Z raportu GUS z 2019 roku wynika, że co czwartego Polaka bolą dolne partie pleców. Aż 15% skarży się na ból w środkowym odcinku kręgosłupa, a 16% narzeka na bóle w szyi. Czy ta dolegliwość staje się kolejną chorobą cywilizacyjną? Jak możemy sobie pomóc, by ból pleców towarzyszył nam jak najrzadziej?
Ból pleców dotyka ludzi w każdym wieku, każdej płci i każdym miejscu na świecie. Jest związany, ze schorzeniami, wadami postawy, ale przede wszystkim z naszym codziennym trybem życia.
Wśród najczęstszych przyczyn bólu pleców, które jesteśmy w stanie zniwelować, znajdują się zwłaszcza stres, nieodpowiednia pozycja przy siedzeniu czy nadwaga. Wszystko to jest związane z siedzącym trybem życia, którego wymaga od nas nasza praca. Bardzo często siedzimy na mało wygodnym krześle w pracy lub w domu (pandemia przyzwyczaiła nas do pracy zdalnej) i nie zastanawiamy się nad naszą postawą. Wynika to z dużej ilości pracy oraz ze stresu, który jest niestety nieodłącznym elementem każdej pracy.
Po pracy idziemy na zakupy. Kobiety często zakładają szpilki – na co dzień, jak i do pracy. Buty na obcasie niestety mają wpływ na ból pleców. Kolejną przyczyną może być nadwaga. Jest to przypadłość, która negatywnie wpływa nie tylko na kręgosłup, ale także na stawy. Wpływ na nasilanie się bólu ma również nieprawidłowe schylanie się. Wiele osób podczas podnoszenia nawet bardzo ciężkich rzeczy, schylają się na wyprostowanych nogach. Trzeba pamiętać, że schylać powinno się przez zgięcie kolan, a nie wypięcie pośladków.
Ból kręgosłupa to jeden z powszechnych problemów zdrowotnych współczesnego człowieka.
Poza urazami czy poważną chorobą…Opublikowany przez Iwona Kucharska Trener Personalny Czwartek, 1 lipca 2021
Jak najłatwiej pozbyć się bólu pleców? Najefektywniejszym sposobem na rozluźnienie jest masaż rollerem lub niewielką piłką. Jest to jedno z najprostszych ćwiczeń polegające na napieraniu ciałem na piłeczkę lub roller z jednoczesnym poruszaniem plecami. Co ważne, nie można masować kręgosłupa, tylko mięśnie, ponieważ celem ćwiczenia jest rozluźnienie mięśni, o czym warto pamiętać.
• Koci grzbiet – to ćwiczenie jest dość proste. Polega na wypinaniu grzbietu (jak to widzimy u kotów) będąc w pozycji na czworakach.
• Kołyska – połóż się na plecach, przyciągnij kolana do klatki piersiowej i zostań w pozycji z rękami na kolanach. Następnie zacznij masować dolną część pleców przez kołysanie się na boki.
• Uproszczona pozycja drzewa – stań stabilnie na podłodze, złącz nogi. Następnie złącz dłonie i wyciągnij je wysoko nad głowę, tak by ręce były wyprostowane w łokciach. Wydłużaj swój kręgosłup kręg po kręgu.
Nasze plecy podziękują nam także za tradycyjne (i mniej tradycyjne) skłony oraz skrętoskłony.
Gdy bolą Cię plecy, unikaj:
• nieprawidłowej postawy przy siedzeniu;
• nieodpowiednich butów na zakupach;
• noszenia ciężkich zakupów w jednej ręce – lepiej rozłożyć zakupy równomiernie;
• siedzenia długo w jednej pozycji;
• stresu.
Foto wyróżniające: Freepik