewniają kremy z filtrami UV 50, które smarujemy na całym ciele na kilkanaście minut przed ekspozycją słoneczną.

Co jeszcze jest ważne? Uważajmy na substancje fototoksyczne i światłouczulające (niektóre leki, olejki eteryczne, zioła, barwniki i aromaty znajdujące się w kosmetykach). W celu uniknięcia alergii, warto je odstawić miesiąc wcześniej. Nie zapominajmy także o wcześniejszym przygotowaniu skóry na okres wiosenny i letni. Możemy postawić przykładowo na suplementację z beta-karotenem.

Zdj. główne: materiał klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziesięć + 10 =

Rekomendowane
Zobacz, dlaczego warto skorzystać z konsultacji lekarskich online
Zobacz, dlaczego warto skorzystać z konsultacji lekarskich online
Skończyły Ci się lekarstwa i potrzebujesz recepty, a nie masz czasu odwiedzić lekarza? Rozwiązaniem tego i wielu innych problemów jest konsultacja lekarska online. Dzięki niej zasięgniesz porady specjalisty bez wychodzenia z domu.
Piłka Bosu – czy warto w nią zainwestować?
Piłka Bosu – czy warto w nią zainwestować?
Ćwiczenia z piłką Bosu stają się coraz popularniejsze. Sprawdź, czym jest ten nietypowy przyrząd fitness i wypróbuj go we własnym domu podczas treningu!
Suplementy diety – skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?
Suplementy diety – skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?
Suplementy diety są popularnym sposobem na poprawę zdrowia i zwalczanie chorób. Jednakże ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są tak jasno określone, jak w przypadku leków przepisywanych przez lekarza. W tym artykule omówimy, czy suplementy diety są skuteczne w leczeniu chorób, jakie są ich potencjalne skutki uboczne oraz jakie są ich różnice w porównaniu z lekami.
Ostatnie wpisy