Czy osoby aktywne fizycznie potrzebują więcej witamin?
SUPLEMENTACJA

Czy osoby aktywne fizycznie potrzebują więcej witamin?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Im więcej trenujesz, tym bardziej obciążasz swój organizm. Każdy intensywny trening zwiększa zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Sprawdź, skąd je czerpać!

Wysiłek fizyczny – zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze

Chcesz mieć piękną sylwetkę i jednocześnie cieszyć się dobrym zdrowiem? Pamiętaj o tym, aby stosować zrównoważoną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Zapotrzebowanie energetyczne Twojego organizmu uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od Twojego wieku, wagi, płci, rodzaju wykonywanej pracy czy intensywności treningów. Im częściej i intensywniej trenujesz, tym zapotrzebowanie energetyczne będziesz miał większe. Komponując codzienny jadłospis, zwróć uwagę nie tylko na ilość dostarczanych kalorii, ale także na to, czy w posiłkach nie brakuje drogocennych witamin i minerałów.

Witaminy dla sportowców – dlaczego są takie ważne?

Witaminy przyczyniają się do tego, że w organizmie człowieka określone procesy zachodzą w sposób prawidłowy. To, że masz mocne kości, a Twoje mięśnie szybko regenerują się po nawet bardzo intensywnej jednostce treningowej, zawdzięczasz właśnie witaminom i minerałom. Zadbaj szczególnie o to, aby w Twojej codziennej diecie nie zabrakło wapnia, magnezu, żelaza, a także witaminy D czy witamin z grupy B. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy w Twoim organizmie nie występują deficyty substancji mineralnych, wybierz się do lekarza i poproś o skierowanie na badanie diagnostyczne.

Co powinno składać się na dietę sportowca?

Każdy z nas powinien dbać o to, aby sięgać wyłącznie po świeże i naturalne produkty. Im mniej substancji chemicznych w codziennej diecie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Trzeba pomyśleć o tym, czy w przygotowywanych posiłkach jest zalecana dla nas ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Nie można zapominać także o witaminach i składnikach mineralnych. Na szczególne deficyty białka narażone są osoby stosujące dietę wegetariańską oraz wegańską. Sportowcy (nawet ci, którzy trenują zupełnie amatorsko) mają zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Jeżeli regularnie trenujesz i zależy Ci na tym, aby stale poprawiać swoje sportowe rezultaty, to oprócz intensywnego treningu musisz też przejść na odpowiednią dietę. Najwięcej witamin oraz składników mineralnych znajdziesz w świeżych owocach i warzywach – to one powinny stanowić sporą część tego, co zjadasz każdego dnia.

Produkty spożywcze, które poprawią Twoje wyniki sportowe!

Wielu sportowców skupia się często na odpowiednich…

Opublikowany przez Food4Play Piątek, 12 czerwca 2020

Czy sportowcy muszą sięgać po suplementy witaminowe?

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze i składniki mineralne. Jeżeli dbasz o to, aby jeść zróżnicowane produkty, stawiasz wyłącznie na zdrowe przekąski i nie stronisz od owoców i warzyw pod różnymi postaciami, to jest spora szansa na to, że nie będziesz potrzebować dodatkowej suplementacji witaminowej. Jednak aby to potwierdzić, powinieneś regularnie wykonywać badania diagnostyczne. To stosunkowo niewielki koszt, a dzięki nim można sporo dowiedzieć się na temat kondycji własnego organizmu.

Kiedy sięgać po suplementy diety?

Warto mieć na uwadze, że zbyt duże stężenie w organizmie niektórych składników odżywczych czy witamin może być równie niebezpieczne, co ich niedobór. Dlatego, zanim sięgniesz po tabletki z witaminami, wykonaj badania diagnostyczne i skonsultuj wyniki z lekarzem. Nie zastępuj też zbilansowanej diety pigułkami z apteki – to nie doprowadzi do niczego dobrego.

Jak przygotować jadłospis uwzględniający potrzeby osoby uprawiającej sport?

Temat optymalnego żywienia wśród sportowców jest na tyle szeroki, że jedynie osoba posiadająca wykształcenie kierunkowe będzie w stanie ułożyć dietę uwzględniającą Twoje indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i substancje mineralne. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wraz z codziennym pokarmem dostarczasz organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne, to umów się na konsultacje z dietetykiem. Otrzymasz zbilansowany plan żywienia. Pamiętaj – Twoje wyniki sportowe są sumą regularnych treningów i odpowiednio ułożonej diety!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nabiał w diecie – co warto wiedzieć?
Nabiał w diecie – co warto wiedzieć?
Ogromna część z nas dba o swoje zdrowie i nienaganny wygląd. By prowadzić higieniczny tryb życia, nie wystarczy jedynie odpowiednia […]
Jak efektywnie zarządzać dostępnością maszyn za pomocą systemu CMMS w twoim przedsiębiorstwie
Jak efektywnie zarządzać dostępnością maszyn za pomocą systemu CMMS w twoim przedsiębiorstwie
Poznaj, jak systemy CMMS mogą usprawnić zarządzanie dostępnością maszyn w Twojej firmie, poprawiając efektywność i zwiększając produktywność.
Do czego może prowadzić długotrwały stres?
Do czego może prowadzić długotrwały stres?
Długotrwały stres, czyli stres chroniczny niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych i wiąże się ze stopniowym pogarszaniem się funkcjonowania oraz wyczerpywania zasobów naszego organizmu. Do czego może prowadzić długotrwały stres i jak można sobie z nim radzić?
Ostatnie wpisy