Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną
ZDROWIE

Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla jednych powrotem do aktywności fizycznej będzie powrót do treningu na basenie albo do pracy w służbach mundurowych, dla innych – po prostu możliwość codziennego krzątania się koło domu. W sformułowaniu “aktywność fizyczna” zawiera się bowiem i nasze amatorskie uprawianie sportu, i sport zawodowy, wyczynowy, ale także codzienny spacer z psem czy sprzątanie.

Normalna codzienna aktywność fizyczna, czyli zwyczajne życie po laserowej korekcji wzroku

Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, ale jeśli obawiamy się, że w czasie rekonwalescencji nie będziemy w stanie skupić się na pracy, wystarczy wziąć kilka dni wolnego. Jeżeli to konieczne i podejmujemy pracę już następnego dnia, należy:

 • bardzo intensywnie nawilżać oczy oraz chronić je okularami, aby żadne ciało obce nie dostało się do oka,
 • pracując przy komputerze, pamiętać o robieniu przerw co pół godziny,
 • jeżeli praca wiąże się z koniecznością zachowania zasad dress codu, przez około 2 tygodnie po zabiegu nie należy malować oczu – kosmetyki do makijażu twarzy nie mogą trafić do oka, np. naniesione na dłoniach, bo każdy pyłek, który się tam dostanie niesie to ryzyko zakażenia oraz infekcji, a co za tym idzie – powikłań pooperacyjnych,
 • wstrzymać się z siadaniem za kierownicą przez 24-48 godzin od zabiegu (należy mieć przy tym świadomość, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem wymagana jest szczególna ostrożność – zwłaszcza w pełnym słońcu oraz po zmierzchu). 

Amatorskie uprawianie sportu

Drobne ćwiczenia o mniejszej intensywności można wykonywać już na kilka dni po zabiegu, pilnując jednak, aby pot nie dostał się do oczu i aby ich nie trzeć. W drugim tygodniu rekonwalescencji tkanka rogówki jest już zagojona na tyle, że można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak:

 • tenis, 
 • squash, 
 • pływanie, 
 • kolarstwo górskie,
 • narciarstwo.

UWAGA: we wszystkich przypadkach wymagana jest adekwatna ochrona okularami/goglami

Sporty siłowe (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo) wymagają kolejnych dwóch tygodni regeneracji. 

Sport wyczynowy (zawodowy)

Sportowcy zawodowi często muszą zdecydować się na laserową korekcję wzroku, bo to właśnie sokoli wzrok przesądza o zasadności uprawiania sportu w celu zdobywania trofeów – tak jest np. w strzelectwie, łucznictwie, czy choćby skokach narciarskich. 

Należy pamiętać, że np. wysoka krótkowzroczność to także ryzyko odwarstwienia siatkówki czy jej zmian zwyrodnieniowo-zanikowych. Osoby z wysoką krótkowzrocznością powinny unikać nadmiernych wysiłków fizycznych połączonych z wahaniami ciśnienia węwnątrzgałkowego lub oczopląsem optokinetycznym (powstaje podczas oglądania szybko poruszających się przedmiotów). Komfort widzenia nie jest zatem jedyną motywacją zawodowych sportowców do korekcji wady wzroku – równie ważne są kwestie zdrowotne.

Powrót do treningów jest uzależniony od tego, jaki rodzaj sportu uprawiasz. 

 • Lekkie ćwiczenia aerodynamiczne ćwiczenia (bieganie, aerobik) – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około dwa tygodniach.
 • Sporty wodne – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około miesiącu.
 • Sporty kontaktowe (sztuki walki, gry zespołowe) – należy ograniczyć na około dwa miesiące.

Sporty ekstremalne (skok na bungee, nurkowanie na dużych głębokościach) – należy ograniczyć na około trzy miesiące.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu?
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu?
Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego stylu życia. Przekonaj się, dlaczego warto regularnie sięgać po szklankę wody!
Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?
Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?
Wybór odpowiedniej wędki ma ogromny wpływ na komfort wędkarza oraz powodzenie połowu. Dowiedz się więc, na co zwrócić uwagę przy zakupie wędki.
Jak prawidłowo dobierać moc do zadań – praktyczny poradnik dla użytkowników urządzeń do lutowania
Jak prawidłowo dobierać moc do zadań – praktyczny poradnik dla użytkowników urządzeń do lutowania
Odrysuj swoje umiejętności w dobraniu mocy do zadań dzięki praktycznym radom dla użytkowników urządzeń do lutowania. Doskonal swoją wiedzę i zdobądź efektywne wyniki!
Ostatnie wpisy