Mata do ćwiczeń – podstawa udanego treningu. Która będzie najlepsza dla Ciebie?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Mata do ćwiczeń – podstawa udanego treningu. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mata do ćwiczeń to gwarancja w pełni komfortowego oraz bezpiecznego treningu. Znajduje ona zastosowanie zarówno podczas zajęć fitness, jak i pilatesu czy jogi. Z jakiego rodzaju matami możemy mieć do czynienia? Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy!

Rodzaje mat do ćwiczeń

Na sklepowych półkach możemy się spotkać z uniwersalnymi matami treningowymi. Bardzo dobrze sprawdzają się do zajęć fitness czy pilatesu. Skutecznie chronią przed stłuczeniami, otarciami i ślizganiem się. Dodatkowo izolują od chłodnego podłoża. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się neopren, który jest materiałem bardzo elastycznym.

Drugie z dostępnych rozwiązań to maty gimnastyczne, które stanowią niezbędny element wyposażenia szkolnych sal gimnastycznych. Znajdują one również zastosowanie w czasie ćwiczeń korekcyjnych i akrobatycznych oraz podczas rehabilitacji. Maty tego typu są duże i grube.

Następna propozycja to maty do jogi. Tym, co je wyróżnia, jest niewielka grubość wynosząca zaledwie 2,5-3,5 milimetra. Takie maty mają głównie za zadanie chronić przed ślizganiem się podczas wykonywania ćwiczeń.

Na rynku dostępne są również maty ochronne używane w celu stabilizacji sprzętu sportowego, takiego jak rowerki stacjonarne czy orbitreki. Skutecznie tłumią one dźwięki, chronią podłogę przed zarysowaniami i mają właściwości antypoślizgowe.

Warto wspomnieć tutaj również o matach tatami. Są one produkowane z wytrzymałych tworzyw syntetycznych i nadają się do przeprowadzania treningów judo czy karate.

Jak wybrać idealną matę treningową?

Czym kierować się przy zakupie maty treningowej? Jeżeli chodzi o wymiary, najczęściej jest to 200 × 100 cm oraz 200 × 120 cm. Ich grubość wynosi przeważnie od 5 do 6 milimetrów. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając matę treningową? Jednym z nich jest wspomniana powyżej grubość. Cieńsze maty najlepiej sprawdzają się w przypadku ćwiczeń rekreacyjnych. Grubsze nadają się natomiast do intensywniejszych treningów wymagających większej amortyzacji. Bardzo ważną kwestią jest tutaj zarówno grubość, jak i gęstość materiału użytego do wyprodukowania maty. Dbając o dobór optymalnych parametrów, zagwarantować można sobie w pełni komfortowe i bezpieczne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń w pozycji leżącej.

Drugi ważny parametr to wymiary maty, które należy dopasować do wzrostu. Idealne akcesorium sportowe powinno się z łatwością zwijać, ponieważ umożliwia nam to wygodne przechowywanie i transportowanie. Taką elastyczną matę można włożyć do plecaka czy torby i zabrać ze sobą na zajęcia sportowe. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu tworzywa, na których powierzchni nie dochodzi do rozwoju grzybów, bakterii czy pleśni.

Bardzo ważną cechą każdej maty treningowej jest także jej przyczepność do podłoża. Parametr ten w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo w czasie treningu, w szczególności tego intensywnego, który wymaga bardzo szybkich zmian pozycji oraz wykonywania dynamicznych ruchów. Na sklepowych półkach warto rozglądać się za matami wyposażonymi w bieżnik chroniący przed przesuwaniem się i zawijaniem.

Akcesoria tego typu mogą posiadać różnego rodzaju elementy dodatkowe, takie jak paski czy ściągacze ułatwiające transportowanie maty. Jeżeli chodzi o cenę maty do ćwiczeń, waha się ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od modelu.

Czym powinna się charakteryzować idealna mata? Przede wszystkim musi być uniwersalna – tak, aby nadawała się do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Warto również, aby miała gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnię.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Najprostsza odpowiedź – wybierz taką, której będziesz używać. Na tej krótkiej radzie…

Opublikowany przez Slow Now Środa, 25 listopada 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co wpływa regularna aktywność fizyczna?
Na co wpływa regularna aktywność fizyczna?
Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest zdrowa, ale co tak naprawdę dają nam ćwiczenia? Zobacz, jaki wpływ na Twój organizm ma regularne uprawianie sportu.
Choroby nerek i innych narządów wewnętrznych – jakie badania warto wykonać?
Choroby nerek i innych narządów wewnętrznych – jakie badania warto wykonać?
Zadbaj o sobie zdrowie i dowiedz się, jakie badania diagnostyczne pozwalają wykryć choroby nerek we wczesnych stadiach ich rozwoju.
Zdrowe życie – luksus, na który nie każdego stać?
Zdrowe życie – luksus, na który nie każdego stać?
XXI wiek to przede wszystkim synonim czasów, w którym ludzie starają się być jak najbardziej fit. Zdrowe odżywianie i treningi to tylko kilka sposobów, aby zacząć zdrowy tryb życia. Oczywiście większość z metod nie wymaga od nas dużego wkładu pieniężnego, istnieją jednak takie, które kosztują sporo.
Ostatnie wpisy