Zakazane śniadania. Jakich produktów lepiej unikać z samego rana?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Zakazane śniadania. Jakich produktów lepiej unikać z samego rana?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Składniki, od których zaczniemy poranek, mają kluczowy wpływ na nasz układ trawienny, poziom energii, a także samopoczucie. Okazuje się jednak, że znaczna część spośród popularnych śniadań niekoniecznie przysłuży się naszemu zdrowiu. Jakich produktów nie powinniśmy jeść na śniadanie?

Rola śniadania w życiu każdego człowieka jest nieoceniona. To właśnie pierwszy posiłek dnia pomaga uzupełnić pokłady utraconej przez noc energii – oczywiście pod warunkiem, że będzie odpowiednio zbilansowane. Wiele osób nie wyobraża sobie zacząć dnia bez kubka kawy z mlekiem. Inni po wstaniu z łóżka sięgną np. po parówki albo przygotują sobie kanapkę z margaryną. Mało kto zdaje sobie sprawę, że te produkty wcale nie stworzą dobrego śniadania, a spożywane regularnie mogą nam nawet zaszkodzić! Przyjrzyjmy się zatem, czego i z jakich przyczyn powinno się unikać w początkowej fazie dnia.

Kawa – dlaczego lepiej jej nie pić na pusty żołądek?

Dla wielu z nas kawa stanowi wręcz synonim udanego śniadania. Kojarzy się z dodatkowym zastrzykiem energii i niepowtarzalnym smakiem. Fakty są jednak takie, że „mała czarna” regularnie spożywana na czczo może poważnie zaszkodzić. Zwiększa bowiem wydzielanie kwasów żołądkowych, które same w sobie nie są niczym złym, pod warunkiem, że jest co trawić. Picie kawy na pusty żołądek nie jest więc najlepszym pomysłem – podrażnimy w ten sposób śluzówkę, czego efektem może być powstawanie wrzodów.

Pijesz kawę przed śniadaniem?
Koniecznie przeczytaj!
Picie kawy na czczo wywołuje efekt drażniący na błonę śluzową…

Opublikowany przez Aleksandra Knop dietetyk -Od brzuszka do maluszka Piątek, 8 stycznia 2021

Mleko – jeśli już, to odtłuszczone lub roślinne

Mleko to produkt bardzo uniwersalny. Doskonale komponuje się zarówno z kawą, jak i płatkami zbożowymi. Ciągłe spożywanie tłustego lub półtustego mleka może jednak przyczynić się do powstawania złogów cholesterolu w organizmie, a zatem zdecydowanie lepiej sięgać po odtłuszczone albo roślinne.

Podobne skutki może nieść ze sobą jedzenie na śniadanie produktów mlecznego pochodzenia, takich jak ser żółty czy jogurty. Z samego rana powinniśmy zastąpić je czymś innym, zwłaszcza że bardziej wskazanych alternatyw nie brakuje.

Chleb z margaryną – źródło tłuszczów trans

Oczywiście nie chodzi tutaj o chleb, a o margarynę. Zarówno ona, jak i miksy tłuszczowe są bogate w tzw. tłuszcze trans, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z powodów, dla których powinniśmy wyeliminować je z jadłospisu jest fakt, że podwyższają stężenie „złego” cholesterolu. Dodatkowo badania potwierdzają, że tłuszcze trans to najbardziej szkodliwy typ kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Parówki – zwróć uwagę na ich jakość!

Powiedzmy sobie szczerze – zdecydowana większość parówek dostępnych na rynku to produkty wątpliwej jakości. Często są one wytworzone na bazie odpadów (MOM) takich jak mechanicznie oddzielane od zwierząt ścięgna, chrząstki, tłuszcz, rozdrobnione kości i błony. Spożywanie tego typu parówek to idealny przepis na podwyższenie cholesterolu, a zatem przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na ich skład.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowy trening z Joanną Jędrzejczyk. Gwiazda MMA opracowała autorskie zestawy ćwiczeń!
Domowy trening z Joanną Jędrzejczyk. Gwiazda MMA opracowała autorskie zestawy ćwiczeń!
Joanna Jędrzejczyk dołączyła do teamu Anny Lewandowskiej! Znakomita zawodniczka MMA opracowała dla użytkowników aplikacji Diet&Training by Ann plany treningowe łączące elementy fitnessu ze sztukami walki.
Gluten wrogiem orędowników zdrowego odżywiania. Czy rzeczywiście niekorzystnie wpływa na organizm?
Gluten wrogiem orędowników zdrowego odżywiania. Czy rzeczywiście niekorzystnie wpływa na organizm?
Czy gluten rzeczywiście jest niezdrowy? Znamy odpowiedź!
Na czym polega regeneracja używanego sprzętu do siłowni? Czy to się opłaca?
Na czym polega regeneracja używanego sprzętu do siłowni? Czy to się opłaca?
Sposobem na optymalizację kosztów z tym związanych jest używany sprzęt do ćwiczeń, który został odnowiony. Wyjaśniamy, czy to się naprawdę opłaca i jak wygląda taka regeneracja. 
Ostatnie wpisy