Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?
SOCIALFIT

Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sezon wędkarski powoli się zaczyna, a razem z nim przychodzi moment na zakup nowego sprzętu. Oczywiście jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza jest wędka, jednak jak ją wybrać? Podpowiadamy, co warto brać pod uwagę przy wyborze wędki idealnej.

Wędka a styl wędkowania

Przy wyborze wędki koniecznie należy wziąć pod uwagę metody wędkarskie i styl wędkowania. Niestety nie powstała jeszcze jedna uniwersalna wędka, która sprawdzi się podczas każdego połowu, dlatego też tak ważny jest wybór wędki odpowiednio dobranej do miejsca i metody łowienia. 

Wędki spławikowe

Jednym z najpopularniejszych metod wędkarskich jest bez wątpienia wędkarstwo spławikowe. Warto jednak pamiętać, że wędki przeznaczone do tego typu połowu mają kilka różnych rodzajów: baty, tyczki, bolonki i wędki teleskopowe. Najczęściej jednak wybierane są te ostatnie, ponieważ charakteryzują się lekkością i łatwością w transporcie, co jest niezwykle ważne w przypadku tej metody łowienia. 

Wędki spinningowe 

Wędki spinningowe używane są zaś do metody o tej samej nazwie. Spinning to nic innego jak wędkarstwo polegające na bardzo dużej liczbie wykonywanych rzutów, dlatego też niezwykle istotną cechą  wędki powinna być niewielka waga. Klasyczne wędki spinningowe powinny mieć długość d 1,5 do 3 m oraz być wykonane z włókna węglowego. Przy wyborze zwróć także uwagę na ciężar wyrzutu, czyli maksymalną dopuszczalną wagę zarzucanego zestawu. 

Wędki karpiowe

Kolejnym dość popularnym typem wędki jest wędka karpiowa. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do łowienia karpi. Przy jej wyborze warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób chcemy owego karpia łowić.  Do wyboru mamy na przykład metodę gruntową, gdzie przynętę podaje się na samo dno zbiornika, skąd ryba ją bierze. Drugi sposób łowienia karpia to klasyczna metoda spławikowa lub łowienie karpi z pontonu, czy też łódki. Każda ta metoda posiada dedykowany rodzaj wędki, jednak warto przede wszystkim pamiętać, aby wybrany model był wytrzymały, gdyż hol tak dużej ryby, jaką jest karp, jest dla wędki mocno obciążający.

Zdj. główne: Simon Hurry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kawa czy herbata — który napój jest lepszy?
Kawa czy herbata — który napój jest lepszy?
Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie zaczyna dzień od filiżanki kawy lub herbaty. Który napój jest lepszy? Czy kawa pobudza bardziej niż herbata? Czy herbata ma lepsze właściwości zdrowotne niż kawa? W tym artykule omówimy wady i zalety każdego z tych napojów oraz zbadamy, co mówią najnowsze badania na temat ich wpływu na zdrowie.
Jak utrzymać formę na wakacjach? Anna Lewandowska wie najlepiej!
Jak utrzymać formę na wakacjach? Anna Lewandowska wie najlepiej!
Lato niesie ze sobą różne pokusy, które mogą pokrzyżować nam ambitne plany dietetyczne i treningowe. Jak sobie z nimi poradzić? Oto co ma do powiedzenia na ten temat topowa polska trenerka Anna Lewandowska!
Uczulenie na słońce – przyczyny i objawy
Uczulenie na słońce – przyczyny i objawy
Uczulenie na słońce zazwyczaj dotyczy osób podatnych na oparzenia słoneczne i z jasną karnację. Alergia występuje w postaci zaczerwienienia i grudek, które bywają bolesne.
Ostatnie wpisy