Wady wzroku dzieci – jak je rozpoznać?
ZDROWIE

Wady wzroku dzieci – jak je rozpoznać?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Narząd wzroku to jeden z najbardziej podstawowych zmysłów człowieka. Umożliwia on normalne funkcjonowanie, a w przypadku dzieci także prawidłowy rozwój. Sprawne oczy są niezbędne zarówno do nauki, jak i zabawy! Potrzeba korekcji wady wzroku dotyka nie tylko osoby po 40. roku życia, osoby młode, pracujące intensywnie przed ekranami urządzeń cyfrowych, ale również najmłodszych. Jak wskazują badania, sama krótkowzroczność może występować nawet u dzieci w wieku przedszkolnym! Zatem jak rozpoznać i leczyć choroby wzroku u najmłodszych? Dowiedz się!

Wady wzroku u dzieci

Mimo iż wydaje się, że wady wzroku to domena dorosłych, to są one obecne również u dzieci. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • rozbieżne lub zbieżne ustawienie oczu – choroba zezowa,
  • astygmatyzm.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność bywa nazywana cywilizacyjną wadą wzroku, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uważa się, że obecnie to jedna z najczęstszych wad wzroku. Za rozwój tego schorzenia w pewnym stopniu odpowiada prowadzony styl życia np. długie godziny przed komputerem czy nadwyrężanie wzroku w słabym oświetleniu i brak przerw.

W przypadku krótkowzroczności promienie świetlne skupiane są przed siatkówką. Prowadzi to do zaburzeń widzenia obiektów znajdujących się w dużej odległości. Natomiast dobrze widziane są obiekty znajdujące się w pobliżu. Do najczęstszych przyczyn krótkowzroczności należy niedopasowana, za duża moc układu optycznego oka, a także zbyt długa gałka oczna.

Zazwyczaj krótkowzroczność rozwija się u dzieci i młodzieży do momentu zakończenia okresu dojrzewania i wzrostu oka tzn. 21. roku życia. Zdecydowanie rzadziej postępuje w dorosłości. Podstawową metodą korekcji jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Umożliwia to prawidłowe widzenie i znacznie poprawia komfort funkcjonowania na co dzień.

Nadwzroczność

Nadwzroczność to wada wzroku, którą w początkowych stadiach trudno jest zdiagnozować. Młodzi pacjenci często sami, nawet nieświadomie, starają się poradzić sobie z chorobą. Jeśli wada nie jest duża, stałe napinanie mięśni gałki ocznej pozwala widzenie dzięki akomodacji oka. Jednakże takie mechanizmy kompensacyjne prowadzą do przemęczenia narządu wzroku, bólu oczu i głowy, łzawienia, a nawet zeza zbieżnego.

Nadwzroczność, podobnie jak krótkowzroczność polega na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych, jednakże tym razem światło wpadające do oczu dziecka skupiane jest za siatkówką. Powoduje to tworzenie się obrazu o niewyraźnych kształtach. W konsekwencji przy dużej nadwzroczności obiekty znajdujące się w pobliżu np. książka, zeszyt czy telefon są niewyraźne. Niestety zaburzone jest także widzenie z daleka, gdyż obraz jest nieprawidłowo rzutowany na siatkówkę. Jest to zazwyczaj wrodzona wada wzroku. Ze względu na fizjologię oka każdy z nas rodzi się z wadą nadwzroczności, która w procesie emetropizacji zmniejsza się ze względu na wzrost gałki ocznej.

Przyczyną nadwzroczności może być za słaba moc układu optycznego oka lub zbyt krótka gałka oczna. Podstawową metodą korekcji nadwzroczności jest regularne noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Zez

Schorzenie polegające na nierównoległym ustawieniu oczu. Jego przyczynę najczęściej stanowią zaburzenia w działaniu mięśni gałki ocznej. W większości przypadków właściwe leczenie zazwyczaj pozwala pozbyć się schorzenia. Podczas leczenia zeza ważne jest ustalenie pierwotnej przyczyny choroby np. nadwzroczności. Wśród metod leczenia najczęściej wymienia się szkła korekcyjne, a także regularne ćwiczenia np. ortoptyczne. Jeśli te metody zawiodą, możliwe jest leczenie operacyjne.

Astygmatyzm

To wada wzroku nazywana również niezbornością oka, która dotyczy braku symetrii obrotowej rogówki, różnicy krzywizny rogówki w różnych jej przekrojach. W tej wadzie układ wzrokowy nieprawidłowo odwzorowuje dany obiekt i w konsekwencji jest on fałszywie ukształtowany horyzontalnie, wertykalnie lub skośnie i np. rozciągnięty poziomo, lub pionowo. Zwyczajowo astygmatyzm koryguje się przy pomocy okularów korekcyjnych, co umożliwia normalne funkcjonowanie i rozwój dziecka.

Na co zwracać uwagę?

Jak wskazują eksperci – podstawową metodą protekcji i zapobiegania wadom wzroku jest ich regularne badanie. W przypadku małych dzieci i młodzieży regularne uczęszczania na badania oczu jest stosunkowo proste. Bilanse zdrowotne obejmują także badanie wzroku. Badania takie są przeprowadzane:

  • po ukończeniu 2. roku życia,
  • po ukończeniu 4. roku życia,
  • po ukończeniu 6. roku życia,
  • w 13 roku życia,
  • pod koniec szkoły ponadgimnazjalnej, tzn. zazwyczaj w wieku 16 – 18 lat.

Jeśli wyniki bilansu są prawidłowe, nie zwalnia nas to z obserwacji swojego dziecka. Na co dzień warto zwrócić uwagę czy podczas oglądania obiektów z dali bądź bliży dziecko nie mruży oczu, bądź nie przechyla głowy lub ma nierównoległe ustawienie oczu. Czy ma trudności z pisaniem lub czytaniem? A może narzeka na ból głowy lub zamazane widzenie? Takie odczucia to sygnał, że należy zgłosić się do specjalisty ochrony wzroku.

Wada wzroku u mojego dziecka! Co dalej?

Przede wszystkim nie należy panikować. Diagnoza wady wzroku to nie wyrok. To moment, w którym należy zmienić swoje nawyki i zwyczaje na takie, które pozwalają zadbać o kondycję wzroku dziecka. Wiele wad, które zostają odpowiednio wcześnie wykryte i są właściwie kontrolowane, umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jak wskazują specjaliści, najważniejsze są zdrowe nawyki. Zadbaj, aby Twoja pociecha nie spędzała każdej wolnej chwili przed ekranem komputera lub telefonu. Ponadto, korzystając z urządzeń elektronicznych, należy zadbać o odpowiednią odległość oczu od monitora. Jeśli jest to laptop, to minimalna odległość to 40 cm. Jeśli natomiast dziecko ma ochotę na bajkę, lepiej będzie jeśli obejrzy ją na dużym ekranie telewizora, siedząc na kanapie, a nie na dywanie bezpośrednio przed.

Niestety, obecne czasy są dla wzroku naszych pociech nieubłagane. Urządzenia elektroniczne to nie tylko narzędzia do zabawy, ale i nauki. W związku z tym często rezygnacja z komputera czy tabletu nie jest możliwa. W takich sytuacja przypominajmy naszym dzieciom o regularnych przerwach np. 2-3 minutowych co 30 minut.

Kolejną ważną zasadą jest odpowiednie oświetlenie. Do czytania, nauki czy spędzania czasu przed komputerem należy dopasować odpowiednie oświetlenie. Powinno ono być zlokalizowane nad głową dziecka lub z boku, tak, aby nie powodowało efektu olśnienia, nie odbijało się w ekranie, a także nie było zasłonięte przez np. piszącą rękę. Więcej o metodach wspierających korekcję wady wzroku u dzieci znajdziesz tutaj.

Zatem, jeśli zostanie zdiagnozowana wada refrakcji, kluczowe będzie stosowanie się do rekomendacji specjalisty. Optometrysta lub okulista powinien dobrać odpowiednie metody kontroli i na przykład wypisać receptę na okulary korekcyjne. Kolejnym krokiem będzie udanie się, wraz z receptą, do doświadczonego optyka, który pomoże dobrać właściwe szkła i oprawki dla naszej pociechy. Polecanych specjalistów znajdziesz tutaj: MamWzrokOk.pl

Następnie, indywidualnie dobrane okulary korekcyjne należy nosić zgodnie z zaleceniem eksperta np. na co dzień lub do czytania czy pracy/zabawy przed komputerem. Należy także pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Ich częstość wskaże nam specjalista, a na co dzień pamiętać o zdrowych nawykach i regularnych przerwach.

Bibliografia:

  • A. Topaczewska-Cabanek i wsp. Epidemiologia wad wzroku u dzieci i młodzieży wybranych szkół w Nowym Dworze Mazowieckim. Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 441–443.
  • Z. Owczarek. Stworzenie modelu / wytycznych przesiewowych badań wzroku dla dzieci w wieku przedszkolnym. Optyka 2020; 4:40 – 42.
  • A. Pogrzebielski. Wady wzroku u dzieci. Medycyna praktyczna [Lekarze odpowiadają na Wasze pytania]. Dostęp online, 01.08.2021.

Zdjęcie: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Cudowny poranek” gwarantem dobrego samopoczucia? Miracle Morning zyskuje zwolenników!
„Cudowny poranek” gwarantem dobrego samopoczucia? Miracle Morning zyskuje zwolenników!
Zmień codzienną rutynę i poznaj tajniki metody, którą stosuje już kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie!
Trening TBC – jakie efekty dają ćwiczenia Total Body Conditioning?
Trening TBC – jakie efekty dają ćwiczenia Total Body Conditioning?
Total Body Conditioning to trening, który świetnie wpływa na rozwój całego ciała - wzmacnia sylwetkę, a także poprawia samopoczucie. Sprawdź, czy TBC jest również dla Ciebie i na czym dokładnie polega!
Rola i znaczenie metod kontroli jakości w przemyśle spawalniczym
Rola i znaczenie metod kontroli jakości w przemyśle spawalniczym
Zobacz, jak metody kontroli jakości odgrywają kluczową rolę w przemyśle spawalniczym. Dowiedz się o ich wpływie na efektywność produkcji i ochronę środowiska.
Ostatnie wpisy