W co wzbogacić wiosenną dietę?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

W co wzbogacić wiosenną dietę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dieta przez cały rok powinna być zbilansowana i dostarczać Ci wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś osobą regularnie uprawiającą sport – ponieważ w czasie wysiłku, wraz z potem z Twojego ciała wypłukiwane są niektóre związki chemiczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Niedobory witamin

Bardzo groźne dla człowieka są wszelkie niedobory witamin. Skutkują one dolegliwościami i chorobami, które mogą w znaczący sposób utrudniać życie. Na przykład, niedobór witaminy A prowadzi do rozwoju tak zwanej „kurzej ślepoty”, która utrudnia lub uniemożliwia widzenie przy małej dostępności światła. Z kolei niedobór witamin z grupy B może skutkować anemią, problemami gastrycznymi, a także poważnymi chorobami, takimi jak beriberi. Ludzie mieszkający w Polsce są szczególnie narażeni na niedostateczną podaż witaminy D. Jest to jedyna witamina, którą organizm człowieka potrafi syntetyzować i proces ten zachodzi pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, szerokość geograficzna Polski utrudnia korzystanie z tych naturalnych procesów, w związku z czym zaleca się suplementować witaminę D, przynajmniej w okresie od września do kwietnia. Jeśli nie masz jeszcze witaminy D w tabletkach, koniecznie poszukaj jej tutaj: https://pharmamed24.pl/pl/c/Suplementy-diety/77.

Postaw na aktywność

Wiosną i latem ludzie mają zazwyczaj więcej energii i chętniej podejmują się wyzwań sportowych. Warto przygotować się do tego typu aktywności również dietą. Poza zdrowymi, zbilansowanymi posiłkami, w których bezdyskusyjnie powinno znajdować się sporo warzyw i owoców, możesz wzbogacić swój jadłospis o suplementy z żeń-szeniem posiadającym właściwości pobudzające. Pomocne mogą okazać się również preparaty multiwitaminowe, a także włączenie do diety orzechów, nasion i kiełków, zawierających duże ilości białka. Nie zapominaj również, że aby gospodarka mineralna Twoje organizmu wyglądała prawidłowo, powinieneś spożywać duże ilości wody – wiosną i latem jest to przynajmniej dwa litry dziennie.

Korzystaj z sezonu

Aby dieta zyskała maksimum wartości odżywczych, wprowadź do jadłospisu sezonowe warzywa i owoce. Nawet, jeśli nie masz swojego ogródka, kupuj produkty, które dojrzewają w danym okresie. W maju będą to gruszki, rabarbar, mango, jabłka, czerwone pomarańcze, sałaty, szczaw i zielony groszek, a w czerwcu – truskawki, jagody, czereśnie, agrest, pomidory, marchew,  ogórki, kapusty i buraki. Jedzenie świeżych warzyw i owoców jest ważnym elementem diety, ponieważ dostarczają one antyoksydantów, czyli związków zdolnych do wyłapywania reaktywnych form tlenu, obecnych w organizmie. Reaktywne formy tlenu są odpowiedzialne za uszkodzenia struktur budulcowych ciała i zaburzenia procesów metabolicznych. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Krishnajith

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta dla zapracowanych
Dieta dla zapracowanych
Coraz trudniej znaleźć nam czas na samodzielne przyrządzanie różnych potraw, a już w szczególności, gdy chcemy połączyć niewielką ilość pracy ze smacznymi posiłkami na cały dzień.
Ćwiczenia dla skinny fat – jak trenować, aby pozbyć się fałdek na brzuchu?
Ćwiczenia dla skinny fat – jak trenować, aby pozbyć się fałdek na brzuchu?
Sprawdź, na czym polega sylwetka typu skinny fat, jakie są jej przyczyny i jakimi metodami skutecznie z nią walczyć.
Korzyści i wyzwania terapii online w dobie cyfryzacji
Korzyści i wyzwania terapii online w dobie cyfryzacji
Artykuł przedstawia korzyści i wyzwania związane z terapią online w świecie cyfryzacji. Zgłębiaj techniki terapeutyczne, przeglądaj przykłady, dowiedz się, jak to zmienia sektor zdrowia.
Ostatnie wpisy