Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?
SOCIALFIT

Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sezon wędkarski powoli się zaczyna, a razem z nim przychodzi moment na zakup nowego sprzętu. Oczywiście jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza jest wędka, jednak jak ją wybrać? Podpowiadamy, co warto brać pod uwagę przy wyborze wędki idealnej.

Wędka a styl wędkowania

Przy wyborze wędki koniecznie należy wziąć pod uwagę metody wędkarskie i styl wędkowania. Niestety nie powstała jeszcze jedna uniwersalna wędka, która sprawdzi się podczas każdego połowu, dlatego też tak ważny jest wybór wędki odpowiednio dobranej do miejsca i metody łowienia. 

Wędki spławikowe

Jednym z najpopularniejszych metod wędkarskich jest bez wątpienia wędkarstwo spławikowe. Warto jednak pamiętać, że wędki przeznaczone do tego typu połowu mają kilka różnych rodzajów: baty, tyczki, bolonki i wędki teleskopowe. Najczęściej jednak wybierane są te ostatnie, ponieważ charakteryzują się lekkością i łatwością w transporcie, co jest niezwykle ważne w przypadku tej metody łowienia. 

Wędki spinningowe 

Wędki spinningowe używane są zaś do metody o tej samej nazwie. Spinning to nic innego jak wędkarstwo polegające na bardzo dużej liczbie wykonywanych rzutów, dlatego też niezwykle istotną cechą  wędki powinna być niewielka waga. Klasyczne wędki spinningowe powinny mieć długość d 1,5 do 3 m oraz być wykonane z włókna węglowego. Przy wyborze zwróć także uwagę na ciężar wyrzutu, czyli maksymalną dopuszczalną wagę zarzucanego zestawu. 

Wędki karpiowe

Kolejnym dość popularnym typem wędki jest wędka karpiowa. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do łowienia karpi. Przy jej wyborze warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób chcemy owego karpia łowić.  Do wyboru mamy na przykład metodę gruntową, gdzie przynętę podaje się na samo dno zbiornika, skąd ryba ją bierze. Drugi sposób łowienia karpia to klasyczna metoda spławikowa lub łowienie karpi z pontonu, czy też łódki. Każda ta metoda posiada dedykowany rodzaj wędki, jednak warto przede wszystkim pamiętać, aby wybrany model był wytrzymały, gdyż hol tak dużej ryby, jaką jest karp, jest dla wędki mocno obciążający.

Zdj. główne: Simon Hurry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nożyce – proste i skuteczne ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha
Nożyce – proste i skuteczne ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha
Nożyce pionowe i poziome to popularne ćwiczenia wzmacniające brzuch i nogi oraz w pozytywny sposób wpływające na kondycję kręgosłupa.
Co jeść, aby mieć mocne stawy?
Co jeść, aby mieć mocne stawy?
Bolą Cię stawy, a na dolegliwości nie pomagają maści i inne preparaty dostępne w aptekach? Zmień dietę!
Jak efektywnie korzystać z urządzeń na plenerowych placach treningowych
Jak efektywnie korzystać z urządzeń na plenerowych placach treningowych
Odkryj jak skutecznie wykorzystać urządzenia treningowe na świeżym powietrzu, aby podnieść efektywność swojego treningu.
Ostatnie wpisy