Żelazo to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Aby uniknąć przykrych objawów jego niedoboru, takich jak senność, zmęczenie, bóle głowy, warto zadbać o prawidłową suplementację.
W naszym organizmie znajduje się około 3-4 g żelaza. Występuje ono między innymi w krwinkach czerwonych. Związane jest to z tym że jest jednym ze składników budulcowych hemoglobiny, która jest czerwonym barwnikiem erytrocytów. Żelazo występuje również w śledzionie i wątrobie. To właśnie tam jest ono magazynowane i czeka na niedobory diety lub wzrost zapotrzebowania organizmu. Omawiany pierwiastek jest także obecny w tak zwanej puli osoczowej oraz puli tkankowej.
Żelazo pełni w organizmie szereg istotnych funkcji: buduje oraz warunkuje pracę mięśni, partycypuje w krążeniu krwi przez łożysko, transportuje tlen oraz uczestniczy w metabolizmie komórkowym, wpływając na pracę mięśni i serca oraz wydzielanie hormonów.
Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z niedoborem żelaza? Jest to bardzo groźny stan, który może przyczynić się do niedokrwistości. Liczba czerwonych krwinek i hemoglobiny jest wówczas zbyt niska, a co za tym idzie – niemożliwe staje się utlenowanie narządów oraz tkanek obwodowych.
Początkowo niedobór żelaza przebiega bezobjawowo. W późniejszym czasie pojawiają się symptomy, takie jak: zmęczenie, niepokój, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, osłabienie, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, suchość skóry oraz błon śluzowych, zanik brodawek języka, regularne problemy z koncentracją, wypadanie włosów, pękanie kącików ust, bladość skóry, czy łamliwość paznokci.
Znaczące niedobory żelaza objawiają się natomiast przeciążeniem serca, rozwojem nadciśnienia tętniczego, przyspieszeniem czynności serca oraz niewydolnością aparatu zastawkowego niewydolności krążenia.
Nasz organizm każdego dnia traci ok. 1-2 mg żelaza. Związane jest to z krwawieniami miesiączkowymi, krwawieniami z żółcią oraz naturalnym złuszczaniem się nabłonków. Utracone żelazo nie jest na nowo tworzone, a zamiast tego – jest pobierane z puli magazynowej, która powinna być regularnie uzupełniania. W tym celu należy zadbać o dostarczanie żelaza wraz z dietą. Znajdować mogą się tam produkty bogate w ten pierwiastek w formie hemowej oraz niehemowej. Do pierwszej kategorii zalicza się między innymi wątrobę wieprzową, wołową oraz drobiową, wołowinę, kaszankę, wieprzowinę oraz cielęcinę. Jeśli chodzi o jego postać niehemową, wchłania się ono znacznie słabiej. Źródłami żelaza tego typu są: pistacje, soja, fasola, szpinak oraz płatki owsiane.
#naukazdrowegoodżywiania
Produkty bogate w żelazo.
Opublikowany przez Z Astmą i Hashimoto też możesz schudnąć Niedziela, 11 marca 2018
Zalecana suplementacja żelaza w grupach osób w największym stopniu narażonych na jego niedobór przedstawia się następująco: niemowlęta (8-10 mg dziennie), dzieci (5 mg dziennie), kobiety obficie miesiączkujące i borykające się z mięśniakami macicy (18-20 mg dziennie), kobiety w ciąży, w szczególności w 2. i 3. trymestrze (27-30 mg dziennie), kobiety w okresie laktacji (20 mg dziennie) oraz kobiety w okresie pomenopauzalnym (8-10 mg dziennie).
Na sklepowych półkach dostępne są różnego rodzaju preparaty zawierające żelazo. Mogą być to zarówno leki na receptę, jak i bez recepty, suplementy diety oraz wyroby medyczne specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Przyjmują one postać preparatów pojedynczych lub złożonych, czyli takich, które poza żelazem zawierają również inne składniki, takie jak witamina C czy kwas foliowy.