Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną
ZDROWIE

Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla jednych powrotem do aktywności fizycznej będzie powrót do treningu na basenie albo do pracy w służbach mundurowych, dla innych – po prostu możliwość codziennego krzątania się koło domu. W sformułowaniu “aktywność fizyczna” zawiera się bowiem i nasze amatorskie uprawianie sportu, i sport zawodowy, wyczynowy, ale także codzienny spacer z psem czy sprzątanie.

Normalna codzienna aktywność fizyczna, czyli zwyczajne życie po laserowej korekcji wzroku

Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, ale jeśli obawiamy się, że w czasie rekonwalescencji nie będziemy w stanie skupić się na pracy, wystarczy wziąć kilka dni wolnego. Jeżeli to konieczne i podejmujemy pracę już następnego dnia, należy:

 • bardzo intensywnie nawilżać oczy oraz chronić je okularami, aby żadne ciało obce nie dostało się do oka,
 • pracując przy komputerze, pamiętać o robieniu przerw co pół godziny,
 • jeżeli praca wiąże się z koniecznością zachowania zasad dress codu, przez około 2 tygodnie po zabiegu nie należy malować oczu – kosmetyki do makijażu twarzy nie mogą trafić do oka, np. naniesione na dłoniach, bo każdy pyłek, który się tam dostanie niesie to ryzyko zakażenia oraz infekcji, a co za tym idzie – powikłań pooperacyjnych,
 • wstrzymać się z siadaniem za kierownicą przez 24-48 godzin od zabiegu (należy mieć przy tym świadomość, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem wymagana jest szczególna ostrożność – zwłaszcza w pełnym słońcu oraz po zmierzchu). 

Amatorskie uprawianie sportu

Drobne ćwiczenia o mniejszej intensywności można wykonywać już na kilka dni po zabiegu, pilnując jednak, aby pot nie dostał się do oczu i aby ich nie trzeć. W drugim tygodniu rekonwalescencji tkanka rogówki jest już zagojona na tyle, że można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak:

 • tenis, 
 • squash, 
 • pływanie, 
 • kolarstwo górskie,
 • narciarstwo.

UWAGA: we wszystkich przypadkach wymagana jest adekwatna ochrona okularami/goglami

Sporty siłowe (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo) wymagają kolejnych dwóch tygodni regeneracji. 

Sport wyczynowy (zawodowy)

Sportowcy zawodowi często muszą zdecydować się na laserową korekcję wzroku, bo to właśnie sokoli wzrok przesądza o zasadności uprawiania sportu w celu zdobywania trofeów – tak jest np. w strzelectwie, łucznictwie, czy choćby skokach narciarskich. 

Należy pamiętać, że np. wysoka krótkowzroczność to także ryzyko odwarstwienia siatkówki czy jej zmian zwyrodnieniowo-zanikowych. Osoby z wysoką krótkowzrocznością powinny unikać nadmiernych wysiłków fizycznych połączonych z wahaniami ciśnienia węwnątrzgałkowego lub oczopląsem optokinetycznym (powstaje podczas oglądania szybko poruszających się przedmiotów). Komfort widzenia nie jest zatem jedyną motywacją zawodowych sportowców do korekcji wady wzroku – równie ważne są kwestie zdrowotne.

Powrót do treningów jest uzależniony od tego, jaki rodzaj sportu uprawiasz. 

 • Lekkie ćwiczenia aerodynamiczne ćwiczenia (bieganie, aerobik) – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około dwa tygodniach.
 • Sporty wodne – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około miesiącu.
 • Sporty kontaktowe (sztuki walki, gry zespołowe) – należy ograniczyć na około dwa miesiące.

Sporty ekstremalne (skok na bungee, nurkowanie na dużych głębokościach) – należy ograniczyć na około trzy miesiące.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co świadczy o złej kondycji włosów?
Co świadczy o złej kondycji włosów?
Twoje włosy są słabe i kruche mimo wielu zabiegów pielęgnacyjnych? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje oraz co możesz z tym zrobić, aby cieszyć się piękną fryzurą.
Pięć jesiennych lunchboxów, które umilą pobyt w pracy
Pięć jesiennych lunchboxów, które umilą pobyt w pracy
Jesienna szarówka oraz natłok obowiązków sprawiają, że mniejszą wagę przykładamy do spożywanych posiłków. Oto 5 sprawdzonych propozycji na smaczny i zdrowy lunch do pracy lub na uczelnię!
Czy cynk organiczny pomaga na przeziębienie?
Czy cynk organiczny pomaga na przeziębienie?
Przed nami sezon jesienno-zimowy, w którym często zmagamy się z przeziębieniem oraz związanym z nim kaszlem, katarem i gorączką.
Ostatnie wpisy