Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wszystko, co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości
ZDROWIE

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wszystko, co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która u wielu osób nią dotkniętych budzi zażenowanie. Warto przezwyciężyć uczucie zawstydzenia i poprosić o pomoc lekarza. Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, dostępne są też artykuły higieniczne pozwalające w dyskretny sposób zachować komfort fizyczny i psychiczny. Dowiedz się więcej na ten temat!

Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanej mikcji, czyli mimowolnym popuszczaniu moczu podczas wysiłku fizycznego takiego jak uprawianie sportu czy podnoszenie cięższych przedmiotów, gdy napinają się mięśnie brzucha. Dotyczy to także codziennych sytuacji takich jak kichanie, śmianie się czy kasłanie, co może być bardzo krępujące. Niekontrolowany wyciek moczu sprawia, że bielizna staje się wilgotna. To bardzo niekorzystne dla wrażliwej skóry okolic intymnych, a także dla komfortu osoby borykającej się z inkontynencją. Problemem jest również nieprzyjemny zapach moczu, wyczuwalny dla otoczenia. Z tego względu wiele osób dotkniętych inkontynencją stopniowo ogranicza aktywności poza domem, a nawet całkowicie z nich rezygnuje, by nie narazić się na przykre sytuacje.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Dochodzi do niego w sposób naturalny wraz z upływem lat, o ile mięśnie te nie są odpowiednio wzmacniane poprzez ćwiczenia. Dodatkowymi czynnikami, które osłabiają siłę mięśni Kegla, są zmiany hormonalne podczas ciąży i w czasie menopauzy u kobiet. W przypadku mężczyzn do osłabienia mięśni Kegla i wysiłkowego nietrzymania moczu często dochodzi w wyniku operacyjnego usunięcia gruczołu krokowego (prostaty).

Czy wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć?

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest stosunkowo proste i skuteczne. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości stosowane są metody leczenia takie jak ćwiczenia na wzmocnienie mięśni Kegla, które można przeprowadzać samodzielnie, z przyrządami lub bez, fizjoterapia oraz zabieg chirurgiczny. Leczenie operacyjne przeprowadzane jest metodą laparoskopową i ma wysoką skuteczność. Warto zasięgnąć porady lekarza i jeśli zaleci on tę metodę terapii, bez obaw można się na nią zdecydować. Leczenie nietrzymania warto wdrożyć jak najwcześniej, by nie dopuścić do nasilenia objawów. Wyjątek stanowi ciąża – w czasie jej trwania nie wolno stosować ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla ani innych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Zalecane jest stosowanie odpowiednio dobranych artykułów higienicznych na nietrzymanie moczu oraz dieta na inkontynencję, czyli unikanie napojów i potraw diuretycznych.

Jak radzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu – środki higieniczne

Dostępna jest szeroka gama środków higienicznych na nietrzymanie moczu – podpaski i wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych. Wybór odpowiedniego produktu zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Warto sięgać po artykuły renomowanych producentów, np. TENA, które skutecznie chronią przed zawilgoceniem i przykrym zapachem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki rower wybrać do jazd w terenie?
Jaki rower wybrać do jazd w terenie?
Chcesz kupić rower? Zobacz, jaki najlepiej wybrać.
Proste ćwiczenia domowe dla osób bez kondycji
Proste ćwiczenia domowe dla osób bez kondycji
Rozpocznij domowy trening już dziś i zaplanuj swoją własną serię prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie całego ciała!
Jak leczyć chrapanie?
Jak leczyć chrapanie?
Dlaczego chrapiemy i w jaki sposób leczyć to zaburzenie? Odpowiedź poniżej!
Ostatnie wpisy