Zakazane śniadania. Jakich produktów lepiej unikać z samego rana?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Zakazane śniadania. Jakich produktów lepiej unikać z samego rana?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Składniki, od których zaczniemy poranek, mają kluczowy wpływ na nasz układ trawienny, poziom energii, a także samopoczucie. Okazuje się jednak, że znaczna część spośród popularnych śniadań niekoniecznie przysłuży się naszemu zdrowiu. Jakich produktów nie powinniśmy jeść na śniadanie?

Rola śniadania w życiu każdego człowieka jest nieoceniona. To właśnie pierwszy posiłek dnia pomaga uzupełnić pokłady utraconej przez noc energii – oczywiście pod warunkiem, że będzie odpowiednio zbilansowane. Wiele osób nie wyobraża sobie zacząć dnia bez kubka kawy z mlekiem. Inni po wstaniu z łóżka sięgną np. po parówki albo przygotują sobie kanapkę z margaryną. Mało kto zdaje sobie sprawę, że te produkty wcale nie stworzą dobrego śniadania, a spożywane regularnie mogą nam nawet zaszkodzić! Przyjrzyjmy się zatem, czego i z jakich przyczyn powinno się unikać w początkowej fazie dnia.

Kawa – dlaczego lepiej jej nie pić na pusty żołądek?

Dla wielu z nas kawa stanowi wręcz synonim udanego śniadania. Kojarzy się z dodatkowym zastrzykiem energii i niepowtarzalnym smakiem. Fakty są jednak takie, że „mała czarna” regularnie spożywana na czczo może poważnie zaszkodzić. Zwiększa bowiem wydzielanie kwasów żołądkowych, które same w sobie nie są niczym złym, pod warunkiem, że jest co trawić. Picie kawy na pusty żołądek nie jest więc najlepszym pomysłem – podrażnimy w ten sposób śluzówkę, czego efektem może być powstawanie wrzodów.

Pijesz kawę przed śniadaniem?
Koniecznie przeczytaj!
Picie kawy na czczo wywołuje efekt drażniący na błonę śluzową…

Opublikowany przez Aleksandra Knop dietetyk -Od brzuszka do maluszka Piątek, 8 stycznia 2021

Mleko – jeśli już, to odtłuszczone lub roślinne

Mleko to produkt bardzo uniwersalny. Doskonale komponuje się zarówno z kawą, jak i płatkami zbożowymi. Ciągłe spożywanie tłustego lub półtustego mleka może jednak przyczynić się do powstawania złogów cholesterolu w organizmie, a zatem zdecydowanie lepiej sięgać po odtłuszczone albo roślinne.

Podobne skutki może nieść ze sobą jedzenie na śniadanie produktów mlecznego pochodzenia, takich jak ser żółty czy jogurty. Z samego rana powinniśmy zastąpić je czymś innym, zwłaszcza że bardziej wskazanych alternatyw nie brakuje.

Chleb z margaryną – źródło tłuszczów trans

Oczywiście nie chodzi tutaj o chleb, a o margarynę. Zarówno ona, jak i miksy tłuszczowe są bogate w tzw. tłuszcze trans, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z powodów, dla których powinniśmy wyeliminować je z jadłospisu jest fakt, że podwyższają stężenie „złego” cholesterolu. Dodatkowo badania potwierdzają, że tłuszcze trans to najbardziej szkodliwy typ kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Parówki – zwróć uwagę na ich jakość!

Powiedzmy sobie szczerze – zdecydowana większość parówek dostępnych na rynku to produkty wątpliwej jakości. Często są one wytworzone na bazie odpadów (MOM) takich jak mechanicznie oddzielane od zwierząt ścięgna, chrząstki, tłuszcz, rozdrobnione kości i błony. Spożywanie tego typu parówek to idealny przepis na podwyższenie cholesterolu, a zatem przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na ich skład.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skutki uboczne leków – które medykamenty powodują nadwagę?
Skutki uboczne leków – które medykamenty powodują nadwagę?
Regularne przyjmowanie leków, zwłaszcza sterydowych, może prowadzić m.in. do nadwagi. Sprawdź, jakie są inne skutki uboczne przyjmowania niektórych medykamentów.
Czy suplementy diety rzeczywiście pomagają w poprawie wydajności treningowej?
Czy suplementy diety rzeczywiście pomagają w poprawie wydajności treningowej?
Suplementy diety to produkty, które są stosowane w celu uzupełnienia diety i wspomagania zdrowia. Często stosuje się je również w celu poprawy wydajności treningowej i osiągania lepszych wyników. Jednak wiele osób zastanawia się, czy suplementy diety rzeczywiście pomagają w poprawie wydajności treningowej, czy może to tylko marketingowe oszustwo. W tym artykule omówimy, jakie suplementy diety pomagają w poprawie wydajności treningowej i jak działają.
Jak prawidłowo dobierać moc do zadań – praktyczny poradnik dla użytkowników urządzeń do lutowania
Jak prawidłowo dobierać moc do zadań – praktyczny poradnik dla użytkowników urządzeń do lutowania
Odrysuj swoje umiejętności w dobraniu mocy do zadań dzięki praktycznym radom dla użytkowników urządzeń do lutowania. Doskonal swoją wiedzę i zdobądź efektywne wyniki!
Ostatnie wpisy