Crossfit – co warto wiedzieć o tym treningu?
AKTYWNOŚĆTRENING

Crossfit – co warto wiedzieć o tym treningu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Crossfit to trening ogólnorozwojowy, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wymaga nie lada kondycji – wyćwiczysz zarówno swoją siłę, jak i szybkość.

Trening crossfit – czy dla każdego?

Aktywność fizyczna jest zalecana niezależnie od wieku, choć trzeba pamiętać o tym, aby rodzaj i intensywność treningu odpowiednio dopasować do stanu zdrowia, poziomu wytrenowania i możliwości fizycznych. Trzeba przyznać, że crossfit to wyzwanie dla osób, które lubią się zmęczyć. Zaliczany jest do treningów cardio o dosyć dużej intensywności. Jeżeli chcesz zacząć przygodę z crossfitem, upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do intensywnego wysiłku fizycznego. Odwiedź lekarza sportowego, który zleci podstawowe badania. Dzięki nim przekonasz się, jaki jest Twój stan zdrowia i czy możesz rozpocząć wymagające treningi. Jeżeli chodzi o wiek czy bazową formę, to nie ma jednoznacznych wytycznych, choć oczywiście każda jednostka treningowa będzie o wiele większym wyzwaniem dla osób, które do tej pory stroniły od jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Krótka historia crossfitu

Zanim pójdziesz na pierwszy trening, dowiedz się nieco o tym, jak przebiegają ćwiczenia oraz czego możesz się spodziewać. Nawet gdy uważasz się za osobę dosyć wysportowaną, zacznij od programu dla początkujących, tak na wszelki wypadek, aby uniknąć kontuzji spowodowanej zbyt intensywnym treningiem. Crossfit łączy w sobie kilka różnych dyscyplin sportowych. Początkowo był to autorski program pewnego Amerykanina, który prowadził zajęcia dla policjantów. Z biegiem lat zyskał tak dużą popularność, że obecnie pasjonatów crossfitu można spotkać niemal na całym świecie.

Doskonały trening ogólnorozwojowy

Dlaczego warto zacząć przygodę z crossfitem? Powodów jest mnóstwo, jednak w pierwszej kolejności należy podkreślić wszechstronność tego treningu. Wyćwiczysz każdą partię mięśni. Poprawisz swoją odporność, wzmocnisz siłę, wyrzeźbisz ciało, a nawet poprawisz swój nastrój! Dzięki tak dużej różnorodności ćwiczeń podczas każdej jednostki treningowej organizm powoli adaptuje się do wzmożonego wysiłku. Jak w każdym przypadku, tak i tu, niezwykle istotna jest odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. Zapominalscy szybko odczują skutki swojej niefrasobliwości. Ze względu na intensywność treningów crossfit uważany jest za sport, w którym łatwo o kontuzję. Dlatego tym bardziej warto zadbać o prawidłową rozgrzewkę przed treningiem.

Chcesz wymodelować sylwetkę? Crossfit jest dla Ciebie!

Różnorodność treningu sprawia, że w ćwiczenia zaangażowanych jest wiele grup mięśni. W tym przypadku nie może być mowy o żadnej nudzie! Jeżeli marzy Ci się pięknie wyrzeźbione ciało, jednak długie godziny spędzone wyłącznie ze sztangą na siłowni to nie aktywność dla Ciebie, to zapisz się na trening crossfit. Pamiętaj jednak, aby swoją przygodę z crossfitem zacząć pod okiem doświadczonych trenerów – dzięki temu zmniejszysz szansę na bolesne kontuzje oraz wypracujesz prawidłową postawę podczas ćwiczeń.

Doskonały sposób na odreagowanie stresu

Coraz więcej osób narzeka na stresujący tryb życia. Praca, dom, dodatkowe obowiązki – to wszystko powoduje, że często jesteśmy chodzącym kłębkiem nerwów. Co zrobić, aby dać upust emocjom? Najlepszy będzie intensywny trening. Pompki przeplatane brzuszkami, podciągnięciami na drążku i przebieżkami to trening na tyle zróżnicowany, że z pewnością wyciśnie siódme poty nawet z najbardziej wprawionych zawodników.

Czy crossfit jest tylko dla mężczyzn?

Czasy, w których uważało się, że sportem idealnym dla kobiet jest co najwyżej jazda figurowa na lodzie, na szczęście mamy już za sobą. Pomimo tego, że trening ten uważany jest za bardzo wymagający, to nie brakuje kobiet chcących podnieść poziom swojej sportowej wytrzymałości. Trenujesz inną dyscyplinę sportu i chcesz urozmaicić swoje jednostki treningowe? Wybierz się na crossfit – są kluby, w których organizowane są zajęcia wyłącznie dla Pań, jednak nie licz na taryfę ulgową!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią aparaturę do instalacji elektrycznej? Poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiednią aparaturę do instalacji elektrycznej? Poradnik dla początkujących
Chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowienią aparaturę do instalacji elektrycznej? Dowiedz się więcej dzięki temu poradnikowi dla początkujących, który pomoże Ci podjąć mądrą decyzję.
Kilka kilogramów w tydzień? Poznaj efekty rygorystycznej diety GM!
Kilka kilogramów w tydzień? Poznaj efekty rygorystycznej diety GM!
Restrykcyjny plan żywieniowy obejmuje warzywa, owoce, brązowy ryż oraz mięso. Sprawdź szczegóły działania diety GM!
Kołyska do brzuszków – niedoceniany gadżet treningowy wspomagający spalanie oponki
Kołyska do brzuszków – niedoceniany gadżet treningowy wspomagający spalanie oponki
Chcesz szybciej schudnąć? Mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązanie
Ostatnie wpisy