Jedni twierdzą, że pikantne potrawy szkodzą zdrowiu. Inni – wręcz przeciwnie – upierają się przy korzyściach wynikających z włączenia do swojej diety ostrych przypraw. Jak jest w rzeczywistości? Obalamy popularne mity i mówimy, jaka jest prawda!
Warto zacząć od podstawowej kwestii, która pozwoli lepiej zrozumieć temat – co sprawia, że potrawy są pikantne? Wszystkiemu winna jest kapsaicyna, naturalny związek chemiczny, który znajdziesz między innymi w papryczce chili. Spotkasz ją także w aptece, nie tylko w suplementach diety, ale także w rozgrzewających plastrach i maściach. W odpowiedniej dawce wykazuje szereg korzystnych właściwości, między innymi obniża ciśnienie krwi, pomaga przy nadmiernym wypadaniu włosów lub nerwobólach.
Mówi się, że jedząc dużo ostrych potraw, ciężarne kobiety narażają się na przedwczesny poród. Oczywiście, kapsaicyna może podrażnić żołądek, ale dzieje się tak w przypadku każdego miłośnika pikantnego jedzenia. Nie oznacza to, że w czasie trwania ciąży musisz zrezygnować z ulubionych dań. Ostre przyprawy i warzywa nie wpłyną negatywnie na rozwój dziecka, ani nie zwiększą ryzyka przedwczesnego porodu. Oczywiście, najważniejszy jest umiar! Jeśli podejdziesz do tematu rozsądnie, możesz spokojnie sięgać po pikantne potrawy.
🌶 Czy wiesz, że dzieci w miejscach takich jak Indie, Meksyk czy Tajlandia mogą jeść dużo bardziej pikantne potrawy, niż…
Opublikowany przez Grupa Uczelni Vistula Wtorek, 25 czerwca 2019
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak wspominaliśmy wcześniej, ostre warzywa oraz przyprawy zawierają w sobie substancję zwaną kapsaicyną. Ma ona właściwości rozgrzewające – na pewno wielokrotnie zauważyłeś, że po zjedzeniu ostrzejszych potraw zrobiło Ci się gorąco. Jest to właśnie wpływ tejże kapsaicyny. Dodatkowo obniża ona stężenie cholesterolu we krwi, a także wspomaga metabolizm.
Czy zatem ostre warzywa pomagają w chudnięciu? Niestety, rzeczywistość nie jest taka piękna… Kapsaicyna faktycznie ułatwia chudnięcie, jednak jej ilości, które znajdują się naturalnie w ostrych składnikach, są zbyt minimalne, by wpłynąć w ten sposób na nasze ciało. Właśnie tą właściwość wykorzystano, by stworzyć kapsułki z kapsaicyną, które wspomagają spalanie tłuszczu.
Wręcz przeciwnie! Jak dowiedli naukowcy choroba wrzodowa najczęściej (aż w 70% przypadków) spowodowana jest występowaniem specyficznej bakterii Helicobacter pylori. Co więcej, kapsaicyna wykazuje bardzo silne działanie przeciwdrobnoustrojowe i w niektórych przypadkach jest w stanie zahamować rozwój Helicobacter pylori, ale także bakterii salmonelli oraz drożdży. Ten niesamowity związek chemiczny znajdujący się w ostrych warzywach oraz przyprawach nie tylko nie przyczyni się do rozwoju choroby, ale pomoże ją zahamować!
Foto wyróżniające: Freepik