Okres wakacji to niełatwy czas dla osób, które regularnie trenują. Podczas wyjazdu na upragniony urlop niekiedy trudno zmusić się do aktywności fizycznej. Warto jednak znaleźć kilka chwil na trening, aby nie stracić ciężko wypracowanych efektów ćwiczeń.
Czy w czasie wakacji powinno się ćwiczyć? Zdania na ten temat są podzielone. Przeciwnicy treningów w czasie wakacyjnych wojaży twierdzą, że warto na kilka dni zrobić sobie przerwę od treningu oraz diety. Dzięki temu nasz organizm będzie w stanie w pełni się zregenerować. Podkreślają oni także, że psychiczny odpoczynek od częstych treningów pomoże wrócić do nich po urlopie ze zdwojoną siłą. Z drugiej jednak strony, aby nie wypaść z rytmu, warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut dziennie na wakacyjny trening. Aby zmotywować się do niego, treningi wykonywać można w malowniczym otoczeniu. To niezwykle przyjemny sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Jak przygotować się do treningów na wakacjach? O ile tylko jest to możliwe, do walizki warto spakować zestaw akcesoriów do treningu. W każdej nawet najmniejszej walizce czy plecaku zmieszczą się gumy treningowe. Z ich pomocą wykonać można ćwiczenie na dowolną partię ciała. Równie praktycznym sprzętem, który nie zajmuje dużo miejsca, jest skakanka. Co zrobić w sytuacji, w której nie mamy możliwości zabrania ze sobą żadnych przyrządów sportowych? Trening z powodzeniem wykonywać można wówczas przy pomocy przedmiotów, które mamy pod ręką. Może to być krzesła, które znajdują się na wyposażeniu hotelowego pokoju. Z ich pomocą można ćwiczyć zarówno bicepsy, jak i tricepsy. Do wakacyjnego treningu z powodzeniem wykorzystać można również napełnione wodą butelki. Znakomicie będą się one sprawdzały między innymi podczas wyciskania czy robienia wykroków lub przysiadów.
W czasie wakacji ćwiczyć można nie tylko w lokalnej siłowni. Sztangi czy hantle z powodzeniem zastąpić można różnego rodzaju, wymienionymi powyżej przedmiotami lub ciężarem swojego ciała. Podczas urlopu najlepiej wykonywać ćwiczenia, które angażują możliwie jak najwięcej grup mięśni. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj krótki, lecz intensywny trening. Nie powinien być on jednak zbyt wymagający – skończyć może się bowiem kontuzją, która skutecznie utrudni zasłużony wypoczynek.
Jak powinien wyglądać idealny wakacyjny trening? Należy go rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. Przygotuje ona organizm do wzmożonego wysiłku, przyczyniając się do rozruszania i wzrostu elastyczności mięśni, stawów, ścięgien oraz więzadeł. Najlepiej, aby rozgrzewka trwała około 10 – 15 minut. W jej skład wchodzić mogą między innymi pajacyki, bieg bokserski, krążenia głową, krążenia ramion, krążenia bioder, krążenia kolan, skłony przy wyprostowanych nogach, pompki czy przysiady.
Po wykonaniu rozgrzewki, przejść można do właściwego treningu ogólnorozwojowego. Składać może się on na przykład z pompek, przysiadów, padów, brzuszków prostych, podskoków z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej, podskoków z wąsko ustawionymi rękami, brzuszków skośnych oraz wykroków w przód. W czasie trwania takiego treningu najlepiej zrobić od 2 do 4 obwodów, zachowując po 30 sekund przerwy pomiędzy poszczególnymi treningami i 2 minuty odstępu po każdym z obwodów.
Taki wakacyjny trening najlepiej wykonywać od 2 do 5 razy w tygodniu, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Osoby nieco bardziej zaawansowane, zdecydować mogą się na ćwiczenia, takie jak: pompki z klaśnięciem, przysiady z wyskokiem, unoszenie nóg do góry w pozycji leżącej, plank, wspięcia na palcach, pompki z nogami znajdującymi się na podwyższeniu, plank bokiem oraz martwy ciąg na jednej nodze, na przykład z wykorzystaniem butelki.