Feedfit > AKTYWNOŚĆ > TRENING > Mity treningowe, które ograniczają Twój postęp
AKTYWNOŚĆTRENING

Mity treningowe, które ograniczają Twój postęp

Foto: Freepik

Powszechne myślenie społeczne może często wpływać na sposób postrzegania regularnie uprawianego sportu. Sprawdź, które twierdzenia mijają się z prawdą i nie pozwól, aby treningowe mity wpływały na twoje osiągnięcia!

Tylko ćwiczenia cardio redukują wagę

Prawdą jest, że trening cardio pomaga w szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej, ale nie jest to jedyny sposób na zmniejszenie wagi. Same ćwiczenia cardio, nawet te wykonywane regularnie, nie dają aż tak widocznych efektów w krótkim czasie. Mit o wyłącznej skuteczności tego typu ćwiczeń wynika z faktu, że intensywne cardio zwiększa tętno i jest bardzo męczące dla organizmu. Jednak aby osiągnąć pełny rozwój, wzmocnić i zbudować jakościową tkankę mięśniową, a także efektywnie schudnąć należy do planu treningowego włączyć ćwiczenia siłowe.

Brzuszki to idealny sposób na płaski brzuch

Kolejnym mitem treningowym jest przekonanie, że regularne brzuszki przekładają się na perfekcyjnie wyrzeźbione mięśnie brzucha. Faktem jest, że tkanka pod wpływem tego typu ćwiczeń wzmacnia się i pogrubia, ale warstwa tłuszczu się nie spala. Trening siłowy, którego częścią są brzuszki, nie doprowadza do zmiany kształtu sylwetki, a jedynie przyspiesza budowę mięśni oraz zwiększa ich siłę. Idealnie płaski brzuch można osiągnąć dzięki treningom interwałowym, cardio, pływaniu, jeździe na rowerze czy przede wszystkim zdrowej, zbilansowanej diecie, która pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej. Nadmierna eksploatacja tego rejonu mięśni doprowadza natomiast do nieprawidłowego rozkładu napięcia mięśniowego i może prowadzić do bólów pleców.

Większe obciążenie zwiększa masę mięśniową

Zawodnicy aktywni fizycznie na poziomie amatorskim zniechęcają się do treningu siłowego ze względu na zbytni przyrost mięśni. Obawa dotyczy uzyskania nadmiernie dużego przyrostu masy mięśniowej, a w efekcie wyglądu kulturystycznego. Takie myślenie jest błędne. Kulturyści budują swoją sylwetkę przez lata, a do jej powstania nie przyczynia się tylko trening siłowy, ale też wysokobiałkowa dieta, odpowiednia suplementacja i eksploatacja mięśni w konkretny sposób. Trening siłowy jest dla każdego i nie zawsze musi oznaczać pokaźny przyrost masy, a jedynie wymodelowanie całej sylwetki i poprawę siły mięśni. Obciążenie można zwiększać systematycznie i pod okiem profesjonalnego trenera, który z pewnością doradzi, jak ćwiczyć, by nie osiągnąć niepożądanych rezultatów.

Podnosząc zbyt duże ciężary istnieje spore prawdopodobieństwo, że wykonamy ćwiczenia złą techniką 🙂 #drZ #poradadnia #playces #widzimysiewplayces #seeyouinplayces #places4play

Opublikowany przez Dr Z Środa, 13 czerwca 2018

Maszyny do ćwiczeń są lepsze niż hantle

Rzeczywiście profesjonalne wyposażenie sportowe, jakie można znaleźć na siłowni, jest znacznie korzystniejsze dla początkujących sportowców. Ćwiczenia na maszynie pozwalają przyzwyczaić organizm do nowego rodzaju wysiłku i nowych ruchów, jednak nie jest to najbardziej efektywny sposób na realizację treningu siłowego. Specjalistyczne wyposażenie umożliwia ćwiczenie konkretnych partii ciała w jednym czasie, co może prowadzić do zaburzeń napięcia mięśniowego w obrębie mięśni stabilizacyjnych. Korzystniejszą metodą są wielostanowiskowe ćwiczenia z użyciem wolnych ciężarów, np. hantli. Taki sposób treningu umożliwia rozwinięcie wszystkich zaangażowanych mięśni równomiernie i wspomaga tkanki odpowiedzialne za stabilizację ciała.

Rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji

Czas na rozciąganie mięśni przed treningiem to dobry nawyk, nie chroni jednak przed ewentualnymi kontuzjami. Zawodnicy stosują ćwiczenia rozciągające jako formę rozgrzewki, aby prawidłowo przygotować mięśnie do pracy, pobudzić je i wprowadzić w ruch przed wysiłkiem fizycznym. Rozciąganie stosuje się też po zakończonym treningu w celu przyspieszenia procesów regeneracyjnych organizmu.

Nie istnieją żadne naukowe dowody wykazujące pozytywny wpływ rozciągania na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń. Uszkodzenia stawów, kości czy mięśni zanotowane w trakcie aktywności fizycznej są zazwyczaj wynikiem błędnego ułożenia ciała, zbyt dużej siły oddziałującej na mięśnie czy stawy, albo zwykłego wypadku losowego. Nawet najbardziej efektywne rozciąganie nie ma wpływu na ryzyko odniesienia kontuzji w trakcie treningu.Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *