Feedfit > AKTYWNOŚĆ > Poranna gimnastyka w łóżku – mały wysiłek, duże korzyści
AKTYWNOŚĆ

Poranna gimnastyka w łóżku – mały wysiłek, duże korzyści

Foto: Freepik

Zanim jeszcze się obudzisz, możesz ją wykonać w łóżku. Mało tego, możesz mieć nawet zamknięte oczy! Poranna gimnastyka, bo o niej mowa, potrafi przynieść wiele korzyści w codziennym funkcjonowaniu. Zobacz, jakie zestawy ćwiczeń przygotowaliśmy, aby móc zadbać o zdrowie od samego początku dnia!

Rola ćwiczeń w życiu codziennym

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu człowieka. Osoby, które nie wykonują podstawowych ćwiczeń, a przy tym prowadzą niezdrowy tryb życia, najczęściej cierpią na nadwagę i otyłość. Niestety te choroby zaczynają także dotykać coraz większą liczbę dzieci. Szczególnie teraz, gdy za oknem jest zimno, niezbyt ochoczo wstajemy z łóżka. Sprawia to, że nasze ciało odzwyczaja się od aktywności fizycznej. Mimo to możemy jednak zadbać o nie, wykonując poranną gimnastykę w łóżku. Ma ona dobroczynny wpływ na nas i świetnie motywuje do wstania z łóżka. Jej zalety? Nie trzeba wstawać z posłania, żeby ją wykonać, a mimo to nabierzemy energii i chętniej będziemy budzić się co ranek.

Jak ćwiczyć? Przede wszystkim ruchy powinniśmy wykonywać powoli, aby mieć nad nimi kontrolę. Warto mieć do tego zamknięte oczy, dzięki czemu łatwiej będzie nam się wsłuchać w potrzeby naszego ciała. Podczas ćwiczeń nie powinniśmy myśleć o nadchodzącym dniu. Jeśli pojawią się jakieś natrętne myśli, nie skupiajmy się na nich. To jest właśnie medytacja. Po krótkim czasie będziemy w stanie dostrzec, że w taki sposób najłatwiej walczy się ze stresem. Zestawy ćwiczeń zostały tak przygotowane, aby można było nimi swobodnie rotować, a więc nie znudzą nam się za szybko. Każda sesja treningowa powinna trwać od 10 do 15 minut.

Zestaw dla leniwych

Zestaw dla leniwych to wersja przygotowana dla tych, którym najzwyczajniej w świecie nie chce się wstawać z łóżka. Takich osób nie brakuje, nawet w naszej rodzinie. Zawsze znajdzie się ktoś, kogo do wyjścia z łóżka nie skłoniłyby miliony czy wagony słodkości. Nie oznacza to, że nie mogą oni zadbać o poranną gimnastykę, która pobudzi ich do życia i pozwoli w przyszłości zwyciężać w walce z łóżkiem i jego silnym uściskiem. Oto zestaw ćwiczeń idealny dla nich:

•  kocia gimnastyka to pierwsze ćwiczenie, które jest niezwykle proste do wykonania. Wystarczy tuż po przebudzeniu powyciągać się na wszystkie strony. Możemy przy tym w ciszy wsłuchać się w organizm. Dla bardziej kreatywnych proponujemy pomruczeć jak kot. Jeśli poczujemy przyjemne mrowienie w całym ciele, weźmy trzy głębokie wdechy;

•  pożądanie równowagi to drugie ćwiczenie, które polega na wyciągnięciu rąk w bok i jednoczesnym przysunięciu pięt do pośladków. Następnie przekładamy lewe kolano raz na prawą stronę, raz na lewą stronę łóżka. Zanim jednak zmienimy stronę, powinniśmy policzyć do pięciu. Kilka powtórzeń na każdą ze stron z pewnością doda nam energii;

•  energia po japońsku to ćwiczenie numer trzy, które polega na tym, aby powoli usiąść na łóżku. Należy rozluźnić ramiona, wyciągnąć je nad głowę i pocierać dłońmi o siebie, jak w trakcie ich mycia. Następnie powinniśmy opuszkami palców wymasować wnętrze dłoni, a na sam koniec wymasować same palce ruchem przypominającym ostrzenie ołówka w temperówce.

Zestaw dla wytrwałych

Zestaw dla ludzi wytrwalszych to aż cztery ćwiczenia. Aż, bowiem dla niektórych może to być poziom trudny do osiągnięcia. W tym zestawie wykonujemy:

•   rozciąganie polega na powyciąganiu się w każdą ze stron zaraz po przebudzeniu;

•  wzmacnianie polega na unoszeniu nóg w górę – najpierw naprzemiennie, później jednocześnie (4 powtórzenia w zupełności wystarczą);

•  uelastycznianie polega na przyciąganiu kolan do klatki piersiowej;

•  pobudzanie polega na tym, aby w pozycji siedzącej lekko uderzać się w plecy, kierując się od pośladków ku górze.

Zestaw dla ambitnych

Zestaw dla ambitnych zawiera z pozoru najtrudniejsze ćwiczenia, chociaż ich charakterystyka jest taka sama, jak w przypadku poprzednich grup. Wśród tych ćwiczeń znajdują się:

•  zgrabny biust – chwyć jedną ręką za nadgarstek drugiej ręki, wyciągnij je mocno za siebie, a następnie przeciągaj maksymalnie w lewo i prawo;

•  elastyczne mięśnie – w tym ćwiczeniu należy wyprostować nogi, a następnie przyciągać je do siebie, zginając w kolanach i łącząc ze sobą obie stopy;

•  mocne i smukłe uda – klasyczne ćwiczenie fitness polegające na położeniu się na boku, a następnie unoszeniu do góry wyprostowanej nogi i jej opuszczaniu, ale tak, aby nie dotykała nogi, która leży na łóżku;

•  jędrna pupa – polega na położeniu się na brzuchu, podłożeniu rąk pod brodę i robieniu nożyc nogami.

Wszystkie ćwiczenia są niezwykle proste i można je wykonać leżąc w łóżku, co jest ich niebagatelną zaletą. Wypróbuj je, a zobaczysz, że zyskasz więcej energii już od samego rana!

Pasjonat sportu, głównie piłki nożnej w każdej odmianie - od trawiastej po street football. W przeszłości prezenter radia o tematyce kobiecej piłki nożnej. Przez kilka lat miał okazję poznać najwybitniejsze polskie piłkarki i ich trenerów. Obecnie Content Manager w jednej z agencji marketingowych.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *